عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بعد از ماه مبارک رمضان چگونه و چه بخوریم

بعد از ماه مبارک رمضان چگونه و چه بخوریم
شنبه 30 بهمن 1389  09:57 ق.ظ

بعد از ماه مبارک رمضان چگونه و چه بخوریم

با توجه به اینکه یک ماه دستگاه گوارش به حالت استراحت بوده، بعد از ماه مبارک رمضان نباید به یکباره دستگاه گوارش را از این حالت خارج کنیم و باید به صورت تدریجی به حالت قبلی برگردیم.
یک فوق تخصص گوارش با اشاره به اینکه در علم گوارش نکته ی اصلی سبک غذا خوردن است، گفت: دستورالعمل خاصی برای افرادی که به صورت معمول و بدون بیماری قبلی روزه گرفته اند وجود ندارد اما مصرف تدریجی مواد غذایی توصیه می شود.
دکتر محمد کلانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: با توجه به اینکه یک ماه دستگاه گوارش به حالت استراحت بوده، بعد از ماه مبارک رمضان نباید به یکباره دستگاه گوارش را از این حالت خارج کنیم و باید به صورت تدریجی به حالت قبلی برگردیم.
این فوق تخصص گوارش ادامه داد: غذاهایی که به طور معمول مصرف می کنیم را در وعده های غذایی بیشتر و با حجم کمتر مصرف کرده و سعی کنیم با آرامش و بدون حالت عصبی غذا بخوریم.
وی با اشاره به اینکه وضعیت غذا خوردن در بیماران دستگاه گوارشی فرق می کند، اضافه کرد: در بیماری های دستگاه گوارش باید غذاها در حجم کم مصرف و فاصله بین غذا خوردن و خوابیدن رعایت شود.
دکتر کلانی ادامه داد: در بیماریهای دستگاه گوارش با توجه به نوع بیماری، غذاهای مصرفی هم تغییر می کند و توصیه می شود که از غذاهای تند، محرک و آماده استفاده نشود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در علم گوارش برخلاف تصور عامه مردم مهم نوع غذا نیست بلکه آب و غذا خوردن مهمتر است، گفت: در هنگام غذا خوردن نباید حرف بزنیم، نباید عصبی شویم و باید آرامش خود را هنگام غذا خوردن حفظ کنیم.
این فوق تخصص گوارش در پایان خاطرنشان کرد: بعد از ماه مبارک رمضان شرایط قبلی دستگاه گوارش را در نظر گرفته و با توجه به آن برای غذا خوردنمان تصمیم گیری کنیم.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها