عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

دكتر طوسي: بايد فرزندانمان را در برابر تهاجمات بيگانه رويين تن كنيم

دكتر طوسي: بايد فرزندانمان را در برابر تهاجمات بيگانه رويين تن كنيم
جمعه 29 بهمن 1389  08:54 ب.ظ

دكتر بهرام طوسي گفت: متاسفانه امروز در بازار كتاب براي كودكان و نوجوانان اثري از ماجراهاي توحيدي و انسان ساز وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان، ‌ دانشيار دانشگاه آزاد اسلامي قوچان روز گذشته در نخستين همايش ملي سالانه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه پيام نور در هتل جم مشهد، به ارايه مقاله خود با عنوان «گسترش زبان وادب، جهاني سازي و حيات فرهنگي ملت‌ها» پرداخت.

دكتر بهرام طوسي با تاكيد بر اينكه اگر بخواهيم فرهنگ، ‌دين، مليت و مملكت‌ ما از تهاجمات بيگانه محفوظ بماند، بايد خود، فرزندانمان را در برابر اين تهاجمات رويين تن كنيم، افزود: يكي از اساسي ترين راه هاي كسب قدرت و رويين تن كردن كودكان و جوانان كشورها از طريق تزريق فرهنگ ملي است.

وي با تاكيد بر گسترش زبان و ادب فارسي گفت: در همه داستان هاي ملي، ‌پهلواني و اساطيري كشورها، مادر در دوران كودكي، فرزند خود را آسيب پذير مي‌سازد؛ داستان هاي شاهنامه از افسانه‌هاي قديمي كه از مبارزه قهرمان داستان با ديوها و جادوها كه قصد به دام انداختن آنها را دارند، پر است.

وي با طرح اين پرسش كه آيا تهاجمات و بد آموزي‌هاي دنياي امروز غير از همان ديو و جادوست كه نه مرز مي‌شناسد و نه در و ديوار، گفت: چند نفر از جوانان ما با تاريخ و ادبيات سنتي پيوند دارند؟ نگاهي به كتاب هاي قصه كودكان كه بازار كتاب را پر كرده است كه اكثر آنها ترجمه اند (شنل قرمزي، ماجراهاي تن تن و ...) بيندازيد.

دكتر طوسي افزود: متاسفانه در بازار كتاب براي كودكان و نوجوانان اثري از ماجراهاي توحيدي و انسان ساز رستم و يا زنان دلاور و فرهيخته‌اي چون "يوتاپ" فرمانده سه ناو جنگي به هنگام حمله به مصر و دلاوري‌هاي گردآفريد، تهمينه و... كه مي‌تواند اميد بخش دختران جوان بوده و آنان را از افسردگي و احساس پوچي برهاند، وجود ندارد.

وي با تاييد اينكه بي ترديد آشنايي با فرهنگ هاي ديگر از نظر گسترش ديد جهانبيني و ايجاد تفاهم در بين ملت هاي دنيا و در راستاي نزديك شدن به صلح جهاني، خوب است، افزود: البته اينها به شرط آنكه فرهنگ ملي خود را به بوته فراموشي نسپاريم، مقبول است.

وي اظهار داشت: بي ترديد آشنايي با بزرگان علم، دين، هنر، سياست و ... هميشه الگوهاي خوب و مثبت به جوانان مي‌دهد وادبيات ما پر است از حكمت، بزرگ منشي، ايستادگي و قدرت روحي انسان.

دكتر طوسي افزود: امروز زمزمه‌جهاني شدن به منظور استقرار يك فرهنگ ساخته و پرداخته شده بر سرتاسر جهان در جريان است كه چون در برگيرنده تمام فرهنگ‌ها نيست، باعث تضعيف فرهنگ‌هاي ضعيف تر مي شود و حاصل آن توقف تكامل فرهنگ‌ها و به مرور بي رنگ‌شدن آنها در برابر فرهنگ چيره خواهد شد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها