عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

«يك گام رو به جلو» هنرمندان دومين بازار تئاتر ايران را ارزيابي كردند

«يك گام رو به جلو» هنرمندان دومين بازار تئاتر ايران را ارزيابي كردند
شنبه 30 بهمن 1389  11:03 ق.ظ

هنرمندان شركت‌كننده در دومين بازار تئاتر ايران معتقدند: با استمرار اين حركت، آسيب‌ها و نقاط ضعف آن به تدريج شناسايي و برطرف مي‌شود.

به گزارش خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دومين بازار تئاتر ايران همزمان بابيست‌ونهمين جشنواره‌ي تئاتر فجر از 23 تا 27 بهمن‌ماه در تالار وحدت برپا شد.

اين بازار در مقايسه با دوره‌ي گذشته تغييراتي داشت. از جمله‌ي اين تغييرات اين بود كه امسال در هر روز بازار حدود 10 گروه به معرفي خود و آثارشان مي‌پرداختند. هر گروه حدود 20 دقيقه فرصت داشت، تا خود را به ميهمانان خارجي معرفي كند.

در ادامه ديدگاه‌هاي برخي هنرمندان تئاتر، درباره‌ي بازار سپري شده‌ي جشنواره‌ي تئاتر فجر مي‌آيد.

آرش دادگر ـ سرپرست گروه تئاتر «كوانتوم» ـ معتقد است: شكل برپايي اين بازار در مقايسه با سال گذشته كه غرفه‌اي بود و گروه‌ها بايد دنبال افراد مي‌دويدند، خيلي بهتر است. به هرحال تجربه‌اي به دست آمده و اين فرصت به گروه‌ها داده شد تا در مدت زمان 20 دقيقه خودشان را معرفي كنند.

او البته به يكي از مشكلات اين بازار هم اشاره كرد و افزود: كمبود تيم‌هاي حرفه‌اي معين هم‌چنان احساس مي‌شود. خوب است پيش از برگزاري بازار، كارگاه‌هاي آموزشي برپا شود تا بازار، شكل ويتريني پيدا نكند و در ضمن ياد بگيريم چگونه خود را معرفي كنيم، چون در شرايط فعلي گاه مطالبي را در معرفي خود بيان مي‌كنيم كه صورت خوشايندي ندارد.

دادگر متذكر شد: بايد متوجه باشيم اينجا بازار است، جاي تجارت، تبادل و نه كلاس درس.

پوريا رحيمي ـ يكي از اعضاي گروه تئاتر «بهمن» ـ هم در اين‌باره گفت: خوبي اين دوره از بازار اين است كه فرصت كرديم با تمام خارجي‌ها ارتباط برقرار كنيم، البته سال گذشته غرفه‌هاي ثابتي وجود داشت كه امكان مراوده با گروه‌هاي داخلي را هم فراهم مي‌كرد. در مجموع اين دوره از بازار در قياس با دوره‌ي اول يك گام روبه جلو است.

ايوب آقاخاني ـ سرپرست گروه تئاتر «پوشه» ـ هم برپايي بازار تئاتر ايران را اتفاقي مثبت ارزيابي كرد و به ايسنا گفت: دومين دوره از اولين دوره‌ي بازار بهتر است. برنامه‌ريزي و انسجام بهتري دارد. تداوم اين حركت حتما كمك‌كننده‌ خواهد بود، اما شكل موجودش هنوز قابل بازنگري و نقد است.

او درباره‌ي نقاط ضعف اين دوره از بازار عنوان كرد: مثلا روزهاي چهارشنبه ـ 27 بهمن‌ماه ـ نوبت گروه‌ ما بود كه خود را معرفي كنيم. من درباره‌ي نمايش «كسوف» با ميهمانان خارجي صحبت كردم و اين در حالي بود كه اجراي نمايش‌ام چهار روز پيش انجام شده بود. آنها كنجكاو شده بودند تا نمايش را ببينند اما از من مي‌شنيدند كه اجرا به پايان رسيده است، بنابراين بايد ميان جدول اجراي نمايش‌ها با جدول زمان‌بندي بازار تئاتر هماهنگي ايجاد كرد. اين تنها نقدي است كه مي‌توانم مطرح كنم.

نسيم احمد‌پور ـ عضو گروه تئاتر «دن‌كيشوت» ـ هم به مساله‌اي ديگر اشاره دارد؛ اين نمايشنامه‌نويس توضيح داد: ظاهرا ميهمانان خارجي از نوع معرفي گروه‌ها چندان راضي نبودند. گويي كمي سردرگم شده بودند و اين به دليل بي‌تجربگي گروه‌هاست، اما در هرحال شكل فعلي بازار خيلي بهتر از قبل است. همه‌چيز منسجم‌تر و دقيق‌تر است و تدام‌اش حتما مفيد خواهد بود.

علي‌اصغر دشتي ـ سرپرست گروه تئاتر «دن‌كيشوت» ـ هم انسجام زماني را يكي از نقاط قوت اين بازار برشمرد و توضيح داد: به‌هم ريختگي زماني نداشتيم. گروه‌ها مي‌دانستند دراين چند ساعت چه كارهايي را بايد انجام بدهند، اما نكته‌ي عجيبي كه ربطي هم به بازار تئاتر ندارد، اين است كه سال گذشته به دليل حضور چند روزه‌ي گروه‌هاي تهراني و شهرستاني در كنار يكديگر، فرصتي فراهم شده بود تا گروه‌هاي داخلي با هم گفت‌وگو كنند و با يكديگر آشنا شوند، اما امسال چنين امكاني نبود.

دشتي، اين شكل بازار را درقياس با شكل قبلي حرفه‌اي‌تر دانست و به ايسنا گفت: شكل قبلي در صورتي خوب بود كه تعداد ميهمانان خيلي زياد مي‌بود، ولي با تعداد ميهمانان موجود اين‌كه فرصتي 30 دقيقه‌اي به هر گروه ارائه شود، كفايت مي‌كرد. علاوه براين گروه‌ها فرصت يكساني براي معرفي خود داشتند و سرنوشت كارشان به خودشان واگذار شده بود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها