عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

جمع‎آوري زباله در 42 درصد روستاهاي بردسكن اجرا نمي‎شود

جمع‎آوري زباله در 42 درصد روستاهاي بردسكن اجرا نمي‎شود
جمعه 29 بهمن 1389  09:47 ب.ظ

چهارمين جلسه كارگروه سلامت و امنيت غذايي شهرستان بردسكن با 3 دستور كار پيگيري مصوبات قبلي اين جلسه و طرح جمع‌آوري و دفع مواد زائد جامد در روستاها و بحث آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان، دكتر حسين زاده، مدير شبكه بهداشت و درمان بردسكن مصوبات قبلي اين جلسه را كه بيش از 7 مصوبه بود، مورد بررسي قرار داد و گزارشي از اقدامات انجام شده توسط دستگاه‌هاي متولي ارائه داد.

 

وي همچنين از خريد يك دستگاه اتوكلاو امحا ( زباله سوز) براي زباله‌هاي بيمارستان وليعصر بردسكن با اعتباري بالغ بر 650 ميليون ريال خبرداد و از شهرداري خواست در احداث فضاي آن بيمارستان را ياري دهد.

 

وي گفت: با راه‌اندازي اين دستگاه زباله‌هاي بيمارستان استريل خواهد شد.

 

دراين جلسه علي اكبري، كارشناس واحد بهداشت محيط حرفه‌اي مركز بهداشت بردسكن به دستور كار چهارمين جلسه كارگروه سلامت و امنيت غذايي بحث جمع آوري و دفع مواد زائد جامد در روستاها اشاره كرد.

 

وي گفت: از مجموع 51 روستايي كه در آن خانه بهداشت وجود دارد فقط در 30 روستاي شهرستان، طرح جمع آوري زباله به صورت فعال انجام مي‌شود و در 42 درصد روستاهاي ديگر شهرستان اين مهم اجرا نمي‌شود.

 

علي اكبري با بيان اين كه در هيچ روستاي بردسكن طرح جمع آوري زباله‌ها به صورت دفع بهداشتي صورت نمي گيرد، گفت: متاسفانه22 مورد بيماري از ناحيه دفع غيربهداشتي زباله‌ها مي‌تواند انسان را مبتلا كند.

 

وي اظهار كرد: از طرف ديگر با توجه به اين كه در فصل زمستان قرار داريم اكثر روستاها زباله‌هاي خود را در مسير سيلاب قرار مي‌دهند كه اين كار مشكلاتي را به دنبال دارد.

 

وي گفت: به عنوان يك كارشناس مركز بهداشت مي‌پرسم كه متولي اصلي جمع‌آوري زباله‌ها در روستاها به چه ارگاني بر مي‌گردد؟

 

وي افزود: دنبال اين نيستيم كه نهادي را متهم كنيم ولي طبق قانون طرح جمع‌آوري زباله‌ها در حريم روستاها برعهده دهياري‌ها و خارج از حريم برعهده بخشداري‌ها است ولي اين مهم در روستاهاي بردسكن نامعلوم است.

 

كارشناس واحد بهداشت محيط حرفه‌اي مركز بهداشت بردسكن گفت: بنده در طرح جمع‌آوري زباله‌هاي روستاها دهياري‌ها را مقصر مي‌دانم چرا كه در اين امر مهم كوتاهي مي‌كنند.

 

علي اكبري گفت: اكثر روستاييان از طرح جمع آوري زباله و دفع غيربهداشتي زباله‌ها درروستاها شكايت دارند كه مي‌طلبد متوليان امركاري كنند.

 

وي همچنين به 247 مورد بازديد از اماكن تهيه و توزيع مواد غذايي طي يك ماه گذشته تاكنون دراين شهرستان اشاره كرد و گفت: علاوه بر اين 56 مورد از واحدهاي نانوايي سطح شهرستان بازديد به عمل آمد و درراستاي طرح جمع‌آوري نان‌هاي بسته بندي شده در سوپرماركت‌ها، مقدار 85 كيلوگرم نان جمع‌آوري شد و در اين رابطه 4 پرونده تشكيل و به مراجع قضايي معرفي شد.

 

دكتر رحيمي، كارشناس بيماري‌هاي مركز بهداشت بردسكن نيز در اين جلسه به اهميت و كنترل آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان اشاره كرد و گفت: گرچه آمار آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در بردسكن صفر است ولي بايد مراقبت كرد كه اين آنفلوانزا وارد شهرستان نشود.

 

دكتر رحيمي به بيماري سالك اشاره كرد و گفت: با توجه به اين كه مشهد يكي از كانون‌هاي سالك در استان خراسان رضوي است، متاسفانه طي 3 ماه اخير 15 نفر از افرادي كه از مشهد وارد شهرستان شده‌اند به بيماري سالك مبتلا شده‌اند.

 

وي اظهار كرد: اگر اين روند همچنان ادامه پيدا كند بردسكن نيز يكي از كانون‌هاي بيماري سالك در استان خواهد بود.

 

كارشناس بيماري‌هاي مركز بهداشت بردسكن گفت: با توجه به اين كه داروي بيماري سالك خارجي و قيمت آن بالا است ولي دولت به صورت رايگان در اختيار بيماران مبتلا قرار مي دهد.

 

وي اظهار كرد: هر بيمار مبتلا به بيماري سالك حداقل بايد 15 تا 40 آمپول تزريق كند تا تحت درمان قرار بگيرد.

 

دكتر يزدان پناه، رئيس شبكه دامپزشكي بردسكن نيز در اين جلسه به اقدامات انجام شده اين شبكه دررابطه با آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان اشاره كرد و گفت: برابر دستورالعمل ابلاغي از استان انتقال جوجه‌هاي رنگي از استان‌هاي ديگر به خراسان رضوي ممنوع است و بايد اين مهم جدي گرفته شود كه اين بيماري شيوع پيدا نكند.

 

وي به وضعيت كشتار دام در روستاي ابراهيم آباد از توابع بخش انابد اشاره كرد و گفت: براي رفع اين معضل بايد جدي وارد ميدان شد تا يك اقدام اساسي براي ساماندهي قصابان اين روستا انجام داد.

 

دكتر يزدان پناه با اشاره به اين كه ساخت كشتارگاه بر عهده دامپزشكي نيست و دامپزشكي فقط بحث نظارت كشتار دام را در كشتارگاه‌ها بر عهده دارد، گفت: دراين رابطه جلسه‌اي با نماينده قصابان و شورا و دهيار روستاي ابراهيم آباد برگزار و مقرر شد محلي براي كشتار دام اين روستا زير نظر دامپزشكي ايجاد شود.

 

وي افزود: وجود بيش از 20 قصابي براي روستاي ابراهيم آباد توجيه ندارد و بايد متوليان امر تصميم‌گيري كنند كه تعدادي از اين قصابي‌ها تعطيل شود.

 

سيد علي نبوي، دادستان بردسكن پس از اظهار نظرهاي اعضاي جلسه در سخنان كوتاهي با توجه به آيات و روايات دررابطه با اهميت سلامت و بهداشت جامعه مطالبي را بيان كرد و گفت: در طرح جمع‌آوري زباله‌ها در روستاها بايد بخشداران اهتمام جدي داشته باشند و دهياران را موظف كنند كه اين طرح را به بهترين نحو اجرا كنند.

 

وي اظهار كرد: گاهي اوقات دهياران اعلام مي‌كنند كه اعتبارات خوبي داريم ولي بخشداران اجازه هزينه كردن آنها را به ما نمي‌دهند.

 

وي گفت: متاسفانه برخي دهياران از ماشين‌هايي كه دولت در اختيار آنها قرار داده‌اند، استفاده شخصي مي‌كنند كه مي طلبد بخشداران بيشتر دهياران را تحت كنترل قرار دهند.

 

وي به وضعيت كشتار دام در روستاي ابراهيم آباد اشاره كرد و گفت: با توجه به اين كه اين روستا در حاشيه جاده اصلي ترانزيتي بردسكن به طبس قرار گرفته است و از طرف ديگر در آستانه سال جديد و آغاز سفرهاي نوروزي مسافران قرار داريم، بايد هرچه سريعتر در ساماندهي قصابان اين روستا اقدام شود.

 

سيد علي نبوي گفت: متاسفانه اكثر دام‌هاي سرقتي و بيمار در روستاي ابراهيم آباد كشتار مي‌شود كه مي‌طلبد بازرسان مراقبت جدي داشته باشند و مردم نيز در خريد گوشت به بهداشتي و سالم بودن آن توجه كنند.

 

وي خواستار احداث كشتارگاه در مراكز بخش‌هاي اين شهرستان شد.

 

بخشدار مركزي بردسكن گفت: طرح جمع‌آوري زباله‌ها در سطح روستاها از چندي پيش ساماندهي شده است و با ورود كاميونت‌هاي اهدايي استاندار و ماشين‌هاي قبلي طي يك برنامه زمان بندي كه به اطلاع روستاييان رسانده شده است اين طرح در حال اجرا است.

 

مجتبي شاكري همچنين گفت: براي محل دفع و دفن زباله‌ها نيز به صورت بهداشتي در بعضي روستاها ترانشه هاي مشترك ايجاد شده است و زباله هاي جمع آوري شده در اين محل ها دفع مي شود.

 

وي افزود: درهمين راستا حضور در محافل عمومي زمينه هاي ترغيب و تشويق مردم و فرهنگ سازي در زمينه جمع آوري زباله‌ها در بخش مركزي بردسكن را فراهم كرده است.

 

معاون فرماندار بردسكن در پايان بر تشكيل كارگروه سلامت و امنيت غذايي در مراكز بخش‌هاي انابد و شهرآباد تاكيد كرد و گفت: با توجه به اين كه فقط در مركز شهر كشتارگاه وجود دارد بايد بخشداران با كمك دهياران و ورود خيرين نسبت به احداث كشتارگاه در مراكز بخش‌ها اقدام كنند تا دام‌ها زير نظر دامپزشكي كشتار شوند.

 

رضا مدرسي پورگفت: تشكيل اين كارگروه فرصتي را ايجاد مي‌كند كه مسوولان امر با تعامل و همدلي نسبت به رفع مسايل و مشكلات اقدام كنند تا سطح سلامت جامعه ارتقا پيدا كند.

 

وي جمع‌آوري زباله‌ها را در روستاها يك امر ضروري دانست و گفت: دراين رابطه بايد كميته‌هاي بخشي فعال شوند و نظارت جدي در اجراي اين طرح داشته باشند.

 

وي به وضعيت كشتاردام درروستاي ابراهيم آباد اشاره كرد و گفت: متاسفانه كشتاردام دراين روستا غيربهداشتي است و بدون مهر دامپزشكي گوشت‌ها به مردم فروخته مي شود كه مي طلبد دامپزشكي به اين مهم توجه ويژه اي داشته باشد.

 

وي خواستار احداث مكاني براي كشتار دام اين روستا شد.

 

مدرسي پور با توجه به شيوع آنفلوانزاي حاد پرندگان از مسوولان مربوطه خواست كنترل ويژه اي را داشته باشند كه تا اين بيماري شيوع پيدا نكند.

 

وي همچنين گفت: فروش هر نوع پرنده در 5 شنبه بازار ممنوع است كه بايد در اين رابطه نيز متوليان از خريد و فروش آن ممانعت كنند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها