عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شروع پرواز (Take off)

شروع پرواز (Take off)
جمعه 29 بهمن 1389  07:03 ب.ظ

شروع پرواز (Take off)

پیش از این که یک هواپیما بتواند بپرد، خدمه پرواز باید تمامی سیستم ها و ابزار ها را بررسی نمایند تا اطمینان حاصل کنند که آن ها سالمند و به صورت صحیح کار می کنند. پس از این مرحله خلبان با برج کنترل صحبت می کند و اجازه می گیرد تا موتور ها را روشن نماید و به محل پرواز برود. هواپیما باید آن جا منتظر بماند تا اجازه پرواز آن صادر گردد.

1. پس از صادر شدن اجازه پرواز، هواپیما به ابتدای باند آمده و موتور هایش را روشن می نماید ولی ترمز چرخ ها را نگه می دارد و موتور ها شروع به تولید نیروی رانشی می نمایند.

2. پس از این که موتور ها نیروی رانشی کافی تولید نمودند، خلبان ترمز چرخ ها را رها می کند و هواپیما در باند به حرکت در آمده و سرعت می گیرد.

3. وقتی هواپیما به قدر کافی و مورد نیاز برای پرواز سرعت گرفت (حدود 250 کیلو متر بر ساعت) خلبان دستگیره کنترل کننده هواپیما را به عقب فشار می دهد. با این کار ابتدا جلو و سپس کل هواپیما به هوا بلند می شود و ارتفاع می گیرد. این مراحل در شکل زیر مشخص شده اند:

شروع پرواز (take off)

اکثر هواپیما های بزرگ دارای بخش های متحرکی روی بال خود بنام فلاپ می باشند. این فلاپ ها برای تولید مقدار زیادی نیروی برا و مقدار کم پسا در هنگام بلند شدن هواپیما استفاده می شوند.

شروع پرواز (take off)

در شکل فوق حالت های مختلف این فلاپ ها را مشاهده می کنید. حالت اول مربوط به زمان بلند شدن هواپیما می باشد و حالت دوم موقعیت فلاپ ها در زمان پرواز را نشان می دهد.

 

 

مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: پوریا میرعشقی

تنظیم: سمیرا بادامستانی

 

hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها