عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

91 کتابخانه روستايي در خراسان رضوي راه‎اندازي خواهد شد

91 کتابخانه روستايي در خراسان رضوي راه‎اندازي خواهد شد
جمعه 29 بهمن 1389  08:56 ب.ظ

مديركل انجمن كتابخانه‌هاي عمومي خراسان رضوي گفت: راه‌اندازي 91 باب مجتمع فرهنگي روستايي با محوريت کتابخانه با 60 ميليارد ريال اعتبار در سال 90 آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان، نجمه خدادادي در هجدهمين جلسه انجمن كتابخانه‌هاي عمومي چناران افزود:50 درصد اعتبار ساخت اين کتابخانه‌ها تا پايان سال و 50 درصد ديگر آن در سال 90 از سوي استانداري اختصاص مي‌يابد.

مديركل انجمن كتابخانه‌هاي عمومي خراسان رضوي اظهار کرد: ‌اين طرح، ويژه روستاهايي با حداقل 2500 نفر جمعيت و داراي زمين و امكانات اوليه است.

وي اضافه كرد:چهار مجتمع در روستاهاي پر جمعيت بخش مركزي شهرستان چناران راه‌اندازي مي‌شود.

وي با اشاره به قانون پرداخت نيم درصد درآمد شهرداري‌ها به کتابخانه‌هاي عمومي افزود: تا پايان سال شهرداري‌ها بايد بدهي خود را به كتابخانه‌هاي عمومي به صورت نقدي پرداخت کنند.

خدادادي افزود: اغلب شهرداري‌ها بدهكارند كه اگر اين بدهي‌ها تسويه شود، قطعا شاهد تحولي جدي در حوزه كتابخانه‌هاي شهرستان‌هاي استان خواهيم بود.

مديركل انجمن كتابخانه‌هاي عمومي خراسان رضوي خاطرنشان كرد: اعتبارات پرداختي نهاد كتابخانه‎ها تنها جوابگوي حقوق پرسنل است و هزينه‌هاي اجرايي و توسعه‌اي حوزه کتاب بايد از محل نيم درصد شهرداري‌ها تامين شود و تحقق اين امر مستلزم اهتمام شهرداري‌ها در عمل به قانون است.

وي با اشاره به پيگيري و جديت استانداري در زمينه تسويه حساب بدهي شهرداري‌ها گفت :‌مصوب شده ، تمام شهرداري‌ها با همكاري رئيس اداره كتابخانه‌هاي عمومي بدهي‌ها را برآورد كرده و نيازهاي ضروري كتابخانه‌ها را به صورت موردي در بخش‌هاي مادي و غيرمادي شناسايي كنند تا بخشي از بدهي‌ها به صورت غيرنقدي و مابقي به صورت نقدي پرداخت تا ضمن حل مشكل مالي كتابخانه بدهي شهرداري ها نيز سنگين نشود.

مديركل انجمن كتابخانه‌هاي عمومي خراسان رضوي جذب و جمع آوري كتب اهدايي را بخش ديگري از تجهيز کتابخانه‌ها برشمرد و افزود: پيش بيني مي‌شود 300 هزار جلد كتاب اهدايي تا پايان سال در بين كتابخانه‌ها توزيع شود.

وي همچنين راه‌اندازي مجمع خيران حوزه كتاب و كتابخواني را ديگر راهكار توسعه كتابخانه‌ها عنوان كرد و گفت: اين مجمع در استان تشكيل و هيات امناي آن تعيين شده‌اند و به زودي در شهرستان‌ها نيز به منظور جذب خيران اين مجمع تشكيل مي‌شود.

وي توجه به حوزه كتاب كودك در قالب بسته كتاب كودك، راه‌اندازي نمايشگاه‌هاي دائمي كتاب، جلب مشاركت مطبوعات براي معرفي تازه‌هاي نشر و توجه به هزينه كرد در نقاط پر جمعيت را از ديگر راهكار ضروري براي ارتقاي ‌فرهنگ كتاب و كتابخواني در شهرستان‌ها عنوان كرد.

مدير اداره كتابخانه‌هاي عمومي چناران نيز در تشريح وضعيت چهار كتابخانه فعال شهرستان گفت: درحال حاضر 42هزار عنوان كتاب با 58هزار جلد در كتابخانه‌هاي شهرستان موجود است كه 3هزار و 638نفر در اين كتابخانه‌ها عضويت دارند.

كبري محمدي افزود: در10ماه گذشته بيش از 137هزار نفر براي استفاده از كتاب به كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان مراجعه كرده‌اند و دو كتابخانه مشاركتي در مجتمع حرفه آموزي و كاردرماني شهيد لاجوردي در روستاي اسجيل راه‌اندازي شد وبه زودي كتابخانه مشاركتي بقمچ نيز راه‌اندازي مي‌شود.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها