عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

*جنگ عراق عليه ايران از نگاه مطبوعات جهان* عكس‌العمل‌هاي اعراب در پي اعلام جنگ ميان ايران وعراق

*جنگ عراق عليه ايران از نگاه مطبوعات جهان* عكس‌العمل‌هاي اعراب در پي اعلام جنگ ميان ايران وعراق
شنبه 30 بهمن 1389  10:17 ق.ظ

مجموعه كتب «جنگ ايران و عراق از نگاه مطبوعات جهان»، برگرفته از اسناد مطبوعاتي و بريده جرايد خارجي موجود در مركز ملي اسناد دفاع مقدس است كه پيشينه جمع‌آوري آن به روزهاي آغازين بحران و تشكيل دفتر تبليغات جبهه و جنگ بازمي‌گردد. اين اسناد كه در گذشته تلخيص و ترجمه شده بود با شكل‌گيري مركز ملي اسناد مورد توجه قرار گرفت كه حاصل اقدامات انجام شده بر روي آن ارائه در قالب مجموعه حاضر است. اين مجموعه با بهره‌گيري از نظرات اصلاحي و تكميلي مترجمان توانمند و با تجربه ساماندهي و با محور قرار گرفتن سير تاريخي اخبار و اطلاعات موجود تنظيم شده است.

 

سرويس «فرهنگ و حماسه» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) نيز با بهر‌ه‌گيري از اين منبع تاريخي، گريزي به وقايع قبل از آغاز جنگ تحميلي و بعد از آن دارد.

 

عكس‌العمل‌هاي اعراب در پي اعلام جنگ ميان ايران وعراق

زبان اصلي:عربي. شماره:00090

 

منبع:الشرق الاوسط /انگلستان/خبرگزاري‌ها

‌٢/٧/١٣٥٩-24-9-1980

مترجم:مهتاب فضلي

منبع خبر

جنگ ايران و عراق توجه محافل سياسي جهان عرب را به خود جلب كرده و واكنش‌هايي در خصوص حمايت، احتياط و مراقبت برانگيخت. در اين راستا ملك حسين پادشاه اردن روز گذشته ضمن تماس تلفني با صدام حسين و تحقيق در مورد وضعيت مرزهاي عراق با ايران، از مواضع و پيروزي‌هايي كه نيروهاي عراق در دفاع از كرامت قومي كسب كرده‌اند اطلاع يافت و دستاوردهاي ارتش شجاع عراق را تبريك گفت و مجددا حمايت كامل اردن با تمامي امكانات خود از عراق را در اين جنگ ملي مورد تاكيد قرار داد.

 

به گزارش اخبار مطبوعاتي، هواپيماهاي حمل و نقل بزرگ عراق روز گذشته، در يكي از پايگاه‌هاي اردن بر زمين نشستند.

 

روز گذشته حدود صدها تن در خيابان‌هاي كويت دست به تظاهرات زده و شعارهايي در حمايت از عراق و صدام حسين سردادند . هيات دولت كويت روز گذشته جلسه‌اي اضطراري به رياست امير كويت در مورد درگيري عراق و ايران تشكيل دادند.

 

مصر اعلام نمود نمي‌تواند هيچ يك از دو كشور ايران وعراق را مورد حمايت قرار دهد و خواستار حل اختلافات دو كشور از طريق مسالمت‌آميز شد. اين اولين عكس‌العمل رسمي از جانب مصر در مورد جنگ ايران و عراق مي‌باشد. مصر با هيچ يك از اين دو كشور روابط ديپلماتيك ندارد.

 

روز گذشته در دمشق مطبوعات سوريه هيچگونه تفسيري در مورد درگيري ايران و عراق ارايه نكردند و تنها به انتشار بيانيه‌هاي دو كشور اكتفا نمودند. روزنامه " البعث " سخنگوي رسمي حزب حاكم تحت عنوان " اعلان جنگ ميان ايران و عراق" تنها تلكس خبرگزاري‌ها را در مورد حوادثي كه بين دو كشور اتفاق افتاد، منتشر نمود.

روزنامه نيمه رسمي " تشرين" پيام " كورت والدهايم" دبير كل سازمان ملل را منتشر نمود كه دو كشور را تشويق به حل اختلافات فيمابين از طريق مذاكرات نموده بود. به گفته اين روزنامه، اوضاع به صورت خطرناكي درآمده و دو كشور تصميماتي اتخاذ نموده‌اند كه آنها را درگير يك جنگ واقعي كرده است. بيانيه‌هاي نظامي حاكي از تلفات و خسارات نظامي دو كشور مي‌باشد.

 

حبيب شطي دبيركل سازمان كنفرانس اسلامي ضمن ارسال دو تلگرام به صدام حسين و آيه‌الله خميني خواستار برقراري فوري آتش بس شد. شطي پيشنهاد نمود كه سازمان كنفرانس اسلامي جهت يافتن راه حلي براي درگيري خطرناك ميان دو كشور ميانجيگري كند.

 

احمد مختار امبو مديركل يونسكو با ارسال پيامي رسمي به دولت‌هاي ايران و عراق خواستار پايان درگيري‌ها ميان دو كشور برادر شد.

 

امبو در ادامه افزود:" چقدر دردناك است، در سالي كه تمام گروه‌هاي اسلامي براي جشن آغاز قرن ‌١٥ هجري آماده مي‌شوند دو ملتي كه شايسته است روابط نزد يكي با يكديگر داشته باشند، جنگي خانمان سوز گريبان گير آنها باشد."

 

ايران به امارات متحده عربي و برخي از شيخ نشين‌هاي خليج[ فار س] در مورد حمله هوايي و يا دريايي به بنادر و فرودگاه‌ها و يا خاك آن كشور هشدار داد و افزود در صورت ناديده گرفتن اين هشدار، ايران مسئول عواقب آن نخواهد بود.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها