عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

تاثیر کمبود «روی» در بلوغ جنسی نوجوانان

تاثیر کمبود «روی» در بلوغ جنسی نوجوانان
شنبه 30 بهمن 1389  09:50 ق.ظ

تاثیر کمبود «روی» در بلوغ جنسی نوجوانان

کمبود «روی» اولین بار در ایران و مصر دیده شد. پسران جوانی که نیمی از کالری رژیم غذایی روزانه آنها از نان های سبوس دار تخمیر نشده به دست می آمد، رشد نمی کردند و بلوغ جنسی نداشتند.
کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: کمبود «روی» می تواند موجب کاهش سرعت رشد و کوتاه قدی، تاخیر در بلوغ جنسی، تضعیف سیستم ایمنی بدن و تأخیر در التیام زخم ها شود.
زهرا عبداللهی افزود: کمبود «روی» اولین بار در ایران و مصر دیده شد. پسران جوانی که نیمی از کالری رژیم غذایی روزانه آنها از نان های سبوس دار تخمیر نشده به دست می آمد، رشد نمی کردند و بلوغ جنسی نداشتند.
وی گفت: اگر چه نان منبع خوب «روی» است اما تقریبا تمام «روی» با ماده ای به نام فیتات که در نان تخمیر نشده وجود دارد، ترکیب شده و جذب نمی شود.
کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: در دوران بلوغ به دلیل افزایش سرعت رشد، نیاز بدن به پروتئین ها افزایش می یابد و برای ساخته شدن پروتیئن ها عنصر «روی» مورد نیاز است.
عبداللهی اضافه کرد: کمبود «روی» می تواند موجب کاهش سرعت رشد و کوتاه قدی، تاخیر در بلوغ جنسی، تضعیف سیستم ایمنی بدن و تأخیر در التیام زخم ها شود.
وی گفت: در دوران بلوغ نیاز به «روی» بیشتر می شود و باید در برنامه غذایی روزانه نوجوانان منابع غذایی حاوی «روی» مثل گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، حبوبات و مغزی ها گنجانیده شود.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها