عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر کس حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار اوست. بحارالأنوار، ج43، ص261

كارگردان «بي‌انتها»: چرا هيچ‌كدام از داوران بخش «نگاه‌ نو» در اختتاميه‌ي جشنواره‌ي فيلم فجر نبودند؟!

كارگردان «بي‌انتها»: چرا هيچ‌كدام از داوران بخش «نگاه‌ نو» در اختتاميه‌ي جشنواره‌ي فيلم فجر نبودند؟!
جمعه 29 بهمن 1389  08:58 ب.ظ

اميرحسين جهددوست كارگردان فيلم‌سينمايي «بي‌انتها» كه در بخش نگاه نو (مسابقه فيلم‌هاي اول) جشنواره‌ي فيلم فجر حضور داشت، به فريدون جيراني نامه نوشت.

به گزارش بخش سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،جهددوست در بخش‌هايي از اين نامه خطاب به فريدون جيراني نوشته است:«مي‌دانم که اين روزها سرت خيلي شلوغ است. غرض از نوشتن اين نامه هم همين است تا اگر خودت هم وقت نکردي آن را بخواني مشاوريني .... متن را برايت نقل قول کنند.

امسال با کمال خوشحالي شنيدم که داور جشنواره شده‌اي. دليل خوشحالي‌ام را هم براي خواننده توضيح مي‌دهم. من از سيزده چهارده سال پيش که شاگرد تو بوده‌ام به همه گفته‌ام که فريدون جيراني هيچ وقت عاشق سينما نبوده است، سالک سينما بوده و اين نگاه را به ديده احترام نگريسته‌ام. هر جا اسمت بوده فکر کرده‌ام نگاه سالکانه به سينما هم وجود داشته است اما .....

در جشنواره امسال داور بخش فيلم‌هاي اول بودي تا اين جايش را از خدا شاکرم چون دوستت دارم. بعد ديدم فيلم‌سازان اول را به صورت گزينشي به برنامه «هفت» مي‌آوري و جانبداري مي‌کني و حتا با " دستمال " عرق خستگي از تن فيلم سازان جوان و مستعد مورد نظرت پاک مي‌کني سئوالي ذهنم را مشغول کرد."چرا "؟

فريدون جيراني عزيز . . .

لابد" چيزهاي هست که من نمي‌دانم " . . . اما لااقل تا جايي که من از تو ميدانم " داوري کسب و کار تو نيست " .

وقتي که عده‌اي فيلم ساز اول نگران درست ديده شدن فيلم‌هاي خود براي داوران هستند. فيلم‌هايي که هيچ نهاد دولتي از آنها حمايت نمي‌کند و عناوين "پدر و پسري" ، "مادر و دختري" در آنها نمي‌بيني، هندوانه زير بغل آدم‌ها .... و بَه بَه و چَه چَه کردن تو که در مقام قضا هستي چه معني مي‌دهد ؟ فرض خوش بينانه را بر اين

مي‌گذارم که مجري بودن برايت از داور بودن مهمتر است که در اين صورت نمي‌دانم چرا آن را پذيرفته‌اي.

امروز داوري‌ها تمام شده و ...

يک بار ديگر فيلم برنامه‌هاي اين يازده شب را بگذار و با دقتي بيشتر از آنچه در داوري‌ها فيلم ديده‌اي تماشايش کن. اين طوري شايد به اين نتيجه برسي که رعايت اخلاق حرفه‌اي براي يک داور چه ملاک‌هايي دارد، چند تا از ملاک‌ها را هم خودم برايت مي‌گويم: " عادل بودن "، " شجاع بودن"، "نترس بودن" و "داشتن قدرت نه گفتن به دوستان!" نکاتي که مسعود فراستي با شرافت تمام آن را رعايت کرد و به او درود مي‌فرستم.

و نکته آخر:

در مراسم اختتاميه وقتي ديدم تو و هيچ کدام از داوران بخش نگاه نو در سالن پيدايشان نيست تا بالا بيايند و با افتخار به "دوستان" جايزه بدهند سئوالي ذهنم را مشغول کرد. "چرا ؟" »

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها