عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

سخنراني سفير ايران در اوكراين در دانشگاه مائوپ اوکراين

سخنراني سفير ايران در اوكراين در دانشگاه مائوپ اوکراين
جمعه 29 بهمن 1389  09:56 ب.ظ

سفير كشورمان در اوکراين گفت: دنيا بايد به حق طبيعي ايران يعني حفظ دستاوردهاي دانشمندان جوان اتمي آن اعتراف کند و تضمين لازم براي حقوق ايران ارائه گردد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اکبر قاسمي در جلسه ويدئو کنفرانسي که به طور زنده از 36 شعبه دانشگاه مائوپ در اوکراين پخش مي‌شد و بيش از 1000 نفر از اساتيد و دانشجويان حضور داشتند، گفت: ايران پس از 32 سال گذر از مراحل پيشرفت و توسعه در پرتو رهنمودهاي بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره) و آيت الله خامنه‌اي و دولت دکتر احمدي نژاد به جايگاه شايسته و رفيعي نائل آمده است.

سفير كشورمان در اوكراين با بيان اين‌كه ايران به لحاظ اقتصادي گام‌هاي بلندي را به سمت ترقي و پيشرفت‌هاي بزرگ برداشته است، خاطرنشان كرد: جمهوري اسلامي ايران به لحاظ راهبردهاي سياسي خود در روابط خارجي يک الگوي جديد و کم نظير را به جهانيان ارائه داده است، ويژگي‌هاي اصلي اين روابط با تمامي کشورهاي مختلف جهان، همواره بر اساس احترام متقابل و توجه به منافع مشترک و توجه به عدالت، دفاع از مظلومان است.

قاسمي با اشاره به روابط ديرينه ايران و اوكراين گفت: امروز پس از 19 سال شاهد مراودات شکل گرفته بين دو کشور با امضاي بيش از 90 موافقت نامه و يادداشت تفاهم بوده و اين همه نشانگر ساختارهاي مستحکم حقوقي و قانوني و ظرفيتهاي بالقوه و بالفعل دو کشور براي توسعه مناسبات است.

وي با بيان اين‌كه ظرفيتهاي زيادي براي همكاري در عرصه‌هاي مختلف وجود دارد، اظهار كرد: اينک وارد دوره سوم مناسبات دو کشور شده‌ايم و مي‌توان در پرتو تجربه متمايز دو دوره 14 ساله پويايي و تحرک و يک دوره 5 ساله سکون و بي تحرکي در مناسبات دو کشور، راهبردهاي در شان و درخور منافع مردم بزرگ ايران و اوکراين را در دوره سوم يعني اکنون، اجرا كرد.

قاسمي گفت: در اولين گام مي‌بايست پنجمين کميسيون مشترک اقتصادي را در اولين فرصت برگزار کنيم تا بخشهاي مغفول باقي مانده و روي زمين مانده را مجددا شناسايي ، طراحي و اجرا نماييم و مبناي درک صحيح نسبت به جايگاه ايران و اوکراين و اتخاذ رويکردهاي واقع بينانه نسبت به جمهوري اسلامي ايران و بي اعتنايي به عوامل ثالث که منافع واقعي دو کشور را ناديده مي گيرند و ژرف نگري نسبت به اهداف بلند دو کشور و تمرکز به اولويت‌ها و طرح‌هاي پربازده بتوانيم گام‌هاي بزرگتري براي ارتقاي مناسبات دو کشور برداريم. تحولاتي را که در خاورميانه در گذر است نيز با هم مرور کنيم. اين روزها تحولات خاورميانه به ويژه رخدادهاي تونس و مصر تاثيرات ويژه خود را بر مسائل جهاني گذارده است. به نظر مي‌رسد رخدادهاي تونس و مصر بيانگر موج جديد اراده واقعي مردم در برابر بي عدالتي ها و نارسايي‌هاي ناشي از تراکم فشارها و ظلم هاي وارده بر مردم اين کشورهاست.

قاسمي هم‌چنين گفت: آنچه در اين ميان مي بايست مورد توجه قرار گيرد معيارهاي دوگانه آمريکا در برابر مردم سالاري و فرايندهاي دموکراتيک بوده که نشانگر نفاق و دورويي ارزشهاي حاکم بر استراتژي آمريکاست. يک نمونه آشکار از نقض اين معيار آن است که بين ديکتاتوري و دموکراسي کدام ارزش رجحان دارد؟ در مدت 17 روز گذشته اگر مواضع مقامات مختلف امريکا از جمله رييس جمهور، وزير خارجه سخنگوي وزارت خارجه آمريکا و سخنگوي کاخ سفيد را بررسي کنيد شاهد تناقضات و تضاد هاي مکرر در اين دو پديده است که آمريکايي‌ها در گزينه‌هاي دموکراسي و ديکتاتوري دچار تناقض ها و استانداردهاي دوگانه شده‌اند و همچنان اين سردرگمي به شکل واضحي پديدار مي باشد.

سفير ايران در اوكراين گفت: در پايان مايلم در خصوص برنامه صلح آميز اتمي جمهوري اسلامي ايران ، آخرين روندهاي آن را براي آگاهي اساتيد و دانشجويان محترم بازگو نمايم.

ايران يک کشور متعهد به قانون و مقررات بين المللي است و يکي از کم‌نظيرترين کشورها در اجراي تعهداتش نسبت به مقررات بين المللي است، کشوري چون ايران که عضو NPT و عضو آژانس بين المللي انرژي اتمي است و تمام موسسات غني سازي اش تحت نظارت آژانس مي باشد. بيش از 25 بار آژانس گزارش داده که هيچ انحرافي به سمت تسليحات هسته اي ندارد و دوربين‌هاي آژانس به طور شبانه روز تمامي موسسات غني سازي و اتمي ايران را تحت نظارت دارند. به مدت دو سال ايران امکان بازرسي ناگهاني از جا را به بازرسان آژانس داده است و پروتکل الحاقي را اجرا کرده است.

وي افزود: ايران اساسا راهبردش خلع سلاح اتمي براي همه جهان و برنامه صلح آميز اتمي براي همه است. براساس اين راهبرد ما در آخرين روندهايي که با گروه 1+5 داريم روند برد-برد را توصيه کرديم و بعد از اجلاس استانبول گروه 1+5 با جمهوري اسلامي ايران ما آثار اين منطق را مشاهده کرديم که حقوق ايران بايد به رسميت شناخته شود و بعد از تضمين حقوق ايران مي‌توان زمينه‌هاي ديگر را که موضوع نظارت و بازرسي‌هاست بطور تکميلي مورد توجه قرار داد.

سفير ايران اوكراين ادامه داد: تصور مي کنم همان طور که در سه دور مذاکرات ژنو و بعد از اجلاس 1+5 در استانبول به آن نائل شديم، در اجلاس ژنو يک ، دو و سه روندهايي که آنها تعقيب کردند يکي پس از ديگري روندهاي تهديد موضع گروه1+5 بود. چرا که در ژنو 1 آنها بحث تعليق غني سازي را مطرح کردند که نتيجه نگرفتند و در اجلاس ژنو 2 گفتند فريز در مقابل فريز؛ يعني فريز تحريم‌ها در مقابل فريز غني‌سازي که باز هم نتيجه نگرفتند و سپس در ژنو 3 مذاکره در خصوص سوخت را در ارتباط با ايران مطرح کردند که آن هم با توجه به بيانيه تهران با تاخير آنها مواجه شد و الان به جايي رسيدند که آمادگي دارند طرف ايراني غني سازي را داشته باشد و بعد موضوع ساز و کارهاي مناسب براي نظام بازرسي ها را دنبال کنند.

قاسمي در ادامه گفت: من اينجا نتيجه گيري مي‌کنم کشوري که در راهبردهاي باطني و واقعي خود سلاح اتمي را حرام مي‌داند و خود مبدع خلع سلاح اتمي در مجمع عمومي سازمان ملل بوده است و متعهد به ان پي تي و قوانين آن و نظام بازرسي ها بوده است و در تمام چندين سال گذشته بيشترين بازرسي‌ها را در تاريخ آژانس بين المللي انرژي اتمي داشته است، نشانگر نيات شفاف و پاک آن مي‌باشد، بنابراين مي‌بايست دنيا به حق طبيعي آن يعني حفظ دستاوردهاي دانشمندان جوان اتمي آن اعتراف کند و تضمين لازم براي حقوق ايران ارائه گردد.

وي درباره موضع اوکراين در مورد خلع سلاح اتمي اوکراين كه خود خلع سلاح اتمي را 16 سال پيش انجام داد گفت: اوکراين از ظرفيت و توان صلح آميز اتمي برخوردار است كه موجب مباهات و افتخار ماست. ما پيشرفت، ترقي تکنولوژيک و ترقي ظرفيتهاي صلح‌آميز اتمي اوکراين را که مي تواند در خدمت پيشرفتهاي جامعه جهاني قرار بگيرد روندي مثبت ارزيابي مي‌کنيم.

قاسمي ادامه داد: اينکه اوکراين چه رويکردي را در قبال برنامه اتمي خود دارد را يک موضوع داخلي اوکراين مي‌دانيم و هر ميزان که پيشرفت‌هاي اتمي اوکراين در خدمت اهداف مردم بزرگ اوکراين قرار گيرد ما آن را مايه مباهات مي‌دانيم.

وي درباره همکاريهاي اوکراين و ايران در زمينه انرژي اتمي صلح آميز گفت: ما همکاري در زمينه انرژي‌هاي نو با طرف اوکرايني را در پروژه بوشهر از سال‌هاي قبل داشته‌ايم. و اين همکاريها در چارچوب آژانس و تحت نظارت آن در گذشته انجام گرفته است؛ در زمان دولت قبلي يک اقدام و رويکرد غير سازنده اي از سوي دولت وقت اوکراين انجام گرفت که ما احساس کرديم اين اقدام در چارچوب منافع ملي اوکراين انجام نگرفته بود و با معلق کردن تحويل توربينهايي که بايست در خصوص پروژه بوشهر انجام مي‌گرفت در واقع يک فرصت طلايي را در آن مقطع از اوکراينيها ربودند. و بلافاصله جايگزينها وارد صحنه شدند و اين فرصت طلايي را از طرف اوکرايني قاپيدند.

سفير ايران اوكراين افزود: وليکن نقش اوکرايني‌ها و روس‌ها و ديگر کارشناس منطقه در ارتباط با پروژه صلح آميز بوشهر يک نقش ستودني است. نبايد کشورها روندهاي واقع بينانه حاکم بر ايران که روشن و شفاف مي باشد را با روندهايي که ديگران با فضاسازيها و يا سياه نمايي‌ها ايجاد مي‌کنند تحت تاثير قرار دهند. و با حکمت و درايت ما منافع خودمان و منافع متقابل دو طرف را صيانت کنيم.

قاسمي در پاسخ به اين سوال كه آيا ايران آمادگي دارد سرمايه گذاريهاي خودرا براي توسعه برنامه هسته اي اوکراين به عمل آورد؟ گفت: ما فرصت هاي بسيار خوبي براي سرمايه گذاري مشترک داريم. براي سرمايه گذاري مشترک بايد زمينه ها و ساختارهاي لازم را طرفين داشته باشند.سرمايه گذاران براي اينکه در جايي سرمايه گذاري داشته باشند چند فاکتور مورد نيازشان است. مثلا قوانين مستحکم که سرمايه و سود سرمايه را بتواند براي سرمايه گذاري تضمين کند. از سوي ديگر ميزان تسهيلاتي که سرمايه گذاران در کشور بايد برخوردار باشند بايد مشخصات باشد. در زمينه نيروي انساني ،بيمه ها و مسائل بانکي و مالي.

سفير ايران اوكراين درباره همکاري در زمينه نفت با اوكراين گفت: در خصوص همکاري در زمينه نفت و گاز ما زمينه هاي خوبي براي همکاري داريم که بخشهاي عظيمي از اين ظرفيتها براي شرکتها و موسسات دو طرف شناخته شده نيستند. من در بازديدهايي که از استانهاي زاپاروژيه و دنيپروپتروفسک و سومي داشتم بخشي از اين ظرفيتها را از نزديک شناسايي کردم و ما داريم برنامه ريزي مي‌کنيم که بتوانيم شرکتهاي مختلف ايراني و اوکرايني از نزديک ظرفيتهاي همديگر را مشاهده کنند و زمينه هاي متنوعي که براي همکاري است را ساز و کارهاي اجرايي اش را فراهم کنيم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها