عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

انقلاب مصر تازه آغاز شده است/ به تغییر مبارک اکتفا نشود

انقلاب مصر تازه آغاز شده است/ به تغییر مبارک اکتفا نشود
جمعه 29 بهمن 1389  06:53 ب.ظ

انقلاب مصر تازه آغاز شده است/ به تغییر مبارک اکتفا نشود
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: انقلاب مصر اگرچه آرام شروع شده اما این آغاز انقلاب است به طور قطع در صورت عدم تحقق این اهداف، اعتراضات تکرار خواهد شد و تداوم خواهد یافت.

مهدی سنایی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، با اشاره به پیروزی قیام مردم مصر اظهارداشت: فکر می کنم آمریکایی ها در موضوع مصر همه تلاششان را به کار گرفتند تا تغییرات مصر را مدیریت کنند.

وی افزود: با توجه به آثاری که این تحولات در منطقه خواهد داشت، آمریکایی ها تلاش می کنند رویکرد ویژه ای در زمینه تغییرات در خاورمیانه دنبال کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: این رویکرد شامل دو بخش پنهان و آشکار است. در بخش آشکار، اعلام همراهی با ملت ها و مردم منطقه است اما این همراهی به تدریج و به تناسب تحولات خواهد بود.

رئیس گروه دوستی ایران و روسیه خاطرنشان کرد: آمریکایی ها هرجا که احساس کردند تحول قطعی است همراه مردم کشورها می شوند هرجا هم که احساس کردند ثبات در کشور برقرار است از طیف حاکم همچنان دفاع می کنند .

وی ادامه داد: سیاست پنهان آمریکا تبادل و لابی با طیف های حاکم و حفظ و حمایت از آنهاست.

سنایی گفت: این سیاست در واقع همه تلاشش برای حفظ وضع موجود و حفظ چارچوب های کنونی سیاست های آمریکا در منطقه و حمایت از رژیم صهونیستی است.

نماینده نهاوند تصریح کرد: در حالی که تحولات منطقه به همان اندازه که حاکم کشورهای عربی را مخاطب قرار می دهد، ایالات متحده را هم مورد خطاب قرار داده است. این تحولات همزمان عکس العملی است که استبداد داخلی در برخی کشورهای منطقه ایجاد کرده است وابستگی آنها و در واقع تعلق بیش از اندازه آنها به آمریکا و سیاست های آنها در منطقه موضوع دیگری است.

وی گفت: اگر آمریکا پیام مردم منطقه را گرفته باشد باید به دنبال اصلاح سیاست های خود در منطقه و توجه به خواست ملتها و همانطور تعدیل در سیاست ویژه خود در حمایت از رژیم صهیونیستی باشد.

سنایی خاطرنشان کرد: انقلاب مردم مصر دو هدف را در دو سطح دنبال می کند یکی کنار گذاشتن مبارک؛ زیرا سیاست 30 ساله مبارک با ویژگی های شخصیتی او موجب ت تنفر مردم شد.از طرف دیگر اعتراض مردم مصر به عدم توسعه اقتصادی کشور و نبود سیاست های مستقل در مصر و وابستگی بیش از حد به آمریکا به رژیم صهیونیستی است.

وی گفت: تغییر در شرایط مصر ، منوط به تغییر در هیئت حاکمه و رویکرد دولت مصر و نه صرفا جابه جایی نفر اول حکومت است.

سنایی تصریح کرد: انقلاب مصر اگرچه آرام شروع شده اما این آغاز انقلاب است به طور قطع در صورت عدم تحقق این اهداف، اعتراضات تکرار خواهد شد و تداوم خواهد یافت.

    حمید.bmp

 

 

mashhadizadeh

mashhadizadeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 25019
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها