عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آمريكا قطعنامه محكوميت شهرك‌سازي صهيونيستي را وتو كرد

آمريكا قطعنامه محكوميت شهرك‌سازي صهيونيستي را وتو كرد
شنبه 30 بهمن 1389  09:14 ق.ظ

89/11/30 - 08:39
شماره:8911300042
آمريكا قطعنامه محكوميت شهرك‌سازي صهيونيستي را وتو كرد

خبرگزاري فارس: دولت آمريكا كه پيش از اين مدعي اعمال فشار براي توقف شهرك‌سازي صهيونيستي بود، قطعنامه شوراي امنيت در محكوميت شهرك‌سازي اين رژيم را وتو كرد.

به گزارش فارس به نقل از شبكه خبري الجزيره، دولت آمريكا عليه مصوبه شوراي امنيت در محكوميت شهرك‌سازي صهيونيستي در كرانه باختري و قدس به حق وتو متوسل شد.

اين در حالي است كه تشكيلات خودگردان پيش از اين در برابر فشارهاي آمريكا در زمينه ممانعت از بررسي اين طرح در شوراي امنيت مقاومت كرده و آن را به صحن اين شورا برده بود.

استفاده از حق وتو در راستاي حمايت از اقدامات نامشروع صهيونيست‌ها در شهرك‌سازي در صورتي است كه آمريكا پيش از اين فشارهاي زيادي را براي توقف شهرك‌سازي به كار برده و سعي داشت به اين ترتيب اندكي از چهره مخدوش خود را در نزد افكار عمومي بكاهد، اين در حالي است كه با ادامه اصرار رژيم صهيونيستي بر اين موضوع آمريكا نهايتا تسليم شده و قول همكاري در ادامه اين روند را به اسرائيل داد.

بر اساس حق وتو در شوراي امنيت كه 15عضو دارد، هيچ قطعنامه يا طرحي بدون موافقت هر يك از 5 عضو دائم اين شورا كه آمريكا، فرانسه، انگليس، روسيه و چين هستند به تصويب نخواهد رسيد.

روزنامه آمريكايي "نيويورك‌تايمز " ديروز در زمينه تلاش هاي آمريكا براي لغو جسله شوراي امنيت سازمان ملل در محكوميت شهرك‌سازي اسرائيل در اراضي اشغالي نوشت كه "باراك اوباما " از "محمود عباس " رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين خواست تا به راي‌ گذاشته شدن پيش‌نويس قطعنامه محكوميت شهرك‌سازي اسرائيل در كرانه باختري را به تاخير بياندازد.

"رياض المالكي " وزير امور خارجه دولت انتصابي تشكيلات خودگردان فلسطين نيز گفت: دولت آمريكا از طريق "سوزان رايس " سفير خود در سازمان ملل، پيشنهادي را به سفير فلسطين در سازمان ملل و گروه كشورهاي عربي ارائه كرده تا آنها را از مطرح كردن پيش‌نويش قطعنامه محكوميت شهرك‌سازي اسرائيل در اراضي اشغالي منصرف كند.

رژيم صهيونيستي بر خلاف تعهدات خود بر اساس توافق "نقشه راه "، به شهرك‌سازي خود در اراضي فلسطينيان ادامه مي‌دهد اين در حالي است كه مجامع بين‌المللي اين اقدام رژيم صهيونيستي را نامشروع توصيف كرده‌اند اما صهيونيست‌ها با پشتيباني آمريكا همچنان به سياست شهرك‌سازي خود ادامه مي‌دهد.

طرحي كه تنها با رأي مخالف يك كشور وتو شد، از حمايت بيش از 120 كشور عربي و كشورهاي عضو سازمان عدم تعهد برخوردار بود.
انتهاي پيام/++

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها