عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

4 تا 6 درصد کودکان دچار حساسیت غذایی هستند

4 تا 6 درصد کودکان دچار حساسیت غذایی هستند
شنبه 30 بهمن 1389  09:46 ق.ظ

4 تا 6 درصد کودکان دچار حساسیت غذایی هستند

تقریبا 4 تا 6 درصد کودکان (یعنی یک نفر از هر 20 تا 25 کودک) دچار حساسیت غذایی هستند.
دکتر علیرضا مرندی، رییس انجمن ترویج تغذیه با شیرمادر با بیان این مطلب گفت: حدود 90 درصد از حساسیت های کودکان مربوط به مصرف 6 ماده غذایی شامل شیرگاو، تخم مرغ، بادام زمینی، مغزها (مانند گردو و فندقسویا و گندم است.
وی همچنین ماهی، میگو، مرکبات، گوجه فرنگی، ذرت، شکلات و افزودنی های مواد غذایی را از دیگر مواد غذایی آلرژی زا عنوان کرد و تاکید کرد: پختن غذا معمولا نمی تواند از واکنش های حساسیتی پیشگیری کند. ولی ممکن است شدت حساسیت زایی آن را کاهش دهد.
دکتر مرندی به وجود واکنش های موقتی و غیرآلرژی به بعضی از مواد غذایی خصوصا میوه ها که در شیرخواران شایع است، اشاره کرد و گفت: این واکنش ها می تواند به صورت بثورات و خشکی اطراف دهان، اسهال، قرمزی اطراف دهان و یا بروز کهیر در سطح بدن ظاهر شود.
این فوق تخصص نوزادان، علائم شایع حساسیت را تظاهرات تنفسی، گوارشی و یا پوستی عنوان کرد و در تشریح گفت: سرفه های خشک و پشت سرهم، گرفتگی بینی، عطسه های مکرر، آبریزش بینی، سرفه های مقاوم، خس خس سینه، وجود خون در مدفوع، اگزما و کهیر و همچنین گریه و جمع کردن پاها به روی شکم، نفخ شکم، استفراغ و اسهال می توانند نشانه هایی از تظاهرات آلرژی به غذا باشند.
دکتر مرندی درخصوص نحوه شروع غذای کمکی در کودکانی که دچار حساسیت غذایی هستند، گفت: در این شیرخواران در ابتدا باید از غذاهایی استفاده کرد که امکان حساسیت زایی کمتری دارند و هر غذا نیز به صورت تک تک و با فواصل یک هفته داده شود.
وی افزود: در صورتی که علائم حساسیت در کودک بروز نکند و غذا را تحمل نماید، باید به تدریج بر مقدار آن اضافه شود.
وی توصیه کرد: غذاهای مصرفی این کودکان باید در ابتدا از مواد خالص تهیه شده و ضمن پختن با آب تنها، با هیچ نوع ماده دیگری به جز شیرمادر مخلوط نشود.
دکتر مرندی در ادامه تاکید کرد: با شروع غذاهای جدید، برای حفاظت بیشتر کودک، حتما باید تغذیه با شیرمادر ادامه داشته باشد.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها