عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آمريكا بار ديگر يك قطعنامه‌ي ضد رژيم صهيونيستي را وتو كرد

آمريكا بار ديگر يك قطعنامه‌ي ضد رژيم صهيونيستي را وتو كرد
شنبه 30 بهمن 1389  10:19 ق.ظ

آمريكا قطعنامه تحت حمايت اعراب در سازمان ملل كه در مورد غيرقانوني بودن شهرك‌هاي رژيم صهيونيستي بود را وتو كرد و اين موضوع باعث خشم فلسطينيان شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به دنبال وتوي اين قطعنامه، فلسطيني‌ها قول دادند كه كل روند صلح خاورميانه را مورد ارزيابي مجدد قرار دهند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين اولين راي وتوي دولت باراك اوباما، رييس‌جمهور آمريكا در شوراي امنيت سازمان ملل پس از ناكام ماندن ديپلماسي فشرده براي متقاعد كردن فلسطيني‌ها در پذيرفتن يك بيانيه سازش‌كارانه غيرالزام آور در محكوميت شهرك‌سازي‌هاي رژيم صهيونيستي، بود.

به نظر مي‌رسد كه راي وتوي آمريكا باعث بروز تنش‌هايي ميان آمريكا و فلسطينيان شود.

در همين حال، سوزان رايس سفير آمريكا در سازمان ملل، تصريح كرد كه واشنگتن از راي وتو به پيش‌نويس اين قطعنامه متاسف است، اما به تل‌آويو هشدار داد كه نبايد از اين راي وتو به عنوان اقدامي براي حمايت از شهرك‌سازي‌ها در بيت‌المقدس شرقي و كرانه باختري ياد كند.

سوزان رايس افزود: اين پيش‌نويس خطر سخت‌تر كردن مواضع دو طرف را در پي دارد. حتي مي‌تواند دو طرف درگير در مناقشه صلح خاورميانه را به كناره‌گيري از مذاكرات تشويق كند.

سوزان رايس پس از آن در كنفرانسي با حضور خبرنگاران تصريح كرد: ما با قاطعيت، مشروعيت ادامه شهرك‌سازي‌هاي اسرائيل را رد مي‌كنيم.

همچنين ياسر عبد ربه، دبيركل سازمان آزادي‌بخش فلسطين، خاطرنشان كرد كه راي وتوي آمريكا تاسف‌آور است و بر اعتبار دولت آمريكا تاثيرمي‌گذارد.

وي افزود: در نتيجه فلسطيني‌ها مجبور مي‌شوند كه در كل روند مذاكرات ارزيابي‌هاي مجدد انجام دهند.

اين قطعنامه كه با حمايت 130 كشور در شوراي امنيت سازمان ملل به راي‌گيري گذاشته شد، بر اين موضوع تاكيد كرد كه شهرك‌سازي‌هاي رژيم صهيونيستي در اراضي اشغالي فلسطينيان از سال 1967 از جمله شهرك‌سازي‌ها در بيت‌المقدس شرقي غيرقانوني هستند و مانع بزرگي در حصول يك صلح جامع، پايدار و منصفانه است.

در اين قطعنامه همچنين بر اين موضوع تاكيد شده است كه رژيم صهيونيستي هر چه سريعتر به شهرك‌سازي‌هايش در اراضي اشغالي فلسطينيان پايان دهد.

واشنگتن پيشتر اعلام كرده بود كه از اين شهرك‌سازي‌ها به عنوان اقدامي "غيرمشروع" ياد مي‌كند و هرگز از ناميدن اين اقدام تل‌آويو به عنوان اقدامي "غيرقانوني" ياد نكرده است.

14 عضو شوراي امنيت سازمان ملل به اين قطعنامه راي مثبت دادند، اما آمريكا اين قطعنامه را وتو كرد.

دولت رژيم صهيونيستي نيز در پاسخ به راي وتوي آمريكا، خواستار ازسرگيري مذاكرات مستقيم با فلسطيني‌ها شد.

بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي، در بيانيه‌اي اعلام كرد كه تل آويو عميقا از اين تصميم دولت اوباما براي وتو كردن اين قطعنامه قدرداني مي‌كند.

در بيانيه نتانياهو آمده است: اسرائيل همچنان به حركت در مسير حصول يك صلح جامع با تمامي همسايگان خود از جمله فلسطيني‌ها متعهد است. ما به دنبال راه حلي هستيم كه سازش را با فلسطيني‌ها به همراه داشته باشد.

در همين حال، هزاران تن از مردم فلسطين نيمه شب جمعه در رام الله عليه اين راي وتوي آمريكا در شوراي امنيت سازمان ملل تظاهرات كردند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها