عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

دكتر ناصري مشهدي: رفتارهاي غيركلامي در ادبيات از شيوه‌هاي بيان غيرمستقيم در اقناع مخاطب است

دكتر ناصري مشهدي: رفتارهاي غيركلامي در ادبيات از شيوه‌هاي بيان غيرمستقيم در اقناع مخاطب است
جمعه 29 بهمن 1389  08:04 ب.ظ

يك استاديار دانشگاه پيام نور مشهد گفت: رفتارهاي غيركلامي يا فرازباني در ادبيات به عنوان يكي از شيوه‌هاي بيان غيرمستقيم، در القاي مطلب و اقناع مخاطب نقش ويژه‌اي ايفا مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه خراسان، دكتر نصرت ناصري مشهدي روز گذشته در نخستين همايش ملي سالانه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه پيام نور در هتل جم مشهد، به ارايه مقاله خود با عنوان «نقش رفتارهاي غير كلامي در ادبيات» پرداخت.

وي با بيان اينكه اغلب رفتارهاي غيركلامي يا فرا زباني براي بيان احساسات كاربرد دارد، گفت: اين موضوع در ادبيات به عنوان يكي از شيوه‌هاي بيان غير مستقيم كه در القاي مطلب و اقناع مخاطب نقش ويژه‌اي ايفا مي‌كند، درخور توجه است.

اين استاديار دانشگاه پيام نور مشهد به طرح معاني متعدد «سكوت» به عنوان يكي از رفتارهاي بارز غيركلامي پرداخت و گفت: در استراتژي ارتباط، سكوت يكي از برجسته ترين رفتارهاي غيركلامي است كه گستره معنايي قابل توجهي را در بر مي‌گيرد.

دكتر ناصري مشهدي افزود: كسي كه سكوت اختيار مي‌كند، الزاما به اين معني نيست كه پيامي را منتقل نمي‌كند بلكه اين رفتار نوعي انتخاب است كه براي طرفين قابل درك است.

وي با اشاره به اينكه سكوت مي‌تواند بيانگر مخالفت و اعتراض، اندوه، تعجب، ‌ترس، پذيرش يا عدم پذيرش مطلب و ... باشد، گفت: هر يك از اين معاني از بافت موقعيت قابل دريافت است اما نكته قابل توجه در اين كاربرد، جايي است كه گوينده با اين انتخاب،‌درك مطلب را به مخاطب و استنباط او ارجاع مي‌دهد.

اين استاديار دانشگاه پيام نور مشهد در ادامه به ذكر مصاديقي از سكوت در معاني مختلف در تاريخ بيهقي پرداخت.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها