عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آيا شما هم به اندازه كافي ويتامين «د» مصرف مي‌كنيد؟

آيا شما هم به اندازه كافي ويتامين «د» مصرف مي‌كنيد؟
جمعه 29 بهمن 1389  04:23 ب.ظ

كارشناسان آكادمي پزشكان خانواده در آمريكا در مقاله جديدي تاكيد كردند كه وجود ويتامين «د» براي حفظ سلامت دندان‌ها و استخوان‌هاي بدن ضروري است و در عين حال هم از بدن در برابر بيمار‌ي‌هاي مزمن شامل ديابت، بيماري‌هاي قلبي و سرطان جلوگيري مي‌كند.

اين آكادمي در مقاله جديد خود اعلام كرد: برخي افراد به دلايل خاصي بيشتر در معرض خطر كمبود ويتامين «د» قرار دارند.

سايت اينترنتي ماي هلت ديلي نيوز دراين باره منتشر كرد: طبق فهرست آكادمي پزشكان خانواده در آمريكا، افرادي كه عمدتا شهرنشين هستند، نوزاداني كه در سن تغذيه با شير مادر هستند، كساني كه پوست تيره دارند يا در نواحي زندگي مي‌كنند كه به طور معمول ميزان نور خورشيد پايين است، افراد چاق، افرادي كه قادر به جذب مناسب ريزمغذي‌ها نيستند مثل مبتلايان به بيماري‌هاي التهاب روده‌اي يا فيبروسيز و افرادي كه از داروهاي خانواده گلوكوكورتيكوئيد مصرف مي‌كنند به طور معمول بيشتر در معرض خطر كمبود ويتامين د و عواقب آن قرار دارند.

ويتامين د يکي از ويتامين‌هاي لازم براي بدن و از ويتامين‌هاي محلول در چربي است که به رشد و استحکام استخوان‏ها از طريق کنترل تعادل کلسيم و فسفر در بدن کمک مي‌کند.

اين ويتامين با ايجاد افزايش جذب فسفر و کلسيم از روده‌ها و کاهش دفع آنها از کليه به متابوليسم استخوان‌ها کمک مي‌کند و همچنين از طريق تفسير ژنهاي هسته سلول در بهبود رشد سلولي نيز موثر است.

منبع اصلي دريافت اين ويتامين به جز منابع گياهي مثل غلات و منابع حيواني مثل ماهي ساردين و شير، نور آفتاب است به طوري كه 10 تا 20 دقيقه قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب، نياز روزانه بدن انسان را به اين ويتامين تامين مي‌کند. کمبود اين ويتامين همچنين باعث پوکي استخوان در سنين سالخوردگي مي‌شود.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها