عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نخوردن صبحانه موجب سوء تغذیه و نیز کاهش یادگیری دانش آموز می شود

نخوردن صبحانه موجب سوء تغذیه و نیز کاهش یادگیری دانش آموز می شود
شنبه 30 بهمن 1389  11:39 ق.ظ

نخوردن صبحانه موجب سوء تغذیه و نیز کاهش یادگیری دانش آموز می شود

کودکانی که صبحانه نمی خورند به دلیل کاهش دریافت مواد غذایی و کاهش انرژی بدن، زودتر خسته می شوند و یادگیری و قوه خلاقیت آنها در کلاس درس، کاهش می یابد.
دکتر منصور شهرکی، متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار وب دا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: بیشتر دانش آموزان در تعطیلات تابستان صبح ها دیرتر از خواب بیدار می شوند و عادت به خوردن صبحانه ندارند بنابراین نیاز است دانش آموز، شب زودتر به رختخواب برود تا صبح، سرحال تر بیدار شده و میل به صرف صبحانه داشته باشد.
وی افزود: استفاده از شام سبک، نرمش صبحگاهی و صرف وعده صبحانه با حضور تمامی اعضای خانواده از جمله دیگر مواردی است که دانش آموز را به استفاده از وعده صبحانه تشویق می کند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان همچنین به والدین توصیه کرد: در وعده صبحانه از غذاهای مقوی مانند، تخم مرغ، شیر و عسل، خامه و مایعات مانند چای استفاده کنند.
دکتر شهرکی درباره میان وعده مورد نیاز دانش آموزان در مدرسه گفت: میوه یا شیر و کیک و یا غذاهایی که در منزل طبخ شده مانند کتلت بهترین گزینه برای استفاده دانش آموزان در دومین زنگ تفریح است.
وی در ادامه با تاکید براین که دانش آموزان از خوراکی های فاقد ارزش غذایی مانند چیپس، پفک، لواشک و تمبرهندی استفاده نکنند، افزود: این خوراکی ها علاوه بر ایجاد سیری کاذب، در درازمدت موجب ابتلاء دانش آموز به سوء تغذیه می شود.
وی همچنین در پایان به دانش آموزانی که شیفت عصر در کلاس درس حاضر می شوند، توصیه کرد: در وعده ناهار از غذاهای پرچرب و سنگین استفاده نکنند به دلیل این که موجب خواب آلودگی دانش آموز و کاهش تمرکز و یادگیری وی می شود.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها