عضویت العربیة English
امام صادق علیه‌السلام: صله رحم و نیکى، حساب (قیامت) را آسان و از گناهان جلوگیرى مى‌کند. کافى، ج2، ص157

گاندي و اعتقادش به روزه

گاندي و اعتقادش به روزه
شنبه 30 بهمن 1389  10:19 ق.ظ

گاندي از سيره شخص پيامبر اسلام آموخته که روزه انسان را به خدا متوکل مي‌کند و راه را به سوي مکاشفه الهي مي‌گشايد.

به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در وبلاگي به نشاني http://www.prowin.blogfa.com آمده است: گاندي در زمان اقامت در آفريقاي جنوبي، با دوستان جديدي روبرو شد که او را با اسلام آشنا کردند و در مبارزه و شکل دادن به زندگي اجتماعي جديدش، نقش بسيار داشتند. وي در زندگينامه‌اش به روزگاري اشاره مي کند که مدرسه‌اي داشت و کودکان و جواناني از اديان مختلف در آن تحصيل مي‌کردند. در ادامه مي‌نويسد: در ماه رمضان به مسلمان‌ها گفتم حتما روزه بگيرند. خودم قصد روزه از صبح تا غروب را داشتم، و به مسلمان‌ها، مسيحي‌ها، هندوان و پارسي‌ها (زردتشتي‌هاي هند) گفتم در اين امر با من همکاري کنند. براي آنها شرح دادم انسان بايد در هر کاري که فردي به منظور خودداري و نگهداري نفس، انجام مي دهد، شرکت کند. بسياري از دوستان، از اين پيشنهاد من حسن استقبال کردند.

مسلمانان براي صرف افطار تا غروب آفتاب و چند لحظه بعد از آن صبر مي‌کردند، ولي ديگران که چنين نمي‌کردند، فرصت داشتند براي دوستان مسلمان غذاهاي خوب تهيه کنند و سفره بچينند. نتيجه اين تجربيات آن شد که عموم مردم به ارزش روزه گرفتن پي بردند و روحيه جديدي به وجود آمد.

گاندي به اين حد بسنده نکرد و حتي کار را به آنجا کشاند که در احترام به ماه رمضان، اعضاي غير مسلمان را نيز وادار نمود روزانه به خوردن يک وعده غذا، آن هم هنگام افطار در کنار مسلمانان، اکتفا نمايند.”

گاندي روزه را به مثابه ابزار مهمي در مبارزه منفي مي دانست. او روزه را با مراسم عبادي خاص همچون قرائت آياتي از قرآن و انجيل و کتاب مقدس هندوان افطار مي کرد.

مهاتما مي گفت: از سيره شخص پيامبر اسلام آموخته که روزه انسان را به خدا متوکل مي کند و راه را به سوي مکاشفه الهي مي گشايد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها