عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

عباس ترابيان: خوشبينم كه نظر كوئيروش را عوض كنيم

عباس ترابيان: خوشبينم كه نظر كوئيروش را عوض كنيم
جمعه 29 بهمن 1389  04:46 ب.ظ

عباس ترابيان گفت: هنوز ارتباطمان را با كوئيروش قطع نكرده‌ايم و به حضور دوباره اين مربي در ايران خوشبين هستيم.

 

 سرپرست كميته بين‌الملل فدراسيون فوتبال ضمن ابراز اميدواري نسبت به نتيجه رسيدن مذاكره با كارلوس كوئيروش پرده‌هاي جديدي از صحبت‌هاي فدراسيون با اين مربي پرتغالي را برداشت.

 

 

** نمي‌خواستيم آمدن كوئيروش علني شود

 

ترابيان در اين باره اظهار كرد: ما از همان ابتداي مذاكره با كوئيروش قصد داشتيم كه همه چيز بسيار آرام شود و قضيه مذاكره با مربيان قبلي تكرار نشود. نمي‌خواستيم بحث مذاكره ما با كوئيروش باز شود و بعضي‌ مي‌گفتند كه چرا در اين مورد شفاف سازي نمي‌كنيد. اما حقيقت اين است كه تا زماني كه مذاكره ما با كوئيروش نهايي نمي‌شد، نبايد صحبتي به بيرون درز پيدا مي‌كرد.

 

 

** به اريكسون زنگ زدند و گفتند ايران نيا!

 

وي ادامه داد: براي مثال در زماني كه فدراسيون با "اسون گوران اريكسون" مذاكره كرده بود، بعضي‌ها در ايران به سرعت با اين مربي تماس گرفتند و آنقدر او را تحت فشار گذاشتند كه اريكسون منصرف شد و گفت به ايران نمي‌آيد. همين موضوع براي ما تجربه شد تا ديگر مذاكراتمان با مربيان را باز نكنيم.

 

 

** مذاكرات محرمانه با كوئيروش

 

وي با اشاره به دو سفر خارج از كشورش براي مذاكره با كوئيروش ادامه داد: من در طي دو سفر خارجي كه داشتم دو جلسه مذاكره را با كوئيروش انجام دادم. اولين جلسه در فرانكفورت بود كه دريك مكان بسيار آرام با كوئيروش صحبت كرديم و مسايل خود را با يكديگر مطرح كرديم. بار دوم نيز در قطر بود كه من در زمان آن مسافرت اعلام كرده بودم كه در دبي هستم و با اين كار حاشيه امنيتي براي اين مذاكره ايجاد كردم. آنقدر در اين مورد سختگيري كرديم كه مذاكره را در يكي از اتاق‌هاي كنسولگري ايران در قطر برگزاركرديم و حتي سفير كشورمان در قطر هم كه براي ما فردي محرم هستند را سعي كرديم به طور كامل در جريان قرار ندهيم.

 

 

** كوئيروش مربي - معلم بود

 

سرپرست كميته بين‌الملل فدراسيون افزود: پس از اينكه شرايط آمدن كوئيروش به ايران فراهم شد، ما نمي‌خواستيم كه اين قضيه نيز علني شود و دوربيني كه درفرودگاه در لحظه رسيدن كوئيروش به ايران حاضربود، به طور اتفاقي با اين مربي برخورد كرد. در غير اين صورت نمي‌خواستيم حتي آمدن كوئيروش به ايران هم علني شود. فدراسيون براي مذاكره با مربيان خارجي فرمت‌هاي زيادي را در نظر گرفته بود، از جمله تجربه بالا، سابقه كاري و موارد ديگر كه كوئيروش يكي از كساني بود كه بالاترين نمره را در اين فرمت‌ها به دست آورده بود. به هر حال او يك مربي - معلم است و بسيار دوست داشتيم كه او به ايران بيايد.

 

 

** هنوز با كوئيروش در ارتباطم

 

ترابيان با بيان اينكه هنوز با كوئيروش ارتباط دارم و با او از طريق تلفن صحبت مي‌كنم گفت: كوئيروش به سه دليل قصد داشت كه با تيم ملي ايران كار كند و مطمئنا او هنوز ايران را از قلبش بيرون نكرده است. اول اينكه كوئيرش درايران محبت بسيار خوبي را از مردم، مسولان و مربيان فوتبال ديد. دوم اينكه امكاناتي كه درفوتبال ايران است كه شايد درسطح آسيا هم بي‌نظير باشد كوئيروش را براي حضوردرتيم ملي متقاعد كرده بود و دليل سوم هم نمايش تيم ملي مقابل روسيه بود كه در واقع كوئيروش در آن بازي تيمي را ديد كه آنچه كه انتظار داشت را به نمايش گذاشت.

 

 

** او تمايل دارد به ايران مشاوره بدهد

 

وي ادامه داد: در حال حاضر كوئيروش تمايل دارد كه به عنوان مشاور فني به ايران بيايد و برنامه‌هاي ما را زيرنظر داشته باشد و ارتباطش را هم با ما قطع نكرده است. پس از آنكه كوئيروش گفت نمي‌تواند به ايران بيايد پيشنهادهايي از عربستان، آنگولا و واسكودو گاما را رد كرد. درهر صورت او يك آدم حرفه‌اي است و روند كاري مربيان بزرگ به گونه‌اي است كه پس از سرمربيگري در يك تيم ملي به يك تيم باشگاهي مي‌روند.

 

 

** بدنبال جذب كوئيروش هستيم

 

ترابيان با اشاره به برخي مفاد قرارداد فدراسيون فوتبال با كوئيروش گفت: يكي از نكات جالب در قرارداد كوئيروش اين بود كه او خود اصرار داشت كه پاداشش را پس از صعود ايران به جام جهاني بگيرد و اين نشان مي‌دهد كه اين مربي چقدر به كار خودش اطمينان دارد. مطمئنا ما سعي مي‌كنيم براي توافق مجدد با كوئيروش از جذابيت‌هاي ديگري استفاده كنيم تا با او به توافق برسيم، چرا كه از دست دادن كوئيروش يك ضرر بزرگ است.

 

 

** مربي ايراني نه، فقط فكر خارجي باشيم

 

عباس ترابيان با اشاره به اينكه در اين مقطع زماني ديگرنبايد به فكرمربي داخلي بود گفت: وقتي كه ما صحبت ازبرنامه بلندمدت مي‌كنيم ديگر نبايد مقطعي فكركنيم. بايد توجه كرد كه ما دنبال يك مربي - معلم رفتيم كه تيم ملي را در قالب‌هاي مختلف مدنظر داشته باشد و اين موضوع نياز به حضور سه ساله كوئيروش در ايران داشت. به هر حال فوتبال ما بايد يكسري هزينه‌ها را براي پيشرفت بدهد. چهل ميليون مخاطب فوتبال در كشور ما هستند كه هر كدام عقايد خاص خود را دارند و فوتبال را هم به خوبي مي‌فهمند. بازي تيم ملي با روسيه براي ما يك پيام داشت كه بايد از اين پس ديگر به فكر يك مربي خارجي باشيم. با اينكه احترام زيادي براي مربيان داخلي قائلم، اما بايد بگويم آنها هنوز به سطح مربي مانند كارلوس كوئيروش نرسيده‌اند؛ هر چند كه بعضي مواقع بسيار باهوش كار مي‌كنند. اين حق بازيكنان ماست كه از وجود يك چنين مربي بهره ببرند. به اعتقاد من انسجام تيمي ما هنوز به هم نريخته، كما اينكه تيم ملي در جام ملتهاي آسيا هم خوش درخشيد و ما حتي توانايي داشتيم كه كره جنوبي را ببريم.

 

 

** با او روي مسايل آموزشي تاكيد داشتيم

 

سرپرست كميته بين‌المللي فدراسيون فوتبال با اشاره به بندهاي ديگري از قرارداد كوئيروش ادامه داد: ما به دنبال يك تيم مربيگري بوديم كه هر كدام وظايف خاص خود را داشتند. بيشتر روي مسايل آموزشي تاكيد داشتيم. به طور مثال گاسپار كه قرار بود مربي دروازه‌بانان شود متعهد شده بود كه 9 مربي دروازه‌باني را در طي 6 ماه تمرين دهد و از آنها مربيهاي دروازه‌باني كاركشته‌اي بسازد كه با تمرين‌هاي روز دنيا آشنا هستند. نه اينكه مثل قرارداد كلمنته اين فرد بيايد پيش از انعقاد قرارداد با فدراسيون فوتبال 45 دقيقه در تلويزيون صحبت كند و بعد تازه بنشينند و در مورد پروازي بودن يا نبودن اين مربي صحبت كند.

 

 

** كوئيروش احتياجي به مطرح كردن خودش نداشت

 

ترابيان همچنين در رابطه با اين موضوع كه گفته مي‌شود كوئيروش قصد داشت با آمدن به ايران و دادن جواب رد به فدراسيون فوتبال خود را در دنيا مطرح كند گفت: كوئيروش اصلا احتياج نداشت كسي كه دو دوره در منچستريونايتد بوده و در رئال مادريد و تيم ملي پرتغال هم سرمربي بوده اصلا نيازي ندارد كه در فوتبال ايران مطرح شود.

 

 

** قرار بود مربي خوب پرورش دهيم

 

وي ادامه داد: قرار ما بر اين بود كه اين گروه 4 نفره برروي سه تيم ملي كار كنند. بدين صورت كه كوئيروش به عنوان سرمربي تيم ملي و مشاور ارشد تيمهاي اميد و زير 19 سال به فوتبال ما كمك كند. من خوشحالم كه در زمان حضور كوئيروش در ايران بسياري از مربيان داخلي ابراز اميدواري كردند كه مي‌شود كنار اين مربي چيزهاي زيادي ياد گرفت.

 

 

** به بازگشت كوئيروش خوشبينم

 

عباس ترابيان با بيان اينكه با بازگشت كوئيروش به ايران خوشبين هستم گفت: مواردي در قرارداد ما با كوئيروش وجود داشت كه در صورت بازگشت اين مربي به ايران به آنها اصلا دست نمي‌زنيم. ضمن اينكه كوئيروش هم تاكنون در اين مورد صحبتي نكرده است او فقط مي‌خواهد نگراني‌هايش برطرف شود و اگر اين كار انجام شود او مثل قبل علاقمند به ايران است و پس از ديدار تيم ملي با روسيه هم گفت با اين تيم خيلي كارها مي‌شود كرد. اگر ما صبر كنيم كه راههايي براي حل كردن نگراني‌هاي كوئيروش انجام شود مي‌توانيم اميدوار باشيم كه اين مربي بزرگ به ايران بازگردد.

 

 

** كوئيروش در ايران گريست

 

عباس ترابيان در ادامه با اشاره به يكي از اتفاقات جالب در جريان مذاكره كوئيروش با فدراسيون فوتبال گفت: حضور كوئيروش اتفاق‌هاي جالبي را به همراه داشت. از بهترين نمونه‌هاي آن زماني بود كه براي بازگشت او به فرودگاه امام رفتيم. من و او روي صندلي نشسته بوديم كه پيرمردي با محاسني زيبا به كنار ما آمد ومن هم به او جاي دادم تا بنشيند. وقتي ما صحبتهايمان را ادامه داديم ناگهان ديدم كه آن پيرمرد سراغ كوئيروش آمد و با او پرتغالي صحبت كرد. بعد از چند دقيقه آنها يكديگر را به آغوش كشيدند و اشك در چشمانشان سرازير شد. صحنه بسيار عجيبي بود وقتي پرسيدم موضوع از چه قرار بود كوئيروش گفت كه اين پيرمرد در موزامبيك همسايه ما بوده و دوستي نزديكي با پدرم داشته است.او به من گفت كه من هنوزكودكي تو را به ياد دارم. اين يكي از اتفاق‌هاي جالب حضور كوئيروش در ايران بود.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها