عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

رييس خانه صنعت و معدن تهران: با بهره 22درصدي امكان اداره واحد توليدي وجود ندارد

رييس خانه صنعت و معدن تهران: با بهره 22درصدي امكان اداره واحد توليدي وجود ندارد
شنبه 30 بهمن 1389  10:53 ق.ظ

با بهره بانكي 22 درصدي امكان گسترش و اداره مناسب واحدهاي توليدي وجود ندارد.

محمدرضا مرتضوي ـ رييس خانه صنعت و معدن تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان مطلب بالا افزود: تا امروز چندين بار مقامات مسوول كشور و كساني كه دغدغه بخش توليد و حفظ اشتغال را دارند براي اصلاح نظام بانكي گام برداشته‌اند.

وي با بيان اين‌كه همواره مقاومت‌هايي نيز در برابر اصلاح سيستم بانكي وجود داشته است، خاطرنشان كرد: در دوره قبلي رييس‌جمهور درصدد كاهش نرخ بهره و تك رقمي كردن آن بود، اما ديديم كه مداخلاتي براي جلوگيري از تحقق اين هدف صورت گرفت.

وي ادامه داد: انحراف برخي از تسهيلاتي كه سيستم بانكي در قالب بنگاه‌هاي زودبازده ارائه كرد نيز مستمسكي براي سيستم بانكي براي مقابله با كاهش نرخ بهره شد.

مرتضوي افزود: در حال حاضر نرخ بهره واقعي بين 15 تا 28 درصد است. سال گذشته نيز ميانگين بهره پرداختي به بخش صنعت كشور 22 درصد بود، اما با اين نرخ‌ بهره نمي‌توان صنعت را اداره كرد.

وي خاطرنشان كرد: اين شرايط در حالي است كه در كشورهايي همچون چين، ژاپن و كشورهاي اروپايي كه در بخش توليد رقيب ما هستند، نرخ بهره يا صفر يا نزديك به صفر است، بنابراين فقط در همين بخش توليدكنندگان داخلي حدود 20 درصد هزينه‌ها‌ي‌شان بيشتر از توليدكنندگان در كشورهاي ديگر است كه اين موضوع آسيب به بخش توليد و اشتغال را به دنبال داشته است.

رييس خانه صنعت و معدن تهران، مهم‌ترين مشكل سيستم بانكي را عدم تطبيق آن با ضوابط شرعي دانست و گفت: علماي ديني نيز تذكر داده‌اند كه دريافت بهره مركب و جريمه ديركرد تسهيلات از نظر شرعي درست نيست.

وي تصريح كرد: بنابراين راه اصلاح سيستم بانكي بازگشت به ضوابط شرعي است در آن صورت بانك‌ها مشاركت واقعي در ارائه تسهيلات داشته و هم در سود و هم زيان دريافت‌كنندگان تسهيلات شريك خواهند شد.

به گفته او در حال حاضر بانك‌ها تنها خود را در سود بنگاه‌هاي توليدي شريك مي‌دانند. تاكنون سابقه نداشته كه بانكي در ارائه عقود مشاركتي خود را در زيان وارده نيز شريك بداند، در حالي‌كه معناي واقعي و اسلامي مشاركت چيزي غير از اين است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها