عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

وتوی توقف شهرکسازی ها ؛ شکست سیاسی دیگر برای آمریکا

وتوی توقف شهرکسازی ها ؛ شکست سیاسی دیگر برای آمریکا
شنبه 30 بهمن 1389  07:11 ق.ظ

آمریکا قطعنامه توقف شهرکسازی های رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین را در شورای امنیت وتو کرد.

 
 

به گزارش واحد مرکزی خبر از نیویورک‌ ؛ ‌این قطعنامه را کشورهای عربی به منظور توقف شهرکسازی در سرزمین های اشغالی فلسطین پیشنهاد کرده بودند که با وتوی آمریکا به تصویب نرسید.

چهارده عضو دیگر شورای امنیت در نشست عصر جمعه ، به این قطعنامه رای مثبت دادند ولی سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل به این قطعنامه رای منفی داد و سبب شد تا قطعنامه تصویب نشود.

اگر چه تصویب این قطعنامه خود یک پیروزی برای فلسطین و کشورهای عربی محسوب می شد ولی آمریکا با وتوی آن شکست سیاسی بزرگی را برای خود و اسرائیل پذیرفت.

رای منفی آمریکا در حالی بود که سوزان رایس بی درنگ پس از رای منفی خود ، فعالیت شهرکسازی اسرائیل را غیرمشروع دانست ، با این حال برموضع خود پای فشرد که این قطعنامه می تواند مانعی در مسیر تلاش ها برای صلح باشد.

در این جلسه شورای امنیت که یکی از شلوغ ترین جلسات آن درباره موضوع خاورمیانه بود ، نماینده انگلیس نیز که از سوی کشورهای فرانسه و آلمان هم سخن می گفت ، توقف فوری شهرکسازی ها را خواستار شد ولی در این حال افزود تصویب این قطعنامه مانع روند صلح خواهد شد.

ویتالی چروکین نماینده روسیه هم ضمن درخواست توقف فوری شهرکسازی ها ، از رای منفی آمریکا که به منزله وتوی قطعنامه است ، اظهار تاسف کرد.

آمریکا پیشتر تهدید کرده بود در صورت طرح این قطعنامه برای تصویب ، آن را وتو خواهد کرد.

در برابر تاکید دولت های عرب بر ادامه روند تصویب قطعنامه ، نماینده آمریکا پیشنهاد کرده بود این جلسه به مشورت درباره محتوای قطعنامه تبدیل شود.

نماینده فلسطین که پیش از رای گیری در حال رایزنی با نمایندگان کشورهای حاضر در شورای امنیت بود ، پس از وتوی آمریکا در حالی که آثار ناامیدی از چهره اش هویدا بود ، از کشورهای سهیم در رای موافق با این قطعنامه تشکر و اعلام کرد تشکیلات فلسطینی به تلاش های دیپلماتیک خود ادامه خواهد داد.

نماینده فلسطین در سازمان ملل همچنین در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت وتوی آمریکا برای این قطعنامه در اوضاع کنونی منطقه موجب افزایش نفرت ملت ها از کاخ سفید می شود.

در ساعات پیش از رای گیری این قطعنامه برخی خبرها حاکی از تماس باراک اوباما با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان بود که در آن پیشنهاد کرده بود به جای قطعنامه ، رئیس شورای امنیت در یادداشتی غیر الزام آور از رژیم صهیونیستی توقف شهرکسازی را خواستار شود.

سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل هم پیش از طرح قطعنامه در شورای امنیت ، به کشورهای عرب پیشنهاد کرده بود در صورت موافقت آن ها با بیانیه غیر الزام آور رئیس شورا ، هیئتی به منطقه اعزام شود تا موضوع را بررسی کند.

خبرگزاری ها روز جمعه اعلام کردند محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان همچنان در مراجعه به شورای امنیت و محکومیت توسعه شهرکسازی ها مصمم است.

اوباما رئیس جمهور امریکا همچنین در موضعگیری تهدیدی آمیزی به فلسطینی ها هشدار داده بود در صورت ادامه تلاش آن ها برای تصویب قطعنامه در شورای امنیت ، در روابط میان فلسطین و آمریکا اثراتی نفی ایجاد خواهد شد.

با این همه بار دیگر منطق کاخ سفید در مخالفت با این قطعنامه میان جهانیان خریدار نیافت و آمریکا مجبور شد از حق وتوی خود برای حمایت از تل آویو استفاده کند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها