عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

دستورالعمل ارتش عراق درباره نحوه رفتار نيروهاي عراقي هنگام اسارت

دستورالعمل ارتش عراق درباره نحوه رفتار نيروهاي عراقي هنگام اسارت
شنبه 30 بهمن 1389  09:39 ق.ظ

اشاره
سند زير دستورالعملي است كه از سوي ارتش عراق درباره نحوه رفتار نيروهاي عراقي در زمان اسارتشان تنظيم شده و در خلال عمليات طريق القدس، به دست نيروهاي ايراني افتاده است.

 

نحوه رفتار دشمن با اسرا و روش مقابله با آن
1) يكي از مسائلي كه جنگ به همراه دارد مسئله اسارت است. ارتش هايي كه با هم در حال جنگ هستند سعي مي كنند با استفاده از طرح هايي تازه، رقم اسراي جنگي را بالا ببرند. اين عمل از دو نظر مهم است يكي از نظر اطلاعاتي، كه با كسب اخبار از اسرا بر ميزان تسلط اطلاعاتي بر دشمن افزوده مي شود. ديگري از نظر سياسي است بدين ترتيب كه در مذاكرات آينده كشوري كه اسراي بيشتري گرفته باشد، بهره سياسي بيشتري را خواهد برد. به طور كلي، اگر مسئله اسارت از حد طبيعي خود خارج شود به مسئله اي منفي تبديل خواهد شد.

2) فرماندهان، افسران توجيه سياسي، مسئولان اطلاعات و تشكيلات حزبي، بايد آموزش هاي فراواني را به پرسنل بدهند. اين آموزش ها بايد در زمينه تشريح ابعاد جنگ و خطرهايي باشند كه از جانب دشمن حيات كشور و آينده ملت ما را تهديد مي كنند؛ و نيز به پرسنل يادآور شوند كه تا حد امكان، اسير نشوند؛ زيرا اين كار به نفع دشمن است و به حيثيت ملت و ارتش ما لطمه مي زند. براي انجام اين منظور بهتر است كه رفتار ايراني ها را خشن،فاشيستي و غيرانساني جلوه دهند.

3) لازم است به نيروهاي خودي اطلاعاتي به شرح زير درباره مقابله با بازجويي دشمن از اسرا داده شود.
الف) نيروها بايد بدانند كه اسير شدن، امر دردناكي است و به منزله يك نقطه منفي در طول زندگي فرد باقي خواهد ماند فرد بايد تا آن جا كه مي تواند، حتي اگر زخمي هم شده باشد، مقاومت كند و تن به اسارت ندهد.
ب) تمامي پرسنل هنگامي كه به ناچار اسير مي شوند، بايد سلاح ها و مهمات خود يا نزديك خود را نابود كنند تا دشمن نتواند از آنها عليه واحدهاي خودي استفاده كند.

ج) نيروها پس از اسارت، بايد سعي كنند از دست دشمن فرار و به واحدها خود باز گردند. براي اين منظور، مناسب ترين فرصت نخستين لحظات اسارت است، به ويژه هنگامي كه هوا تاريك يا آتش توپخانه اجرا مي شود. افزون بر اين هنگام بمباران هوايي، زمان انتقال آنان از مكاني به مكان ديگر، هنگام كم شدن نگهبانان و نيز تعويض پست آنها، فرصت هاي مناسبي براي فرار هستند.

د)
براساس قرارداد ژنو، دشمن حق ندارد بجز پرسش هاي زير پرسش ديگري را مطرح كند :
1) شماره نظامي پرسنل نه شماره سري واحد مربوطه ؛
2) مسئوليت ؛
3) نام حقيقي؛ و
4) تاريخ تولد
اين بدان معني است كه اسير حق ندارد بجز پرسش هاي مزبور به پرسش ديگر از جمله واحد مربوطه و رسته و ماموريت واحد خود و محل استقرار واحدها و اطلاعات ديگر پاسخ دهد. در صورت پاسخگويي به ديگر پرسش ها و افراط در دادن اطلاعات به دشمن، بعداً مسئول خواهد بود.

ذ) اسير بايد دائماً وطن خود را به ياد داشته باشد، اسرار ارتش را فاش نسازد، به اسير عراقي ارشد، احترام بگذارد، به دشمن هيچ گونه تعهدي اعم از شفاهي يا كتبي نسپارد و تا حدامكان به دشمن دروغ بگويد و او را فريب دهد.

و) اسير بايد بداند كه دشمن براي به دست آوردن اطلاعات، از روش هاي ويژه اي استفاده مي كند. در نتيجه، اسير بايد در برابر اين روش ها صبر، مقاومت و ثبات داشته باشد. روشهايي كه دشمن در بازجويي از آنها استفاده مي كند، به شرح زير است:
1) دشمن اسرا را شكنجه، اذيت، آزار و تهديد مي كند تا با تحت فشار قرار دادنش از او اطلاعاتي را كسب كند؛
2) اسرا بايد به اين مسئله توجه كنند كه دشمن نخست با بعضي از اسرا با نرمي و مهرباني رفتار مي كند تا اطلاعات سري را از آنها كسب كند و اين همان نكته اي است كه بايد اسرا به آن توجه كنند.
3) بايد توجه داشت كه دشمن از روش هاي فريب دهنده براي كسب اطلاعات استفاده مي كند. به اسير مي گويد، اطلاعاتي كه مي دهي زياد مهم نيست، تا بدين ترتيب، وي با آزادي كامل صحبت كند يا اين كه به او مي گويد، ما اطلاعات بسيار زيادي داريم، تا از اين طريق او به راحتي اطلاعات خود را فاش كند.
4) بازجو سعي مي كند كه به اسير بفهماند كه رفتار خوبي با او خواهد شد و در اين باره وعده هايي به او مي دهد تا اطلاعات كافي را به دست آورد.
5) بازجو نخست به حاشيه روي مي پردازد و مسائل غيرنظامي را پيش مي كشد و سپس به بحث درباره مسائل نظامي وارد مي شود.
6) دشمن اسرا را در اطاقي نگه مي دارد و عده ديگري را نيز به عنوان اسير جنگي به آن جا وارد مي كنند. بايد توجه داشت كه دشمن در اين اطاق، دستگاه استراق سمع كار گذاشته تا به محض صحبت كردن اسرا با يكديگر اطلاعات لازم را كسب كند.

7) دشمن از هر اسيري چندين بار و به روش هاي مختلف بازجويي مي كند. معمولاً دشمن دست به اعمال زير مي زند:
الف) گذاشتن اسير در اطاقي تنگ و تاريك بدون پنجره؛
ب) بستن چشمان اسير و تهديد او به اعدام؛
ج) اسير را شب هنگام به صورت برهنه در هواي سرد تا صبح نگه مي دارد يا او را در محلي كه حشرات زيادي وجود دارند، قرار مي دهد؛
د) خسته و اذيت كردن اسير و منع او از خواب؛
ذ) اهانت و ناسزا گفتن به اسير و مسخره كردن او؛
و) اخبار دروغي از وضع جبهه و اوضاع سياسي داخل كشورش به او مي دهد؛ و
ي) شكنجه جسمي و محروم كردن او از خوردن و آشاميدن.

8) اسير بايد تا حدامكان هوشيار باشد و اطلاعاتي از آنچه مي بيند، كسب كند؛ زيرا اطلاعات مزبور در آينده و در هنگام فرار يا آزاد شدن از اسارت، مفيد خواهند بود.
9) اسير بايد بداند كه هنگام اسارتش، يك جلسه بازپرسي درباره چگونگي اسارت وي تشكيل و از شاهدان اسارت وي، درباره نحوه اسارتش پرسش هايي خواهد شد. همچنين، هنگامي كه اسير به وطن باز مي گردد يك جلسه بازپرسي درباره خود وي تشكيل مي شود تا ميزان تقصيرش در اسير شدن مشخص شود.
10)تمامي نظاميان بايد آموزش هاي لازم را درباره نحوه رفتارشان هنگام اسير شدن فرا گيرند، به خصوص در مورد واحدهاي خط مقدم .

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی
دسترسی سریع به انجمن ها