عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

خوابیدن بلافاصله پس از خوردن سحری موجب تشدید رفلاکس معده می شود

خوابیدن بلافاصله پس از خوردن سحری موجب تشدید رفلاکس معده می شود
شنبه 30 بهمن 1389  08:44 ق.ظ

خوابیدن بلافاصله پس از خوردن سحری موجب تشدید رفلاکس معده می شود

به دنبال افطار با توجه به اینکه معده ساعت ها خالی بوده است و آمادگی خوردن حجم زیاد غذا را ندارد نباید حجم بالای غذا وارد معده شود چرا که می تواند به دستگاه گوارش فشار بیاورد. بنابراین توصیه می شود برای افطار، فرد با مایعات گرم شروع کند و سپس غذای اصلی را حدود یک ساعت پس از افطار مصرف کند تا معده برای دریافت حجم غذای بیشتر عادت کند.
علائم رفلاکس معده که ترش کردن از مهمترین آن است بیشتر در سحری خوردن اتفاق می افتد چرا که فرد پس از خوردن سحری فرد فرصت دارد و می تواند مدت زمانی را بخوابد. در مورد این افراد توصیه می شود این کار را انجام ندهند. البته فرد اگر به پهلوی چپ دراز بکشد امکان رفلاکس کمتر است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: خوابیدن بلافاصله پس از خوردن سحری موجب تشدید علائم رفلاکس معده و ترش کردن می شود.
شهرام آگاه اظهار داشت: خوردن و دراز کشیدن پس از مصرف افطاری و سحری به ویژه در افرادی که علائم رفلاکس معده دارند موجب تشدید علائم رفلاکس می شود.
وی ادامه داد:اگر غذا در ساعت های نامعمول مثلا نیمه شب هم خورده شود و بلافاصله بعد از آن فرد بخوابد باز هم علائم رفلاکس و ترش کردن تشدید می شود.
وی افزود: علائم رفلاکس معده که ترش کردن از مهمترین آن است بیشتر در سحری خوردن اتفاق می افتد چرا که فرد پس از خوردن سحری فرد فرصت دارد و می تواند مدت زمانی را بخوابد. در مورد این افراد توصیه می شود این کار را انجام ندهند. البته فرد اگر به پهلوی چپ دراز بکشد امکان رفلاکس کمتر است.
این فوق تخصص گوارش خاطرنشان کرد: به دنبال افطار با توجه به اینکه معده ساعت ها خالی بوده است و آمادگی خوردن حجم زیاد غذا را ندارد نباید حجم بالای غذا وارد معده شود چرا که می تواند به دستگاه گوارش فشار بیاورد. بنابراین توصیه می شود برای افطار، فرد با مایعات گرم شروع کند و سپس غذای اصلی را حدود یک ساعت پس از افطار مصرف کند تا معده برای دریافت حجم غذای بیشتر عادت کند.
وی تأکید کرد: بزرگترین اشتباه این است که فرد سحری نخورد زیرا ساعت های گرسنگی خیلی طولانی می شود و به بدن و به خصوص دستگاه گوارش فشار وارد می شود.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها