عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بهترین منبع تامین ید بدن مصرف ماهی است

بهترین منبع تامین ید بدن مصرف ماهی است
شنبه 30 بهمن 1389  08:53 ق.ظ

بهترین منبع تامین ید بدن مصرف ماهی است

بهترین منابع غذایی برای تامین ید مورد نیاز بدن، ماهی ها هستند که متاسفانه سرانه مصرف آن در کشور پایین است.
دکتر ابوالقاسم جزایری با بیان این خبر گفت: اگر ید به اندازه ی مورد نیاز به صورت روزانه دریافت نشود، فرد دچار کمبود ید می شود، که کمبود ید در دوران های مختلف زندگی پیامدهای گوناگونی دارد.
مشاور تغذیه ای معاونت بهداشتی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در دو دهه گذشته گفت: در چند سال اخیر اقدامات خوبی در زمینه یدرسانی انجام گرفته است که مهمترین راهبرد اصلی، مصرف نمک یددار است.
وی تصریح کرد: بهترین ماده غذایی برای این که ید را به آن اضافه کرد، نمک خوراکی تصفیه شده است که این روش با صرفه ترین و مطمئن ترین روش برای تأمین ید مورد نیاز بدن است.
دکتر جزایری در ادامه با اشاره به فقر آهن و کم خونی شایع در میان اقشار جامعه گفت: بهترین راه جذب آهن از مواد غذایی گیاهی و به خصوص نان است و با توجه به این که جذب آهن از طریق مواد غذایی پایین است لذا در وزارت بهداشت چندین برنامه غنی سازی آرد با آهن دردست اجراست.
مشاور تغذیه ای معاونت بهداشتی خاطرنشان کرد: مصرف گوشت از منابع اصلی تامین آهن محسوب می شود که متاسفانه مصرف آن در سنین مختلف کمتر از حد نیاز است.
دکتر جزایری در خاتمه تصریح کرد: سعی داریم در بحث غنی سازی نان به سایر ریزمغذی ها هم توجه کنیم و آردها را با اسید فولیک، آهن و روی غنی سازیم.

worldfood.ir

 

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها