عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

کودکان هم قرباني استرس مي‌شوند

کودکان هم قرباني استرس مي‌شوند
شنبه 30 بهمن 1389  11:37 ق.ظ

روانشناسان تاکيد کردند که حتي کودکان هم ممکن است دچار استرس شوند تا جايي که اين استرس روي سلامت جسم و روان آنها تاثيرات نامطلوب و حتي بلندمدتي بر جاي مي‌گذارد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، آکادمي پزشکان اطفال آمريکا در مقاله‌اي اعلام کرد علائمي وجود دارند که مي‌توان با آگاهي از آنها تشخيص داد يک کودک تا چه اندازه تحت استرس و تنش است.

به گزارش پايگاه اينترنتي يو اس نيوز، کودک زماني که تحت استرس است از دردهاي جسمي مثل سردرد و دل درد شکايت دارد، خسته و بي‌حال مي‌شود، هرچند اغلب کودکان زياد تمايلي به ارتباط گرفتن ندارند اما ممکن است علائم افسردگي در آنها بروز کند، تحريک پذير ‌شوند و تمايل به انجام فعاليت‌هاي مورد علاقه‌اشان را از دست بدهند و بالاخره اينکه دچار تغييرات رفتاري مي‌شوند مثلا دروغ مي‌گويند، دزدي مي‌کنند، از انجام مسووليتهايشان در خانه مي‌گريزند و يا بسيار به والدينشان وابسته مي‌شوند.

به گفته متخصصان علوم روانپزشکي، کودکاني که در محيط‌هاي پر استرس بزرگ شده‌اند، نسبت به اطرافشان حساس‌تر هستند و خودشان به منبع استرس تبديل مي‌شوند. گاهي استرس در دوران کودکي موجب ابتلا به اختلالات تبديلي مانند تشنج و بي حسي اندام در بزرگسالي و سنين بالاتر مي‌شود.

بنا براين تحقيقات، کودکاني که در محيط‌هاي پر استرس بزرگ شده‌اند در سنين بزرگسالي به سرعت به بيماري فشار خون، التهاب و در نهايت به بيماري‌هاي قلبي مبتلا مي‌شوند. همچنين افزايش احتمال ابتلا به اين بيماريها خود نشان دهنده کاهش طول عمر و مرگ زودهنگام است. تحقيقات همچنين نشان مي‌دهد که مراقبت و توجه خاص والدين به کودکان مي‌تواند استرس را در آنها کاهش دهد.

دانشمندان به تازگي اعلام کرده‌اند افرادي که در کودکي مدام اضطراب و تنش دارند، در دوران بزرگسالي حتما به اختلالات ذهني دچار خواهند شد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها