عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

احكام طهارت3

احكام طهارت3
جمعه 29 بهمن 1389  09:32 ب.ظ

 4_ آب باران

 


احکام طهارت

 

 س 30_ آب باران در چه صورت چيز نجس را كه در آن عين نجاست نيست پاك مي كند؟ج ـ اگر بر چيز نجس كه عين نجاست در آن نيست يك مرتبه باران ببارد جايي كه باران به آن برسد پاك مي شود. ولي باريدن دو سه قطره فايده ندارد بلكه بايد طوري باشد كه بگويند: باران مي آيد و بنا بر احتياط مستحب باران مقداري باشد كه بر زمين سخت جاري شود.س 31_ باران فرش لباس و مانند آن را چگونه پاك مي كند؟ج ـ چنانچه با آب باران شسته شود فشار لازم نيست.

 س 32_ اگر باران بر عين نجس ببارد چه حكمي پيدا مي كند؟ج ـ اگر باران بر عين نجس ببارد و به جاي ديگر ترشح كند چنانچه عين نجاست همراه آن نباشد و بو يا رنگ و يا مزه نجاست نگرفته باشد پاك است. پس اگر باران بر خون ببارد و ترشح كند چنانچه ذره اي خون در آن باشد يا بو يا رنگ و يا مزه خون گرفته باشد نجس مي شود.

 س 33_
سقف ساختمان يا روي بام كه عين نجاست دارد در صورت باريدن باران بر آن چه حكمي پيدا مي كند؟


ج ـ اگر بر سقف ساختمان يا روي بام عين نجاست باشد تا وقتي باران بر بام مي بارد آبي كه به چيز نجس رسيده و از سقف يا ناودان مي ريزد پاك است ولي بعد از قطع شدن باران اگر معلوم باشد آبي كه مي ريزد به چيز نجس رسيده است نجس مي باشد.

 س 34_ آيا آب باران زمين نجس را پاك مي كند؟ج ـ زمين نجسي كه باران بر آن ببارد پاك مي شود. اگر باران بر زمين جاري شود و به جاي نجسي كه زير سقف است برسد آن را نيز پاك مي كند.

 س 35_
آيا خاك نجسي كه بر اثر باران گل شده پاك است؟ج ـ بله خاك نجسي كه بر اثر باران گل شده است پاك مي باشد.س 36_ حكم آ ب باراني كه در جايي جمع شده است چيست؟ج ـ هر گاه آب باران در جايي جمع شود اگر چه كمتر از كر باشد چنانچه هنگامي كه باران مي آيد چيز نجسي را در آن بشويند و آب بو يا رنگ و يا مزه نجاست نگيرد آن نجس پاك مي شود.

 س 37_ اگر بر فرش پاكي كه روي زمين نجس است باران ببارد چه حكمي پيدا مي كند؟ج ـ اگر بر فرش پاكي كه روي زمين نجس است باران ببارد و بر زمين نجس جاري شود فرش نجس نمي شود و زمين نيز پاك مي گردد.

 

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها