عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

دریاچه آوان

دریاچه آوان
شنبه 30 بهمن 1389  09:32 ق.ظ

دریاچه اوان در استان قزوین و در منطقه معروف الموت قرار دارد. این دریاچه که دارای چشم اندازی منحصر به فرد است یکی از جاذبه‌های گردشگری استان قزوین به شمار می‌رود. دریاچه اوان

موقعیت و مشخصات

درياچه زیبای اوان در نيمه شمالی الموت ، در دامنه کوه خشچال ، در فاصله ۷۵ کيلومتری و در میان چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد شهر قزوين قرار دارد.

این دریاچه كه بیش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد ، در ارتفاع هزار و هشتصد متری از سطح دریا واقع شده است. طول آن در طويل‌ترين قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر می‌باشد.

تنها از آب چشمه‌های زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه می‌شود و بخش ناچيزی از آن هنگام بارندگی تامين می‌شود اما به صورت سطحی و کم. غليان دايمی آن باعث صافی و زلالی آب درياچه شده است. عمیق‌ترین بخش آن به عمق ۵٫۷ متر می‌باشد که در جنوب شرقی آن واقع شده است البته برخی از مسئولان عمق دریاچه را بین یک تا بیست متر تخمین زده‌اند. از سرريز آب درياچه نيز رود كوچكی تشكيل می‌شود كه آب آن مورد استفاده كشاورزان روستاهای كوشك و آيين است . در تابستان اين درياچه محل ماهی‌گیری، آب‌تنی و قایق‌رانی و در پاييز ، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و يخ زدن سطح آن قابل اسكی سواری است. لازم به ذکر است درياچه اوان با حضور نماينده سازمان ملل و برافراشتن پرچم سازمان ملل و پرچم ايران رسماً به‌عنوان قطب گردشگر‌ جهان اعلام شده است. متاسفانه در یکی دو سال گذشته شاهد حمله اوباش به تاسيسات سرويس بهداشت‌ دریاچه و سرقت شيرآلات آن، شكستن كيوسك تلفن و به آتش كشيدن بخشی از نيزارهای كنار درياچه بوده‌ایم.

پیدایش

درياچه اوان احتمالا ۵۰۰ سال پيش بر اثر لغزش به وجود آمده که اين لغزش در حال حاضر غير فعال است. اعتقادی وجود دارد مبنی بر اینكه این دریاچه بازمانده دریاچه بزرگ كاسپین است. دلیلی كه برای این مدعا می‌آورند تغییر یافتگی نام كاسپین به قزوین است. اوان به معنی محل گردآمدن آب می‌باشد.

گیاهان

غیر از گونه‌های درختی دست‌كاشت نظیر بید، چنار، تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو، گیاهان علفی مانند گون، كنگر، شیرین‌بیان و گونه‌های مختلف دیگر از خانواده گرامینه و لگومینیوزه هم در حوزه آبخیز اوان وجود دارند. از گیاهان داخل دریاچه هم می‌توان به نی‌بن در آب و گیاهان غوطه ور خوشاب و چنگال آبی اشاره كرد که محیط مناسبی را برای پرورش ماهیانی چون اردک ماهی به وجود می‌آورند.

جانوران و پرندگان

از گونه‌های جانوری اطراف اوان می‌توان به كل و بز کوهی – كه به علت شكار بی‌رویه و تخریب زیستگاه آنان كاهش چشمگیری یافته‌اند - پلنگ، خرس قهوه‌ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، شنگ ( نوعی سمور )، سیاه گوش (گربه وحشی) انواع عقاب‌ها، دال، دلیچه، شاهین، جغد، كبك، فاخته، داركوب، سبزقبا، زاغ و انواع گنجشك‌سانان، قورباغه، لاك‌پشت و خرچنگ اشاره كرد.

ماهیها

انواع ماهی هایی که در این دریاچه ساکن می‌باشند عبارتند از :

    * قزل‌آلای رنگین‌کمان (Rainbow Trout) :

    * كپور (Carp)

    * اردك ماهی (Pike)

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها