عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تحليل - فايننشيال تايمز/ استراتژي افزايش نيرو؛‌ خروج يا ماندن بيشتر آمريكا‌يي‌ها در افغانستان

تحليل - فايننشيال تايمز/ استراتژي افزايش نيرو؛‌ خروج يا ماندن بيشتر آمريكا‌يي‌ها در افغانستان
جمعه 29 بهمن 1389  08:53 ب.ظ

به رغم اظهارات اوباما براي خارج ساختن تعدادي از سربازان آمريكايي از افغانستان به نظر مي‌رسد طرح افزايش نيرو معناي ديگري داشته باشد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، روزنامه فايننشال تايمز در بررسي استراتژي خروج اوباما و افزايش نيرو در افغانستان مي‌نويسد:

« برخي از مقام‌هاي رسمي آمريكايي پيش بيني مي‌كنند برنامه كاهش سربازها در سال جاري نسبتا اندك است.

با وجوديكه باراك اوباما، رئيس جمهور آمريكا در ابتدا قصد داشت با افزايش 30 هزار نفري سربازها استراتژي خروج را هر چه سريع تر عملي كند.

يك عامل حضور ژنرال ديويد پترائوس‌، فرمانده نيروهاي آمريكا و ناتو و شخصيت مقتدر در جنگ عراق‌ است كه صراحتا مخالفت خود را با خروج فوري و شتابناك نيروها اعلام كرده است.

وي در نامه اخيرش به سربازها در خصوص چالش‌هايي كه در پيش است اشاره‌اي به تاريخ ژوئيه نكرد.

در چند روز گذشته پنتاگون با تاكيد بر اينكه تصميمي اتخاذ نشده و ژنرال پترائوس نمي‌توانسته زودتر از اين خارج شود به گزارش‌هاي مربوط به خروج وي طبق برنامه واكنش نشان داد.

چنانچه انتظار مي‌رفت فرماندهان ارشد ناتو و آمريكا در افغانستان بيش از 18 ماه در راس كار نخواهند بود كه به موجب آن مهلت ژنرال پترائوس كه از ژوئيه 2010 فرماندهي نيروها را به عهده داشته‌، تا پايان سال جاري به اتهام مي‌رسد.

وي در گفت وگوي اخيرش با فايننشال تايمز اشاره كرد كه خطرهاي خروج سريع يا انبوه سربازها را براي كاخ سفيد شرح خواهد داد و افزود كه گزينه هاي مختلف را براي نحوه كاهش نيروها در اختيار اوباما قرار خواهد داد كه توام با ارزيابي‌هاي خطر هر يك از اين اقدامات بوده و سپس توصيه هايي را در خصوص چگونگي آغاز عمليات كاهش پس از استراتژي افزايش نيروها به وي ارائه خواهد داد.

آمريكا تاكنون هدف مشتركش با ناتو را براي واگذاري رهبري جنگ عليه طالبان به نيروهاي محلي تا سال 2014 و فقط حضور نظامي اش در اين كشور پس از آن تاريخ را در پيش گرفته است.

يك مقام رسمي و نظامي آمريكا با اشاره به مراحل تغيير بين سال هاي 2011 و 2014 گفت:‌ نمي دانم آيا مي‌توانم اين عمل را كند توصيف كنم يا نه اما قطعا آن را يك اقدام عمدي توصيف مي‌كنم.

وي افزود: ما قصد داريم در ماه ژوييه سربازها را به خانه بفرستيم در اين مساله هيچ ابهامي وجود ندارد اما موضوع تنها به خروج نيروها مربوط نمي شود بلكه به واگذاري و انتقال قدرت نيز مربوط است.

وي تاكيد كرد كه برخي از سربازها تنها براي نقل مكان به نواحي ديگر كنترل نواحي را به افغان‌ها واگذار خواهند كرد.

بودجه پيشنهادي پنتاگون براس سال مالي آتي پيش بيني مي‌كند كه نيروهاي آمريكايي همچنان در سطح فعلي شان يعني 98 هزار تن باقي بمانند با وجوديكه رابرت گيتس، وزارت دفاع اعلام كرد كه اين امر به دلايل احتياطي صورت گرفته و كاهش سربازها كار آساني است.

وي پس از حضور در جلسه استماع سنا كه روز پنجشنبه برگزار شد گفت كه پذيرش تاريخ ژوئيه 2011 براي او دشوارترين بخش استراتژي افغانستان مسحوب مي‌شود و با ارائه دلايل روشن در خصوص تاثير يك تا دو درصدي كاهش نيروهاي آمريكايي روي تعهد متحدان واشنگتن گفت وگو كرد.»

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها