عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

گوشت قرمز و پنیر مقدار مشابهی کلسترول دارند

گوشت قرمز و پنیر مقدار مشابهی کلسترول دارند
شنبه 30 بهمن 1389  09:42 ق.ظ

گوشت قرمز و پنیر مقدار مشابهی کلسترول دارند

اغلب مردم هنگامی که مصرف گوشت قرمز را کاهش می دهند به مصرف بیشتر پنیر رو می آورند. در حالی که پنیرها نیز از شیر کامل یا خامه تهیه می شوند و اغلب پنیرها در حالی که به لحاظ کلسیم غنی هستند ولی چربی اشباع شده بالایی نیز دارند و کلسترول آنها نیز بالاست. گوشت قرمز، ماکیان و بیشتر پنیرها تقریبا مقدار مشابهی کلسترول دارند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: گوشت قرمز، ماکیان و بیشتر پنیرها مقدار کلسترول مشابهی دارند.
مرتضی صفوی افزود: شیر تأمین کننده بسیاری از مواد مغذی اساسی در بدن است که می تواند به صورت کم چرب و پرچرب مصرف می شود . شیرهای با چربی بیشتر از چربی اشباع شده و کلسترول بالاتری برخوردار هستند که کالری بیشتری نیز دارند.
وی گفت: به طور کلی باید سعی کرد به جای شیر کامل از شیر بدون چربی استفاده کرد اگر این تغییر به تدریج صورت گیرد بهتر است و به این ترتیب میزان مصرف چربی اشباع، کلسترول و کالری کاهش پیدا می کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: اغلب مردم هنگامی که مصرف گوشت قرمز را کاهش می دهند به مصرف بیشتر پنیر رو می آورند. در حالی که پنیرها نیز از شیر کامل یا خامه تهیه می شوند و اغلب پنیرها در حالی که به لحاظ کلسیم غنی هستند ولی چربی اشباع شده بالایی نیز دارند و کلسترول آنها نیز بالاست. گوشت قرمز، ماکیان و بیشتر پنیرها تقریبا مقدار مشابهی کلسترول دارند.
صفوی اضافه کرد: ولی پنیرها اغلب از لحاظ چربی اشباع غنی ترند. پنیر منبع مناسبی مثل گوشت برای تأمین برخی ویتامین ها و املاح معدنی خصوصا آهن نیست.
وی گفت: پنیرهایی که از شیرهای کم چرب تهیه شده اند معمولا نسبت به پنیرهای طبیعی و ساخته شده از شیر کامل از چربی اشباع شده و کلسترول کمتری برخوردار است.
صفوی گفت: پنیر باید با چربی پایین و مصنوعی به جای نوع طبیعی و سخت آن استفاده شود و بیشترین پنیر، پنیری است که دارای 7 تا20 گرم چربی در 100 گرم داشته باشد.
وی افزود: شیرهای با چربی بالاتر از چربی اشباع شده و کلسترول بالاتری برخوردار هستند در نتیجه کالری بیشتری دارند و شیر کم چرب از چربی، کلسترول و کالری کمتری برخوردار است.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها