عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

کودکان هم قرباني استرس مي‌شوند

کودکان هم قرباني استرس مي‌شوند
شنبه 30 بهمن 1389  11:37 ق.ظ

روانشناسان تاکيد کردند که حتي کودکان هم ممکن است دچار استرس شوند تا جايي که اين استرس روي سلامت جسم و روان آنها تاثيرات نامطلوب و حتي بلندمدتي بر جاي مي‌گذارد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، آکادمي پزشکان اطفال آمريکا در مقاله‌اي اعلام کرد علائمي وجود دارند که مي‌توان با آگاهي از آنها تشخيص داد يک کودک تا چه اندازه تحت استرس و تنش است.

به گزارش پايگاه اينترنتي يو اس نيوز، کودک زماني که تحت استرس است از دردهاي جسمي مثل سردرد و دل درد شکايت دارد، خسته و بي‌حال مي‌شود، هرچند اغلب کودکان زياد تمايلي به ارتباط گرفتن ندارند اما ممکن است علائم افسردگي در آنها بروز کند، تحريک پذير ‌شوند و تمايل به انجام فعاليت‌هاي مورد علاقه‌اشان را از دست بدهند و بالاخره اينکه دچار تغييرات رفتاري مي‌شوند مثلا دروغ مي‌گويند، دزدي مي‌کنند، از انجام مسووليتهايشان در خانه مي‌گريزند و يا بسيار به والدينشان وابسته مي‌شوند.

به گفته متخصصان علوم روانپزشکي، کودکاني که در محيط‌هاي پر استرس بزرگ شده‌اند، نسبت به اطرافشان حساس‌تر هستند و خودشان به منبع استرس تبديل مي‌شوند. گاهي استرس در دوران کودکي موجب ابتلا به اختلالات تبديلي مانند تشنج و بي حسي اندام در بزرگسالي و سنين بالاتر مي‌شود.

بنا براين تحقيقات، کودکاني که در محيط‌هاي پر استرس بزرگ شده‌اند در سنين بزرگسالي به سرعت به بيماري فشار خون، التهاب و در نهايت به بيماري‌هاي قلبي مبتلا مي‌شوند. همچنين افزايش احتمال ابتلا به اين بيماريها خود نشان دهنده کاهش طول عمر و مرگ زودهنگام است. تحقيقات همچنين نشان مي‌دهد که مراقبت و توجه خاص والدين به کودکان مي‌تواند استرس را در آنها کاهش دهد.

دانشمندان به تازگي اعلام کرده‌اند افرادي که در کودکي مدام اضطراب و تنش دارند، در دوران بزرگسالي حتما به اختلالات ذهني دچار خواهند شد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها