عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

احكام طهارت2

احكام طهارت2
جمعه 29 بهمن 1389  09:32 ب.ظ

احکام طهارت

 

2_ آ ب قليلس 16_آب قليل به چه آبي مي گويند؟ج ـ آبي كه از كر كمتر باشد و از زمين بجوشد.س 17_
اگر آب قليل بر چيز نجس بريزد و يا نجس به آب قليل برسد چه حكمي پيدا مي كند؟ج ـ اگر آب قليل بر چيز نجس بريزد يا چيز نجس به آن برسد نجس مي شود.

 


س 18_ در صورتي كه آب قليل از بالا و با فشار بر چيز نجس بريزد، چه حكمي پيدا مي كند؟ج ـ اگر از بالا و يا با فشار بر چيز نجس بريزد مقداري كه به آن چيز مي رسد نجس و بقيه آب پاك است.

 س 19_ حكم آب قليلي كه براي برطرف كردن عين نجاست، روي چيز نجسي ريخته مي شود و از آن جدا مي گردد، چيست؟ج ـ اين آب نجس است و بنا بر احتياط مستحب نيز بايد از آب قليلي كه بعد از برطرف شدن عين نجاست براي آب كشيدن چيز نجس روي آن مي ريزند و از آن جدا مي شود، اجتناب شود.

 س 20_ آبي كه براي شستن مخرج بول و غايط به كار مي رود، با چه شرطي پاك است و چيزي را كه به آن برسد، نجس نمي كند؟ج ـ آب مذكور با پنج شرط پاك است و اگر چيزي به آن برسد، نجس نمي شود: اول) بو يا رنگ و يا مزه نجاست نگرفته باشد. دوم) نجاستي از خارج به آن نرسيده باشد. سوم) نجاست ديگري مانند خون غير متعارف با بول و غايط بيرون نيامده باشد. چهارم) ذره هاي غايط در آب پيدا نباشد. پنجم) به اطراف مخرج بيشتر از مقدار معمول نجاست نرسيده باشد.

 3_ آب جاري


س 21_ آب جاري به چه آبي مي گويند؟ج ـ آب جاري به آبي مي گويند كه از زمين بجوشد و جريان داشته باشد. مانند آب چشمه و قنات.

 


س 22_ اگر آب جاري كمتر از كر بود چه حكمي پيدا مي كند؟ج ـ آ ب جاري اگر چه كمتر از كر باشد چنانچه نجاست به آن برسد تا وقتي بو، رنگ و يا مزه آن بر اثر نجاست تغيير نكرده، پاك است.

 س 23_ آب جاري در چه صورت نجس مي شود؟ج ـ در صورتي كه نجاستي به آب جاري برسد و مقداري از آن بر اثر نجاست تغيير كند فقط همان مقدار نجس مي شود و قسمتي كه متصل به چشمه است اگر چه كمتر از كر باشد پاك است و آبهاي ديگر اگر چه به اندازه كر باشد و يا به سبب آبي كه تغيير نكرده به آب طرف چشمه متصل باشد پاك و گرنه نجس است.

 


س 24_
حكم آب چشمه اي كه جاري نيست چه مي باشد؟

ج ـ آب چشمه اي كه جاري نيست ولي طوري است كه از آن بردارند باز مي جوشد در حكم آب جاري مي باشد يعني اگر نجاست به آن برسد تا وقتي بو، رنگ و يا مزه آن بر اثر نجاست تغيير نكرده باشد پاك است.س 25_ آب ايستاده و متصل به آب نهر چه حكمي دارد؟ج ـ آبي كه كنار نهر ايستاده و متصل به آن مي باشد حكم آب جاري را دارد.س 26_ حكم آب چشمه اي كه گاهي مي جوشد و گاهي خشك مي باشد چيست؟ج ـ چشمه اي كه مثلاً در زمستان مي جوشد و در تابستان از جوشش مي افتد، فقط وقتي كه مي جوشد درحكم آب جاري است.

 


س 27_ آب حوض حمام در چه صورت پاك است؟ج ـ آب حوض حمام اگر چه كمتر از كر باشد چنانچه به خزينه اي كه آب آن به اندازه كر است متصل باشد مانند آب جاري است.

 س 28_
آب لوله هاي حمام و سا ختمانها كه از شيرها و دوشها مي ريزد چيست؟ج ـ اگر متصل به كر باشد مانند شبكه هاي آبرساني در شهرها در حكم آب جاري است.

 س 29_ آبي كه بر روي زمين جريان دارد و از زمين نمي جوشد چيست؟ج ـ آبي كه بر زمين جريان دارد و از زمين نمي جوشد چنانچه كمتر از كر باشد و نجاست به آن برسد نجس مي شود.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها