عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

حالت های مواد

حالت های مواد
جمعه 29 بهمن 1389  07:31 ب.ظ

حالت های مواد

ماده پنج حالت دارد. جامدات، مایعات، گازها، پلاسماها و ماده چگال بوز - اینشتین حالت های مختلف مواد هستند. به هر یک از این حالات یک "فاز" هم می گوییم. عناصر و ترکیبات می توانند در اثر وجود نیروهای فیزیکی خاصی، از یک فاز به فاز دیگر تبدیل شوند. یک مثال از این نیروها، گرماست. وقتی دما یا درجه حرارت ماده تغییر می کند، فاز یا حالت آن هم می‏تواند تغییر کند.

معمولاً، وقتی دما بالا می رود، ماده به حالت فعال تری می رود.

حالت های مواد

فاز، حالت فیزیکی ماده را توضیح می دهد. نکته اصلی این جمله در کلمه "فیزیکی" است.

اگر انرژی اضافه شود (مانند افزایش دما یا افزایش فشار) یا اگر انرژی کم شود (مانند یخ زدن چیزها یا کاهش فشار) یک تغییر فیزیکی ایجاد می شود. یک ترکیب یا عنصر می تواند از یک فاز به فاز دیگر برود اما هنوز همان ماده است. شما می‏توانید تبدیل آب به بخار را بالای یک قابلمه آب جوش ببینید. این بخار یا گاز می تواند متراکم و دوباره یک قطره آب بشود.

 

حالت های مواد

 

اگر این قطره را در فریزر قرار دهید، به یک جامد تبدیل خواهد شد. اما هیچ ماده دیگری به وجود نیامده است. آب همیشه آب است و خاصیت های شیمیایی آب را دارد. به عبارت دیگر یک تغییر شیمیایی، خاصیت آب را تغییر می دهد و در نهایت ماده جدید آب نیست، بلکه چیز کاملاً جدیدی است.

 

مترجم: ساناز فرهنگی

 

hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها