عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

نشست كارگاه آموزشي «ژان لويي مارتينلي» در جشنواره‌ي تئاتر فجر

نشست كارگاه آموزشي «ژان لويي مارتينلي» در جشنواره‌ي تئاتر فجر
جمعه 29 بهمن 1389  09:41 ب.ظ

نخستين نشست كارگاه آموزش بازيگري «ژان‌لويي مارتينلي» صبح روز پنج‌شنبه ـ 28 بهمن‌ماه ـ با حضور جمعي از هنرمندان عرصه تئاتر در سالن نيلوفر خانه هنرمندان ايران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،مارتينلي يكي از كارگردانان تئاتر فرانسه است، وي كه علاقه‌مند است با سفر به ديگر كشورها، كار با بازيگران ملت‌هاي ديگر را تجربه كند، به دعوت مسئولان بيست‌ونهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر به ايران آمده تا با همكاري با بازيگران ايراني، بر روي اثر جديد خود كار كند.

ژان لويي قصد دارد طي مدتي كوتاه جريان دو سويه تبادل اطلاعات را با هنرمندان و بازيگران ايراني برقرار كند و در همين راستا با برگزاري كارگاه آموزشي بازيگري به اين امر مي‌پردازد.

اين كارگردان فرانسوي در ابتداي كارگاه به سفرهاي خود به ديگر كشورها اشاره كرد و ادامه داد: «هدف از تعامل با ديگر بازيگران تئاتر از طريق مسافرت به كشورهاي مختلف، ملاقات كردن با افرادي است كه در شرايط متفاوتي نسبت به شرايط امروزي من، به تئاتر مي‌پردازند.»

وي افزود: «اين ملاقات‌ها براي من از جذابيت دو طرفه‌اي برخوردار است كه مهم‌ترين جنبه آن، جنبه هنري است. اين مسئله كه افراد نقاط مختلف دنيا چه طور از طريق هنر با هم رابطه برقرار مي‌كنند، برايم بسيار حائز اهميت است.»

ژان لويي مارتينلي خاطرنشان كرد: «فعاليت من از 30 سال گذشته بر روي متن بنا شده و اين مسير تئاتري است كه روي آثار مكتوب بنا مي‌شود. من معتقدم با وجود اينكه تئاتر يك پديده جهاني است، ولي در عين حال يك عمل محلي محسوب مي‌شود؛ به طوري كه ما هميشه در حال صرف كردن فعلي بين دور و نزديك هستيم.»

وي در ادامه در تشريح شيوه كار و موضوع مورد توجه خود در توليد آثارش گفت: «من در شهري به نام ناتن كه در حومه شهر پاريس واقع شده است به فعاليت مي‌پردازم. اين شهر مكاني است كه در دهه 60 بيشترين آواره‌هاي فرانسوي را داشته، البته اين شهر امروزه به شهري چند مليتي تبديل شده؛ اصالت فرانسوي، الجزايري و... كه بخشي از كار من توجه و پرداختن به افرادي است كه در اين شهر زندگي مي‌كنند، اين تئاتر نه فولكلور است و نه تئاتر روشنفكري.»

ژان لويي افزود: «به دنبال اين موضوع 30 متن به نويسندگان فرانسوي و الجزايري سفارش داده شد كه در اين شهر اجرا شد. در بخش ديگر، با دراماتورژي به نام لارسون لورن همكاري كردم كه يكي از مهم‌ترين دراماتورژ‌هاي اروپاست. لارسون لورن نويسنده‌اي است كه به بالاترين جايگاه‌ها در سطح جهاني رسيده و تمام آثارش در اروپا اجرا شده است.»

وي در ادامه خطاب به بازيگران اين كارگاه گفت: «ما بايد براي بهبود شيوه اجرايي خود بر روي چند مورد تمركز داشته باشيم كه از جمله اين موارد زبان ترجمه تئاتر شاعرانه است.»

وي افزود: «موضوع ديگر در مورد تمركز اين است كه بازيگر بايد به مثابه آنچه كه در درون خود دارد به ايفاي نقش بپردازد، زيرا تأثير دو بازيگر بر روي هم در تحليل و فهم اثر نقش مهمي را ايفا مي‌كند.»

وي سپس از حاضران در اين كارگاه خواست تا با معرفي خود و آثاري كه در آن بازي كرده‌اند، زمينه برقراري ارتباط دو سويه را به وجود آورند.

در ادامه اين جلسه ژان‌لويي مارتينلي كه قصد داشت كار بر روي يكي از نمايشنامه‌هاي لارسونون لورن در كارگاه را به بازيگران خود بياموزد، به تشريح بيوگرافي لارسونون لورن و دچار شدن وي به بيماري رواني پرداخت و افزود: «به دليل اتفاقات گذشته زندگي اين نويسنده، در بسياري از آثاري كه از او مي‌بينيم تمركز بر روي عصبيت و مشكلات رواني خانواده‌هاي سوئدي است. او در نوشته‌هاي خود به فضاي نابرابر و ظلمي كه به اين افراد شده اشاره مي‌كند.»

سپس به معرفي نمايشنامه‌اي به نام كلينكن پرداخت و داستان آن را براي بازيگران كارگاه توضيح داد و افزود:

«دليل جذابيت و انتخاب اين متن براي من اين است كه با نگاه كردن به آن مي‌توان به شرايط نامطلوب دنيا

پي برد. بنابراين امروز كار بر روي اين نمايشنامه را آغاز خواهيم كرد.»

ژان لويي حاضران را به چند گروه دسته‌بندي كرد و از بازيگران خواست در مقابل نقشي كه بر عهده مي‌گيرند صادقانه آنچه را كه از درون خود مي‌گذرد از طريق بازي به بيرون و تماشاگر نشان دهند.

اين كارگاه آموزش بازيگري تا اول اسفندماه ساعت 10 صبح در سالن نيلوفر خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.

در حاشيه:

- ژان‌كلودو وازن رايزن فرهنگي كشور فرانسه در كارگاه آموزشي بازيگري كه توسط ژان لويي مارتينلي برگزار ‌شد، حضور پيدا كرد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها