عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

سريع‌ترين فيلم‌برداري جهان انجام شد

سريع‌ترين فيلم‌برداري جهان انجام شد
جمعه 29 بهمن 1389  04:27 ب.ظ

پژوهشگران آلماني موفق شدند از يک جسم ميکرومقياس، دو تصوير با فاصله‌ زماني 50 فتوثانيه بگيرند.

آنها معتقدند اين روش را مي‌توان به نحوي توسعه داد که از اجسام نانومقياس فيلم تهيه کرد.

وقتي دچار سرماخوردگي مي‌شويد، سيستم ايمني بدن قادر به دفاع از بدن نيست. اين يک حقيقت روشن در زيست‌شناسي است؛ اما مشاهده‌ مستقيم آن دشوار است.

فرايند‌هايي که در مقياس مولکولي اتفاق مي‌افتند، کوچک بوده و بسيار سريع به وقوع مي‌پيوندند؛ بنابراين مشاهده‌ آنها بسيار دشوار است.

پژوهشگران مؤسسه‌ي HZB با همکاري همتايان خود در دانشگاه برلين موفق به ارائه‌ روشي شدند که مي‌تواند گامي به‌ سوي توليد فيلم‌هاي مولکولي باشد. آنها دو تصوير در زمان‌هاي بسيار کوتاه گرفتند که به ‌زودي امکان مشاهده‌ مولکول‌ها و نانوساختارها را به ‌صورت زنده فراهم مي‌کند.

در فيلم مولکولي مي‌توان رفتار مولکول را در يک لحظه‌ي خاص در طول يک واکنش شيميايي مشاهده کرد که اين مساله مي‌تواند درک ما را نسبت به فرايندهاي بنيادي در علوم طبيعي بهبود بخشد.

اين فرايندها تنها چند فتوثانيه (10 به توان 15- ثانيه) طول مي‌کشند.

 

اين زيست‌تراشه داراي دقتي بالاي يک‌هزارم برابر کوچک‌تر از مقدار لازم براي مرگ انسان به‌ وسيله‌ کلر است.

 

پيش از اين، يک تصوير در يک فتوثانيه با فلش زدن بسيار سريع نور گرفته شده بود؛ اما هيچ کس موفق به گرفتن يکسري عکس در اين بازه زماني نشده بود.

مشکل آنجا بود که عکس‌هاي گرفته‌ شده روي شناساگر، روي هم هم‌پوشاني کرده، موجب از بين رفتن تصاوير مي‌شد. هرگونه جابه‌جا کردن يا جايگزين کردن شناساگر در فاصله‌ زماني موجود ميان دو تصويربرداري نيازمند زماني طولاني است، حتي اگر اين کار با سرعت نور انجام شود.

در اين روش جديد، محققان از دو پالس ليزر براي تصويربرداري استفاده کردند که هر دو روي يک هولولگرام اشعه‌ ايکس فرود مي‌آيد.

براي اين تصويربرداري ابتدا پرتو اشعه‌ ايکس به دو بخش تقسيم مي‌شود. با استفاده از چند آيينه، حرکت يکي از پرتوها نسبت به ديگري با تأخير زمان انجام مي‌شود که اين تأخير در حد 50 فتوثانيه است. حال هر دو پرتو با يک تأخير زماني 50 فتوثانيه‌اي به نمونه تابيده شده و دو تصوير روي يک هولوگرام ايجاد مي‌شود.

با استفاده از روابط رياضي، محققان مي‌توانند تصاوير مربوط به هر پالس را روي هولوگرام شناسايي کرده، ترتيب آنها را به ‌درستي تشخيص دهند.

با اين روش محققان توانستند از يک جسم ميکرومقياس در بازه ‌زماني 50 فتوثانيه دو تصوير بگيرند. از آنجا که طول موج اشعه‌ ايکس پايين است، مي‌توان از اجسام ريز با جزئيات بالا تصوير گرفت.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها