عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

فرماندار بهاباد: با دو كارخانه مشكل اشتغال در شهرستان حل‌ مي‌شود

فرماندار بهاباد: با دو كارخانه مشكل اشتغال در شهرستان حل‌ مي‌شود
شنبه 30 بهمن 1389  10:57 ق.ظ

فرماندار بهاباد با تاکيد بر اينکه اگر دو کارخانه در شهرستان ايجاد شود مشکل اشتغال ما حل مي‌شود، افزود: البته براي حل مشکل اشتغال شهرستان 3.5 ميليارد تومان از محل بنگاه‌هاي زودبازده و نيز 5 ميليارد تومان از محل معدن چادرملو به اين شهرستان اختصاص يافته است که در حال پرداخت وام اشتغال هستيم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه يزد، احمد قاسمي در هفتمين سفر شهرستاني خبرنگاران استان يزد که به ميزباني بهاباد برگزار شد، با بيان اينکه اين شهرستان يکسال است که ارتقاء يافته است، گفت: اين امر به برکت دولت دهم محقق شد و برکات بسياري را براي ما داشته است.

وي افزود: اين شهرستان داراي دو بخش مرکزي و آسفيج است و 24 دهياري و دو منطقه جلگه و ييلاقي نيز دارد. اين شهرستان 190 روستا و مزرعه دارد که 81 روستا داراي سکنه و 109 روستا نيز خالي از سکنه است.

وي ادامه داد: اين شهرستان از نظر اقتصادي منطقه‌اي ناشناخته است، 50 نوع معدن مختلف در اين شهرستان وجود دارد که داراي منابع آهن، زغالسنگ، اورانيوم، مس و روي در نايبندان است که هنوز مورد بهره برداري قرار نگرفته است.

وي شغل اصلي مردم اين شهرستان را کشاورزي و دامداري اعلام کرد و افزود: اين شهرستان جاذبه‌هاي گردشگري زيادي همچون قلعه‌هاي قديمي است.

فرماندار تصريح کرد: اين شهرستان 156 شهيد، 27 آزاده، 450 جانباز و 1500 رزمنده دارد.

قاسمي با بيان اينکه در حال حاضر در حال ساماندهي شهرستان هستيم و خيلي از ادارات در شهرستان مستقر نشده‌اند، گفت: الان 18 اداره همراه با فرمانداري و بخشداري در اين شهرستان مستقر شده‌اند و 15 اداره نيز ارتقاء يافته است.

وي تصريح کرد: 15 روستا در مدت دو سال گذشته بهسازي شده است و بهسازي و مبلمان شهري بهاباد نيز در دستور کار است که حدود 3 ميليارد تومان هزينه شده است.

وي وضعيت مسکن مهر اين شهرستان شامل 66 روستا را 30 درصد اعلام کرد و افزود: سند توسعه شهرستان نيز در حال تدوين است و رويکرد ما در تدوين اين سند نگه داشتن بکري اين شهرستان و نيز دور نگه داشتن آن از آلودگي‌هاست تا شهرستاني پاک و سالم داشته باشيم.

وي ادامه داد: صندوق مهر امام رضا (ع) اين شهرستان نيز سال گذشته با اعتبار 6 ميليارد تومان افتتاح شد و تاکنون يک ميليارد تومان تسهيلات اشتغالزايي پرداخت کرده است و براي يکصد نفر اشتغالزايي ايجاد شده است اما هنوز مشکل اشتغال داريم البته براي سه تا چهار کارخانه مجوز گرفته‌ايم اما مشکل آب داريم که آب منطقه‌اي مجوز نمي‌دهد.

وي با تاکيد بر اينکه اگر دو کارخانه در شهرستان ايجاد شود مشکل اشتغال ما حل مي‌شود، افزود: البته براي حل مشکل اشتغال شهرستان 3.5 ميليارد تومان از محل بنگاه‌هاي زودبازده و نيز 5 ميليارد تومان از محل معدن چادرملو به اين شهرستان اختصاص يافته است که در حال پرداخت وام اشتغال هستيم.

وي ادامه داد: انتقال آب به شهرستان که از مصوبات دور اول سفر هيات دولت بوده با اعتبار 7 ميليارد تومان شروع شده و تا کنون دو منبع ساخته شده است و خط انتقال نيز به زودي آغاز مي‌شود که 5 ميليارد تومان اعتبار آن از آب و فاضلاب و دو ميليارد تومان نيز از چادرملو اختصاص يافته است.

وي درباره روند اجراي مصوبات اين شهرستان افزود: در سفر اول 7 مصوبه داشتيم که بعضي اجرايي شده و بعضي نيز در حال اجراست.

وي تصريح کرد: بيشترين مشکلات ما مشکلات زيرساختي است؛ الان برق صنعتي نداريم و آب و جاده و گاز هم نداريم که با اين اوصاف سرمايه گذاري در شهرستان امري دشوار است.

در سفر اول براي احداث پست 132 کيلووات شبکه احداث شده است و تامين اعتبار شده است که در سفر سوم پيشنهاد داديم که مقرر شد ظرف شش ماه آينده اجرايي شود و مشکل برق صنعتي شهرستان نيز حل شود.

قاسمي گفت: حدود 85 درصد مواد اوليه توليد کاشي در اين منطقه وجود دارد ولي با توجه به نبود گاز در شهرستان سرمايه گذاري در اين خصوص صورت نگرفته است، بنابراين بايد زيرساخت‌ها را فراهم کنيم تا منطقه ازمحروميت خارج شود.

وي عمده محصولات اين شهرستان را زعفران، پسته، زيره سبز و سياه معرفي کرد و افزود: در توليد زعفران 268 هکتار در شهرستان زير کشت است که ساليانه 150 کيلوگرم زعفران برداشت مي‌شود که البته به صورت خام به فروش مي‌رسد.

قاسمي تصريح کرد: ساليانه هم‌چنين يک هزار و 850 هکتار کشت پسته داريم که 2 هزار و 867 تن برداشت ساليانه است.

فرماندار، سومين محصول اين شهرستان را زيره سبز معرفي کرد و افزود: ساليانه 200 هکتار کشت زيره سبز داريم که 150 تن نيز برداشت مي‌شود.

وي مقام اين شهرستان در توليد زعفران را دوم و در زيره سبز اول در کشور معرفي کرد و افزود: اين شهرستان همچنين ساليانه 90 هکتار کشت "به" دارد که 180 تن از آن برداشت مي‌شود.

وي ادامه داد: احداث کارخانه گندله سازي 5 سال است که پيگيري مي‌شود مجوزهاي لازم نيز اخذ شده و استاندار نيز بر اين امر تاکيد دارند تنها مشکل ما نبود گاز است که با توجه به نياز 240 ميليارد تومان اين پروژه براي احداث، نبود گاز مانع سرمايه گذاري بخش خصوصي در اين منطقه شده که در صورت بهره برداري براي 200 نفر اشتغالزايي دارد و در توسعه آتي شهرستان نيز مهم است.

فرماندار تاکيد کرد: اگر يک کارخانه کاناآرايي در اين شهرستان ايجاد شود شايد 50 معدن کوچک نيز در منطقه راه اندازي شود که در اين صورت براي 140 نفر در منطقه و 500 نفر نيز در معادن اشتغال ايجاد مي‌شود.

رضواني، مشاور فرماندار بهاباد در امور بانوان نيز در اين نشست به بيان رتبه‌هاي کسب شده توسط بانوان اين شهرستان در کشور در زمينه تفسير، تحقيق، نهج البلاغه، دارالقرآن، نماز جمعه و صدقه دادن پرداخت که اين شهرستان مقام اول کشور در شرکت در نمازجمعه و نيز مقام اول استان در صدقه دادن را به خود اختصاص داده است.

وي نبود مجتمع فرهنگي رفاهي ويژه بانوان را از خواسته بانوان اين شهرستان معرفي کرد و افزود: مشکل عمده اين شهرستان زنان سرپرست خانوار است که احتياج به حمايت بيشتري دارند و درخواست اکثريت آنها اشتغال است که اميدواريم محقق شود.

بازديد از موزه علوم طبيعي شهرستان، بازديد از پروژه مسکن مهر شهرستان، بازديد از روستاهاي بهسازي شده و مجتمع 300 راسي گاو شيري از جمله موارد بازديد خبرنگاران از اين شهرستان بود.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها