عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

تست جديد تشخيص سريع سندرم «ترنر» توليد شد

تست جديد تشخيص سريع سندرم «ترنر» توليد شد
شنبه 30 بهمن 1389  11:42 ق.ظ

متخصصان دانشکده پزشکي ييل در آمريکا موفق شدند يک تست عملي، دقيق و ارزان قيمت براي تشخيص سريع سندرم «ترنر» در مطب پزشک توليد کنند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، سندرم «ترنر» يک ناهنجاري کروموزومي است که در آن، نوزاد دختر به جاي داشتن دو کروموزوم جنسي x، تنها با يک کروموزوم x يا دو کروموزوم که يکي از آنها ناقص است، متولد مي‌شود.

به گزارش روزنامه يو اس اي تودي، اين سندرم معمولا تا پيش از سن 10 سالگي تشخيص داده نمي‌شود. اين فاصله زماني طولاني تا بروز علائم سندرم و تشخيص آن مي‌تواند آغاز هورمون درماني رشد را به تاخير بيندازد. متخصصان با ابداع اين تست مي‌توانند اين فاصله زماني را کوتاه کنند و در نتيجه پروسه درمان را زودتر آغاز نمايند.

به گزارش ايسنا، سندرم ترنر يك اختلال ژنتيكي در زنان است. اثرات اين نقص در دختران مبتلا ممكن است تظاهرات گوناگوني داشته باشد. تخمين زده مي‌شود كه از هر 2500 دختر يک نفر به اين سندرم مبتلا مي‌شود. دختران مبتلا به اين سندرم اغلب قد كوتاهي داشته و اگر درمان صورت نگيرد ميانگين قد آنها كمتر از 140 سانتي متر مي‌شود. علاوه بر مشكلات رشدي، سندرم ترنر از تكامل طبيعي تخمدان‌ها جلوگيري مي‌كند كه اين امر مسائل جنسي دختران مبتلا را تحت تاثير خود قرار مي‌دهد. تقريبا تمام دختران مبتلا به سندرم ترنر نابارور بوده و قادر به حاملگي نيستند.

به گفته پزشکان، هورمون درماني بهترين روش درمان اين بيماري است. نوجوانان با هورمون رشد درمان مي‌شوند تا به آنها در رسيدن به قد طبيعي کمک کند. اين بيماران دوز کمي از اندروژن را براي افزايش قد و تقويت مو و رشد عضلاني استفاده مي‌نمايند. تعدادي از بيماران نيز از هورمون زنانه استروژن براي بالا بردن توسعه طبيعي مشخصه‌هاي جنسي استفاده مي‌کنند.

جزئيات اين دستاورد در مجله انجمن غددشناسي باليني و متابوليسم آمريکا به چاپ رسيده است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها