عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

معاون ميراث فرهنگي: ايجاد پاتوق‌هاي فرهنگي در بناهاي تاريخي تاثير ماندگار دارد

معاون ميراث فرهنگي: ايجاد پاتوق‌هاي فرهنگي در بناهاي تاريخي تاثير ماندگار دارد
جمعه 29 بهمن 1389  08:00 ب.ظ

معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در ديدار با رييس و معاونان جهاددانشگاهي استان فارس، بر مسؤوليت همگاني در حفاظت از ميراث فرهنگي تاكيد كرد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه فارس، مسعود علويان ‌صدر در اين ديدار، تغيير نگرش‏ها و تحليل‏ها درباره‌ي مسائل حوزه‌ي ميراث فرهنگي را ضروري دانست و اظهار كرد: ميراث فرهنگي فقط بناها و آثار گذشتگان نيست، بلكه توفيق‏هاي علمي و تكنولوژي نوين از جمله نانو، هسته‏اي و هوافضا نيز ميراث‌هاي فرهنگي نسل حاضر است كه براي آيندگان به ارث گذاشته خواهد شد.

او ادامه داد: اگر در حوزه‌ي معماري تلاش مي‏كنيم بايد ببينيم چه ارتباط منطقي در معماري قديم با جديد وجود دارد؛ آيا توانسته‏ايم منشاهايي كه مي‏تواند تاثيرگذاري در اين حوزه را براي ما به ارمغان داشته باشد، انتخاب و جلب كنيم.

 

معاون ميراث فرهنگي با بيان اين‌كه در فرهنگ ما به ويژه فرهنگ شيراز، ميهمان جايگاه ويژه‌اي دارد، از شكل ميهمان‌نوازي امروز انتقاد كرد و گفت: كم كم نظامي را طراحي كرده‏ايم كه فرهنگ فاخر ميهمان‌نوازي رو به فراموشي مي‏رود، درصورتي‌كه ما در گذشته اندروني و بيروني داشتيم و شرايط مطلوب براي ميهمان و خانواده فراهم بود؛ اما امروز اگر يك ميهمان به خانه بيايد به دليل طراحي نامطلوب، ميهمان و خانواده آرامش ندارند.

علويان صدر در ادامه بيان كرد: جهاددانشگاهي و ديگر نهادهاي فرهنگي و پژوهشي تلاش کنند تا شاه کليد شهرسازي ايراني را شناسايي و درباره‌ي فرهنگ‏هاي ايراني نيز کار پژوهشي و علمي کنند، زيرا امروز به دليل لحاظ نكردن فرهنگ ايراني در شهرسازي، شاهد بدون هويت شدن هستيم؛ بنابراين مهم اين است که تفكرات کليدي را به خوبي به جامعه معرفي کنيم.

وي افزود: شهرسازي ايراني صرفا كالبدي نبوده است، بلكه رويكرد اجتماعي كالبدي داشته است. نخست روابط اجتماعي در شهر مشخص مي‏شده، سپس براساس آن كالبد ساخته مي‏شده است.

 

او با بيان اين‌كه تاكنون سه دوره همايش «تاريخ معماري و شهرسازي ايران» در شهرستان بم برگزار شده است، اظهار كرد: اميد است چهارمين همايش «تاريخ معماري و شهرسازي ايران» باهمكاري مراكز علمي ودانشگاهي در شيراز برگزار شود.

به اعتقاد معاون ميراث فرهنگي، ايراني‌ها اين توان و ظرفيت را داشته‌اند که اسلام را در حد اعلاي آن دريافت کنند و فرهنگ ايراني به همراه اسلام توانسته است فرهنگ ويژه‌اي ايجاد کنند که در ديگر کشورهاي اسلامي وجود ندارد؛ اما متاسفانه ويژه بودن خودمان را نتوانستيم درست تبيين کنيم.

وي تاكيد كرد: نمي‏خواهيم اسلام را در برابر ايران قرار دهيم، زيرا ايراني‌ها هميشه فاخرترين مباحث را براي خودشان انتخاب کرده‏اند که اين را بايد همواره و در قالب‏هاي متفاوت و متعدد مطرح كنيم.

او گفت: خوشه‏هاي فعاليت‏هاي ميراث فرهنگي و صنايع مرتبط با ميراث كه حاصل فعاليت در منازل است، بايد به صنعت فعال تبديل شود.

 

علويان صدر در پايان گفت: ايجاد پاتوق‌هاي فرهنگي و برگزاري برنامه‌هاي فاخر فرهنگي در محل بناهاي تاريخي، تاثيرات شگرف و ماندگار فرهنگي دارد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها