عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

بروجردي: رم دنباله ‌روي آمريکا در مسير تحريم نباشد و وارد گروه 1+5 شود

بروجردي: رم دنباله ‌روي آمريکا در مسير تحريم نباشد و وارد گروه 1+5 شود
شنبه 30 بهمن 1389  10:14 ق.ظ

در صورتي که ايتاليا دنباله روي آمريکا در مسير تحريم و مجازات ايران باشد، ضرر خواهد کرد چرا که بازار پرمنفعت ايران را، که فرصت‌هاي طلايي به کارآفرينان ايتاليايي ارائه مي‌کند، از دست خواهد داد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) خبرگزاري آنسا نوشت: اين پيام علاءالدين بروجردي، رئيس کميسيون خارجي و امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي ايران، در پايان ملاقاتهايش با وزير امور خارجه و کميسيون‌هاي خارجي مجلسين ايتاليا است.

به گفته بروجردي روابط بين ايران و ايتاليا، ريشه در فرهنگ‌هاي چندهزارساله اين دو کشور دارد و ايران با توجه و اعتماد به ايتاليا مي‌نگرد.

با اين حال وي تصريح مي‌کند که " فشارهاي آمريکا برخي پيامدهاي منفي در بر داشته و من در ديدار با نمايندگان مجلسين ايتاليا با آثار برخي از تبليغات کذب واشنگتن مواجه شدم."

به گفته بروجردي " آمريکا با توجه به اينکه هيچ نوع ارتباطي با ايران ندارد، از تحريم و مجازات آن متضرر نخواهد شد. اما ضرر را به ساير کشورها مانند ايتاليا تحميل مي‌کند.

در هفته گذشته در جريان ديدار عبدالله گل، رئيس جمهور ترکيه، از ايران توافق‌هايي بين دو کشور امضا شد که حجم مبادلات تجاري فيمابين را به سه برابر افزايش خواهد داد و از 10 ميليارد دلار کنوني به 30 ميليارد دلار خواهد رساند. ايتاليا نيز مي‌تواند از فرصت‌هاي مشابهي بهره مند شود."

به گفته رئيس کميسيون خارجي و امنيت ملي مجلس ايران، کشورش با ورود ايتاليا به گروه 1+5 نيز موافق است و در اين رابطه مي‌گويد " با توجه به حضور 4000 سرباز ايتاليايي در افغانستان، کشور شما مي‌تواند نقش سياسي فعال تري ايفا کند."

به اعتقاد وي همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري، مبارزه مشترک عليه تروريسم و قاچاق مواد مخدر مي‌توانند به نقاط اشتراک بين دو کشور تبديل شوند، هر چند که موارد اختلاف نيز وجود دارد. " نکته ديگر مورد اختلاف به گروه مجاهدين خلق(منافقين)، بزرگترين گروه اپوزيسيون مسلحانه با جمهوري اسلامي، مربوط مي‌شود.

بروجردي از اينکه اين گروه از ليست سياه سازمانهاي تروريستي اتحاديه اروپايي خارج شده و " از اينکه سران اين گروه در ايتاليا مورد استقبال رسمي قرار مي‌گيرند و حتي نشان افتخار جمهوري ايتاليا به آنها اعطا مي‌شود" ابراز تاسف کرد.

رئيس کميسيون خارجي و امنيت ملي مجلس ايران در پايان گفت " چگونه است که ايتاليا خواستار استرداد و مجازات چزاره باتيستي است که سي سال پيش چهار نفر را به قتل رسانده، اما جمهوري اسلامي ايران نبايد خواستار مجازات سازماني شود که 14هزار ايراني را به قتل رسانده است؟"

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها