عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

احكام طهارت1

احكام طهارت1
جمعه 29 بهمن 1389  09:32 ب.ظ

 

 

احکام طهارت

 

 

 

آب مطلق و مضاف

 

.سئوال1_ آب چند نوع است؟

 

جواب ـ آب دو نوع است: مطلق و مضاف.

 

 

س 2_ آب مضاف چه خصوصيتي دارد؟ج ـ آب مضاف دو خصوصيت دارد:

 


الف) از چيزي گرفته شود مانند: آب هندوانه و { كليه آب ميوه ها}.ب) آبي كه با گل { يا شكر چاي قهوه و ... } مخلوط گردد.

 س 3_ آب مطلق چه آبي است؟ج ـ آبي است كه هيچ كدام از خصوصيت و اوصاف آب مضاف را نداشته باشد.

 س 4_ آب مطلق بر چند قسم است؟ج ـ آب مطلق پنج قسم است: آب كُر _ آب قليل _ آب جاري _ آب باران _ آب چاه.1_ آب کُرس 1_ آب كُر چه خصوصياتي دارد؟ج ـ آب كُر مقدار آبي است كه اگر در ظرفي كه طول و عرض و عمق آن هر يك 3 وجب است و يا ظرفي كه مجموعاً 27 وجب باشد بريزند آن ظرف پر شود.

 س 2_ در چه صورت عين نجس يا چيزي كه نجس شده است آب كُر را نجس مي كند؟ج ـ در صورتي كه عين نجس مانند بول يا خون يا چيزي كه نجس شده است مانند لباس نجس به آب كر برسد و آب بو، رنگ و يا مزه نجاست را بگيرد نجس مي شود.

 س 3_ اگر عين نجس يا چيزي كه نجس است به آب كر برسد اما رنگ يا بو يا مزه آب را تغيير ندهد آيا نجس مي شود؟ج ـ خير _ اگر تغيير نكند نجس نمي شود.

 س 8_ آيا در صورت تغيير رنگ، بو و يا مزه آب به وسيله غير نجس آن آب نجس مي شود؟ج ـ خير، اگر رنگ يا مزه و يا بوي آب كر بر اثر غير نجاست تغيير كند نجس نمي شود.س 9_ حكم آبي كه بيشتر از كر است و عين نجس به آن رسيده چه مي باشد؟ج ـ اگر عين نجس مانند خون به آبي كه بيشتر از كر باشد برسد و بو، رنگ و يا مزه قسمتي از آن را تغيير دهد چنانچه مقداري كه تغيير نكرده كمتر از كر باشد تمام آب نجس مي شود و اگر به اندازه و يا بيشتر از كر باشد فقط مقداري كه بو، رنگ و يا مزه آ ن تغيير كرده است نجس مي باشد.

 


س 10_ آب فواره در چه صورت مي تواند آب نجس را پاك كند؟ج ـ در صورتي كه آب فواره متصل به كر باشد آب نجس را پاك مي كند.

 س 11_
آيا آب فواره اي كه قطره قطره روي آب نجس مي ريزد موجب پاك شدن آن آب مي شود؟ج ـ اگر قطره قطره روي آب نجس بريزد آن را پاك نمي كند. مگر چيزي را روي فواره بگيرند تا آب آن قبل از قطره قطره شدن به آب نجس متصل شود و بنا بر احتياط مستحب آب فواره با آب نجس مخلوط گردد.

 


س 12_ در چه صورتي آبي كه از شستن چيز نجس مي ريزد پاك است؟ج ـ چيز نجس را زير شيري كه متصل به كر است بشويند آبي كه از آن مي ريزد اگر متصل به كر باشد و بو، رنگ و يا مزه نجاست را نگرفته باشد و عين نجاست نيز در آن نباشد پاك است.

 س 13_ اگر مقداري از آب كر يخ ببندد و مقداري از آن يخ نبندد و در همين حال نجسي به آن برسد چه حكمي پيدا مي كند؟ج ـ اگر مقداري از آب كر يخ ببندد و باقي آن به اندازه كر نباشد چنانچه نجاست به آن برسد نجس مي شود و هر مقدار از يخ نيز كه آب مي شود نجس است.

 


س 14_ اگر در قليل و كثير بودن آبي شك كرديم چه وظيفه اي داريم؟ج ـ آبي كه به اندازه كر بوده اگر انسان شك كند كه از كر كمتر شده يا نه در حكم، آب كر است. يعني نجاست را پاك مي كند و اگر نجاستي به آن برسد نجس نمي شود و آبي كه كمتر از كر بوده و انسان شك دارد به مقدار كر شده يا نه حكم آب كر را ندارد و بنا بر احتياط لازم نيست در اين گونه موارد تفحص و تحقيق نمايد.

 س 15_
كر بودن آب از چه راههايي ثابت مي شود؟ج ـ از سه راه كر بودن آب ثابت مي شود كه به شرح ذيل مي باشد:الف) خود انسان يقين كند كه آب به اندازه كر است.ب) دو مرد عادل يا يك نفر خبر دهد كه اين آب مثلاًبه اندازه كر است.ج) كسي كه آب در اختيار اوست بگويد كه آب به اندازه كر است. مثلاً حمامي بگويد آب حمام به اندازه كر است.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها