عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

در جستجوی گاز

در جستجوی گاز
جمعه 29 بهمن 1389  07:29 ب.ظ

در جستجوی گاز

گازها

گاز، همه جا هست. چیزی به نام اتمسفر یا جو وجود دارد که لایه بزرگ گازی است که زمین را در بر گرفته است. گازها گروه هایی از اتم ها هستند که به شکل تصادفی کنار هم قرار گرفته اند.

 

در جامدات، اتم ها و مولکول ها فشرده و نزدیک به هم و در کنار یکدیگر هستند. اتم های مایعات هم در کنار یکدیگر قرار دارند اما حرکت بیشتری دارند. اما مولکول های گازها همه جا پخش می شوند و خیلی انرژی دارند. آن ها دائمًا در حال پرش و حرکت به بالا و پایین هستند.

گازها می توانند هر ظرفی را با هر اندازه و شکلی پر کنند. این یکی از ویژگی های فیزیکی آن هاست. به بادکنک فکر کنید. اینکه بادکنک چه شکلی دارد مهم نیست بلکه تمام آن به طور یکنواخت از اتم های گاز پر شده است. مایعات اول کف ظرفشان را پر می کنند در حالی که گازها می توانند در یک لحظه همه ظرفشان را پر کنند.

 

ممکن است شما واژه بخار را شنیده باشید. بخار و گاز معنای مشابهی دارند. کلمه بخار برای توصیف گازهایی استفاده می شود که قبلا مایع بوده اند مثل بخار آب یا بخار جیوه.

 

گازها

گازها انرژی زیادی را در خود نگه می دارند و مولکول های آن ها تا جایی که ممکن باشد پخش می شوند.

در مقایسه با مایعات و جامدات، مولکول های گاز با فشار خیلی کمتری فشرده می شوند. این مسئله همیشه اتفاق می افتد. ما با زیادکردن فشار و کاهش دما هر روز گازها را مجبور می کنیم تا درون کپسول های مورد استفاده مان بروند. هوای فشرده را می توانید در یک قوطی اسپری ببینید یا بیرون زدن دی اکسیدکربن را از توی بطری نوشابه تان حس کنید. این دو مثال، از مواردی است که گاز مجبور است در یک فضای کوچک قرار بگیرد و این گازها در اولین فرصتی که به دست بیاورند، فرار خواهند کرد.

 

 

 

مترجم: ساناز فرهنگی

 

hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها