عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ورزش و رفتار درماني علائم سندرم خستگي مزمن را كاهش مي‌دهد

ورزش و رفتار درماني علائم سندرم خستگي مزمن را كاهش مي‌دهد
شنبه 30 بهمن 1389  10:14 ق.ظ

پزشكان تاكيد كردند كه ورزش و رفتار درماني شناختي به بهبود و كاهش علائم سندرم خستگي مزمن كمك مي‌كند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين پزشكان مي‌گويند دو روش فوق براي درمان علائم اين سندرم مفيد و در عين حال بي‌خطر هستند.

پايگاه اينترنتي وبمد هلت در اين باره گزارش داد: اين دو روش چنانچه با مراقبت‌هاي پزشكي همراه شوند تاثير درماني بيشتري خواهند داشت.

علائم و نشانه‌هاي اين سندرم با بسياري از بيماري‌ها مشترک است. خستگي در بسياري از بيماري‌ها وجود دارد اما آنچه که از مفهوم سندرم خستگي مزمن مي‌توان درك كرد يك خستگي بيمارگونه و غيرعادي است. اين خستگي بعد از کار زياد، اضطراب يا بي‌خوابي رخ نمي‌دهد، بلکه اين خستگي از نوع شديد و خطرناک است و با استراحت و داشتن فعاليت بدني و ذهني از بين نمي رود. اين خستگي تمام بدن را احاطه کرده و فعاليت بدني و توان فرد را کم مي‌کند.

در اين تحقيق جديد پزشكان در يك آزمايش موسوم به پي اي سي اي، روي 640 بيمار بررسي كرده و همزمان با ارائه رفتار درماني شناختي به اين بيماران مراقبت‌هاي پزشكي خاص مثل آموزش در مورد بيماري و تجويز دارو را نيز در اختيار آنها قرار دادند. رفتار درماني شناختي كمك مي‌كند كه تفكر بيمار نسبت به اين بيماري تغيير كند و در نتيجه درمان علائم براي وي امكان پذير شود.

به گزارش ايسنا، هنوز مشخص نيست که چرا اين سندرم به وجود مي‌آيد اما ممکن است در اثر تضعيف سيستم ايمني يا انتقال ويروس باشد. سندرم خستگي مزمن مي‌تواند بعد از يک بيماري مثل سرماخوردگي و يا بعد از يک فشار عصبي شديد بروز كند. به طور کلي افراد مبتلا به اين سندرم نسبت به افراد سالم کمتر فعاليت دارند. اين بيماري موجب کاهش فعاليت‌هاي مختلف شغلي، شخصي، اجتماعي و تحصيلي مي‌شود و در نهايت عملا فرد را منزوي مي‌سازد.

مهمترين علائم و نشانه‌هاي اين سندرم شامل ناتواني در تمرکز و عدم حافظه، عدم توانايي در انجام فعاليت بدني يا مغزي، سرحال نبودن،‌ درد مفصل بدون قرمزي و تورم، درد عضلاني مزمن،‌ سردرد بسيار شديد، حساس شدن گره‌هاي لنفاوي گردن و  زيربغل و  سرفه هستند.

در برخي بيماران ممكن است علائم بيشتري مانند دردهاي شکمي، تهوع، اسهال و نفخ، عرق شبانه، درد سينه، تنفس کوتاه، سرفه شديد و مداوم، مشکلات بينايي از قبيل تيرگي، حساسيت به نور، خشک شدن و دردناک شدن چشم، آلرژي و حساسيت به غذا، الکل، عطر، مواد شيميايي، دارو و سر و صدا، سرگيجه، نامنظمي ضربان قلب، افسردگي، عصبانيت، ترس، زودرنجي،‌ دردناک شدن فک و بالاخره کاهش يا افزايش وزن نيز بروز كند.

جزئيات اين مطالعه در مجله پزشكي لانست به چاپ رسيده است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها