عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اصول اساسی پلاسماها

اصول اساسی پلاسماها
جمعه 29 بهمن 1389  07:30 ب.ظ

اصول اساسی پلاسماهااصول اساسی پلاسماها

پلاسماها شبیه گازها هستند اما اتم های آنها با گازها تفاوت زیادی دارند چون آنها از الکترون های آزاد و یونهای عنصر ساخته شده اند. وقتی این طرف و آن طرف می روید خیلی به پلاسماها برنمی خورید. چون چیزهایی نیستند که معمولاً روی زمین پیدایشان بشود! اگر تا به حال چیزی از شفق قطبی یا صاعقه مدور شنیده باشید، ممکن است بدانید که آنها از پلاسما تشکیل شده اند. برای نگهداری پلاسما نیاز به یک محیط بسیار مخصوص و ویژه دارید.  پلاسماها با همه حالات دیگر ماده فرق دارند و واقعا  منحصر به فردند.

 

 

 

پیدا کردن یک پلاسما:اصول اساسی پلاسماها

شما هر جایی پلاسما را پیدا نخواهید کرد. هر چند ممکن است همین الان جلوی چشم شما باشد. درباره یک لامپ فلورسنت یا مهتابی فکر کنید. آنها مثل لامپ های معمولی دیگر نیستند. درون لوله بلند آنها، گاز هست؛ و وقتی لامپ را روشن می‏کنیم الکتریسیته در لوله به جریان می افتد. الکتریسیته مثل یک انرژی خاص عمل می کند و اتم های گاز را باردار می کند. باردار شدن و برانگیختگی اتم ها درون لوله، پلاسمایی می سازد که می درخشد و نور می دهد.

مثال دیگری از پلاسما یک تابلوی نئون است. تابلوی نئون هم دقیقاً مثل یک لامپ مهتابی، لوله هایی شیشه ای است که با گاز پر می شود. وقتی که لامپ را روشن می کنیم، الکتریسیته در لامپ جریان پیدا می کند الکتریسیته گاز توی لوله مثلا نئون را تحریک و باردار می کند و گاز به پلاسما تبدیل شده و می درخشد. هر پلاسمایی بسته به نوع گاز درون لوله رنگ خاصی دارد مثلا نئون همیشه قرمز رنگ است.

وقتی که به ستاره ها نگاه می کنید هم، پلاسما می بینید. ستاره ها توپ های بزرگ گازی واقعا داغ هستند. دمای بالا، اتم ها را باردار کرده و پلاسما به وجود می آورد. ستاره ها مثال خوبی هستند که نشان می دهند چطور ممکن است دمای پلاسماها متفاوت باشد. لامپ های مهتابی در مقایسه با ستاره های داغ، سرد هستند. ولی با وجود تفاوت دما و ویژگی های فیزیکی، هر دوی آنها پلاسما هستند. 

 

مترجم: ساناز فرهنگی

hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها