عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

بزرگترين پل خرپايي كشور لرستان را به چهارمحال بختياري متصل مي‌كند

بزرگترين پل خرپايي كشور لرستان را به چهارمحال بختياري متصل مي‌كند
شنبه 30 بهمن 1389  10:15 ق.ظ

با حضور معاون وزير راه و ترابري و رئيس دفتر مناطق محروم رياست جمهوري، روز جمعه ‌٢٩ بهمن‌ماه بزرگترين پل خرپايي كشور در بخش بشارت اليگودرز به طول ‌٨١ متر به بهره‌برداري مي‌رسد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)بزرگترين پل خرپايي كشور در روستاي «چال فهره» از توابع بخش بشارت شهرستان اليگودرز احداث شده است.

بر اساس اين گزارش با احداث پل چال فهره بر روي رودخانه بختياري علاوه بر حل مشكلات بيش از ‌١٠٠ خانوار ساكن در منطقه ارتباط زميني استانهاي لرستان و چهار محال بختياري نيز برقرار شده است.

پل چال فهره با ‌٢٣٠ تن وزن بزرگترين پل خرپايي است كه تاكنون در كشور ساخته شده است.

پل خرپايي بشارت با ‌٨١ متر طول، ‌٢ برابر خرپاهاي معمولي ارتفاع دارد و عرض آن ‌٥/٥ متر است كه علاوه بر استفاده عابرين پياده و احشام، قابليت عبور خودروها و محموله ها با وزن ‌٧٠ تن را نيز داراست. همچنين ارتفاع خط پروژه از كف رودخانه ‌٣١ متر است.

ساخت اين پل با اعتباري بيش از ‌١٤ ميليارد ريال از سال ‌١٣٨٧ آغاز شده است.

در ساخت اين پل با توجه به وزن زياد و محدوديت ميدان كار از روش مونتاژ و پيشروي خرپا از روي ريل استفاده شد كه در نوع خود كم‌نظير است.

به گزارش ايسنا مطالعات اجرايي اين پل كه شش ماه طول كشيده است از نظر طراحي، ساخت و نحوه نصب از نمونه هاي شاخص پل سازي در ايران محسوب مي شود.

همچنين ساخت اين پل موجب شده است تا مشكلات رفت و آمد بين ‌٢ روستاي بزنويد و چال فهره كه در حاشيه رودخانه رودبار قرار دارند رفع شود و همچنين ‌٢ استان لرستان و چهارمحال و بختياري از طريق اين پل به هم متصل شدند.

با توجه به سخت گذر بودن منطقه ، قطعات پل با استفاده از ماشين آلات سنگين اداره كل راه و ترابري لرستان به روستاي بزنويد منتقل و مونتاژ‍ آن از اوايل امسال آغاز شد كه اين عمليات در اواخر دي ماه با اتصال دماغه پل به پايه پل در آن سوي رودخانه به پايان رسيد.

اين پل بخش بشارت شهرستان اليگودرز را به استان چهارمحال و بختياري متصل كرده است . اين بخش به مركزيت دهستان بزنويد با ‌١١ هزار نفر جمعيت در ‌١٠٠ كيلومتري شهر اليگودرز و در دل كوه هاي سر به فلك كشيده اشترانكوه قرار دارد.

اين پل نمادي از توجه بيش از پيش دولتمردان نظام جمهوري اسلامي به همه مناطق بويژه روستاهاي دورافتاده و محروم است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها