عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

پوركاظمي: كفاشيان تعهد داده است

پوركاظمي: كفاشيان تعهد داده است
شنبه 30 بهمن 1389  10:19 ق.ظ

دبير كل ستاد ملي مبارزه با دوپينگ گفت: به فدراسيون فوتبال نامه زده و خواستار پيگيري انتقال فعاليتهاي مبارزه با دوپينگ از اين فدراسيون به نادو هستيم.

لطفعلي پوركاظمي در گفتگو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در رابطه با فعاليتهاي ستاد ملي مبارزه با دوپينگ( نادو)، مسووليت فعاليتهاي دوپينگ در فوتبال و ... صحبت كرد. متن مصاحبه وي در زير آمده است:

*‌ نادو چه اقداماتي را در سال 89 انجام داده است؟

امسال 10 هزار جزوه آموزشي ضد دوپينگ را تهيه و تكثير كرده‌ايم كه در آن تمام داروهاي ممنوعه سال 2011 معرفي شده است. سايت‌هاي فدراسيون‌ها هم به انتشار اين داروها تشويق شده‌اند. چندين كلاس آموزشي برگزار كرديم كه در آن به ورزشكاران و مربيان مكمل‌هاي مجاز معرفي شد. به عنوان مثال به ورزشكاراني كه در سطح حرفه‌اي و قهرماني فعاليت مي‌كنند پيشنهاد مي‌شود از مكمل دارويي امگا 3 استفاده كنند. اين مكمل مقاومت سلولي را بالا برده و اكسيژن رساني را زياد مي‌كند. باعث شفافيت پوست شده، عملكرد بافت و عضلات را بهتر مي‌كند. همچنين مصرف انواع كپسول‌هاي مولتي ويتامين منيرال مفيد است. اين دارو براي آنها كه درسطح حرفه‌اي فعاليت مي‌كنند روزي يك بار و براي كساني كه در سطح همگاني ورزش مي‌كنند هر يك روز در ميان تجويز مي‌شود. از سوي ديگر براي ورزشكاران خانم با توجه به كم خوني 90 درصد خانم‌ها قرص آهن و فوليك اسيد (يا كپسول هماهليك كه مخلوط اين دو قرص است) تجويز مي‌شود، از سوي ديگر به خانمهاي ورزشكار پيشنهاد مي‌شود كه هر شش ماه يكبار آموزش كم خوني بدهند. ويتامين B1 نيز براي خانمها و آقايان هفته‌اي دو عدد تجويز مي‌شود. اين ويتامين مقاومت اعصاب عضلات اسكلتي را زياد كرده و تاندونها را محكم مي‌كند.

*‌ با توجه به بحث‌هاي مطرح شده در ليگ واليبال نادو برنامه‌اي ندارد كه نمونه گيري‌ها به صورت مرتب در اين ليگ انجام شود؟

-‌ ما 51 فدراسيون داريم كه تمام آنها را به صورت محسوس و نامحسوس چك مي‌كنيم. ماموران مبارزه با دوپينگ در اردوها و مسابقات حاضر مي‌شوند. ماموران ما در ليگ واليبال نيز حضور يافته و نمونه‌ها دريافت شده‌اند.

*‌ آيا براي ليگهاي حساسي چون واليبال و بسكتبال برنامه ويژه‌اي نداريد؟

-‌ در حال حاضر در رشته‌هاي فوتبال، واليبال، بسكتبال، كشتي و دووميداني ليگ‌ها حرفه‌اي هستند. خصوصيت امر مبارزه با دوپينگ اين است كه ورزشكار هميشه نگران حضور افسران مبارزه با دوپينگ است و همين كه هر لحظه احتمال دارد افسران مبارزه با دوپينگ حاضر شوند كافي است. لزومي ندارد كه دائما كار نمونه گيري انجام شود.

*‌ نمونه‌گيريها به چه صورت انجام مي‌شود؟

-‌ روند نمونه گيري به صورت تصادفي هدفمند است. ما رشته‌هايي چون فوتبال، دووميداني، بوكس، بسكتبال، واليبال و كشتي را كه در معرض خطر هستند بيشتر مورد توجه قرار مي‌دهيم.

*‌ موضوع انتقال فعاليتهاي مبارزه با دوپينگ فوتبال چه شد؟ آيا اين امر از فدراسيون فوتبال به نادو منتقل شد؟

- فعلا اين موضوع در اختيار فدراسيون است اما افسران نادو هم حضور مي‌يابند تا اينكه بحث فعاليتهاي ضد دوپينگ فوتبال به طور قانوني منتقل شوند.

*‌ طبق قوانين فيفا مسول قانوني اين كار فدراسيون فوتبال است.

فدراسيون فوتبال بايد به فيفا گزارش مستقيم دهد اما ستاد مبارزه با دوپينگ كشورها بايد فعاليت‌هاي ضد دوپينگ فوتبال كشورشان را تاييد كنند و فعاليتهاي ضد دوپينگ فدراسيون‌ها بايد مورد رضايت نادو باشد. از سوي نادو نامه‌اي به فدراسيون فوتبال ارسال شده كه فعاليتهاي ضد دوپينگ خود را به نادو منتقل كند.

*‌ يعني اقدامات ضد دوپينگ در فوتبال مورد رضايت شما نيست؟

طي چند نامه متوالي از طرف سجادي و امور مشترك فدراسيون‌ها در اين خصوص اطلاع رساني كامل به فدراسيون فوتبال شده و ما منتظر انتقال اين فعاليتها هستيم.

*‌ ولي طبق گفته‌هاي هاشميان تنها فدراسيون فوتبال است كه مي‌تواند فعاليتهاي ضد دوپينگ را به نادو منتقل كند.

-‌ بله. ما هم داريم براساس قانون فدراسيون فوتبال كار خود را انجام مي‌دهيم.

*‌ يعني فدراسيون كارش را خوب انجام نمي‌دهد؟

-‌ در اين خصوص دو مورد وجود دارد. اول اينكه آقاي كفاشيان يك سال و نيم گذشته تعهد كتبي داده است كه فعاليتهاي مبارزه با دوپينگ خود را به نادو منتقل كند كه هنوز اين اقدام عملي نشده است. بحث دوم اين است كه نادو طي چند ماه گذشته طي نامه‌هايي محرمانه به فدراسيون فوتبال تمام مواردي كه نادو از فدراسيون انتظار دارد را تذكر داده و مشكلات را مطرح كرده است.

*‌ شرايط نونا پسانين چگونه است؟

اين ورزشكار پنج ماه است كه در آلمان زير نظر پرفسور سميعي قرار دارد. خوشبختانه حالا دست راست خود را بالا مي‌برد و دردست چپ هم رفلكس ‌ها برگشته‌اند و انگشتان را منقبض مي‌كند. پاها هنوز مشكل دارد. ران حركات جزيي دارد اما قادر به حركت با ويلچر است. رييس سازمان تربيت بدني نيز بيشترين حمايت خود را از اين ورزشكار به عمل آورده و تاكنون حدود 250 ميليون تومان براي اين ورزشكار هزينه كرده است.

*‌ آيا معلوم شد كه مقصر اين حادثه چه كسي است؟

-‌ دايره حقوقي سازمان تربيت بدني پيگير اين موضوع است و ما فقط مسوليت درمان را برعهده داريم.

*‌ وضعيت ورزشكاراني كه در گوانگجو صدمه ديده بودند چگونه است؟

مشكلات پگاه زنگنه كاملا حل شده و مي‌تواند تمرينات خود را شروع كند. سعيد احمدي نيز درمان شده. حال عمومي او خوب است و چند ماه آينده به مسابقه برمي‌گردد.

*‌ ساير برنامه‌هاي فدراسيون پزشكي چيست؟

براي اولين بار با سازمان نظام پزشكي تفاهم نامه‌اي امضا كرديم كه براساس آن مي‌توان مجوز امتياز بازآموزي را بگيريم. همچنين از اين پس مي‌توانيم از همه پزشكان برتر كشور در بخش‌هاي آموزشي و پژوهشي بهره ببريم. اين افراد بايد با هيات‌هاي پزشكي استانها در ارتباط باشند. همچنين تفاهم نامه‌اي با سايپا امضاشد كه براساس آن فعاليتهاي آموزش ضد دوپينگ ، تغذيه، روانشناسي ، درمان و آموزش اين باشگاه را مد نظر قرار خواهيم داد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها