عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شهرهاي بزرگ هميشه مهمترين آلوده‌كننده‌ها نيستند

شهرهاي بزرگ هميشه مهمترين آلوده‌كننده‌ها نيستند
جمعه 29 بهمن 1389  04:40 ب.ظ

كارشناسان محيط زيستي در يك گزارش جديد ادعا كردند كه شهرهاي بزرگ هميشه مهمترين آلوده‌كننده‌ها نيستند.

در اين گزارش آمده است: سرانه آلودگي كه شهرهاي بزرگ مثل نيويورك، لندن و شانگهاي به اتمسفر زمين وارد مي كنند، به مراتب كمتر از شهرهاي كوچكتري مثل دنور در امريكا و يا روتردام در هلند است.

در گزارش خبرگزاري فرانسه دراين‌باره آمده است كه اين محققان محيط زيستي در بررسي‌هاي اخير خود اطلاعات مربوط به 100 شهر را در 33 كشور مختلف مورد آزمايش قرار دادند.

بر اساس گزارش بازبيني شده در مجله محيط زيست و شهرنشيني، محققان در اين آزمايشات پيگيري كردند كه كداميك از اين شهرها و به چه علت، مهمترين آلوده كننده‌ها هستند.

در حالي كه شهرهاي مهم دنيا، عامل 71 درصد انتشار گازهاي گلخانه‌اي در جهان هستند، كارشناسان معتقدند در شهرهايي كه ساكنان آنها از وسايل نقليه عمومي استفاده مي كنند، نسبت به شهرهايي كه اكثر مردم خودروي شخصي دارند، سرانه توليد اين گازها و آلاينده‌هاي مضر كاهش مي‌يابد.

براي مثال در نيويورك كه تقريبا هشت ميليون سكنه دارد، ميزان سرانه توليد آلاينده‌ها كمتر از شهر غربي و كم جمعيت‌تر دنور است و علت اين امر استفاده بيشتر ساكنان نيويوركي از سيستم‌هاي حمل و نقل شهري است.

در نيويورك اكثر مردم به دليل ترافيك بالا ترجيح مي دهند كه از وسايل نقليه عمومي استفاده كنند و همين امر موجب كاهش سرانه توليد آلاينده‌ها در اين شهر مي شود.

البته در چين به جز شانگهاي اوضاع با ساير نقاط دنيا متفاوت است چون ميانگين توليد گازهاي گلخانه‌اي در شهرهاي اين كشور بسيار بالا است.

بنا بر اين گزارش، اكثر شهرها در آفريقا، آسيا و آمريكاي لاتين ميزان توليد پايين آلاينده ها را در ازاي هر شهروند دارند اما چالش اصلي در اين مناطق حفظ اين روند و پايين نگه داشتن ميزان توليد اين گازها همزمان با رشد اقتصادي آنها است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها