عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آبیک قزوین

آبیک قزوین
شنبه 30 بهمن 1389  09:30 ق.ظ

شهرستان آبیك در حوزه مركزی ایران بین 36 درجه و 18 درجه عرض شمالی ، 50 درجه و 41 درجه طول شرقی خط استوا قرار دارد.این شهرستان از سمت شمال به طالقان و از سمت غرب به شهرستان ساوجبلاغ و از سمت جنوب به بوئین زهرا و نظر آباد از سمت شرق به شهر قزوین محدود می باشد بر اساس آخرین وضعیت تقسیمات كشوری در سال 80 از بخش به شهرستان تبدیل و دارای 2 بخش مركزی و بشاریات و 2شهر آبیك و خاكعلی و 5 دهستان بشاریات شرقی - بشاریات غربی- زیاران- كوهپایه غربی و كوهپایه شرقی و 162 آبادی است و طبق آمار جمعیت شهرستان 96230 نفر جهت 1534 متر مربع مساحت می باشد .

تاریخ پیدایش آبیك
حفاریهای انجام گرفته توسط باستان شناسان در تپه های زاغه در غرب شهرستان نشان دهنده قدمتی در حدود 7500 سال است . درباره وجه تسمیه آبیك در قدیم به علت آب خوبی كه در این منطقه وجود داشته و آب آن زبانزد مردم بوده به آب یك (آبیك) مشهور شده است .
قابلیتهای فرهنگی و اقتصادی
شهرستان آبیك به دلیل برخورداری از شرایط اقلیمی مناسب وجود اراضی حاصلخیز قابل كشت و نیز برخورداری از منابع آبی از جمله قطبهای كشاورزی استان میباشد و در فعالیتهای صنعتی و معدنی نیز این این شهرستان از توانایی های خوبی برخوردار بوده و مردان و زنان آن تلاش بسزایی درچرخه تولید اقتصادی داشته اند.
وجود سه راه ارتباطی - اتوبان قزوین كرج - جاده قدیم كرج قزوین و راه آهن این شهرستان را به استان تهران متصل نموده و با توجه به آب و هوای مناسب، تولید گوشت سفید و قرمز و مراكز پرورش دام و طیور ، اقتصاد شهر را در سطح استان و كشور پویا نموده ، نیروگاه حرارتی 2000 مگاواتی شهید رجایی نیز در جوار این شهرستان از سمت غرب و كارخانه سیمان آبیك از سمت شرق قرار داشته و در ساخت صنایع دستی روستاها فعالیت خوبی را دارا می باشند .

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها