عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تبديل آزمايشگاه، به قطب آناليز دستگاهي در زمينه نانومغناطيسي

تبديل آزمايشگاه، به قطب آناليز دستگاهي در زمينه نانومغناطيسي
شنبه 30 بهمن 1389  11:52 ق.ظ

مسوول آزمايشگاه مركزي دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم تحقيقات خوزستان گفت: با توجه به دستگاه‌هاي پيشرفته آزمايشگاهي موجود، آزمايشگاه مركزي در حال تبديل شدن به قطب آناليز دستگاهي در زمينه نانومغناطيسي در منطقه جنوب كشور است.

حامد احمدي در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران‌(ايسنا)، منطقه خوزستان، در معرفي توانمندي‌ها و امكانات اين آزمايشگاه اظهار كرد: آزمايشگاه مركزي واحد علوم تحقيقات از جمله بخش‌هايي است كه هم‌زمان با آغاز به كار واحد علوم تحقيقات خوزستان در سال 1374، تاسيس شد و مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

وي ادامه‌ داد: اين آزمايشگاه توانسته طي 15 سال گذشته، خدمات آزمايشگاهي فراواني را در زمينه انجام پژوهش‌هاي مختلف، پايان‌نامه‌ها و واحدهاي عملي رشته‌هاي مختلف ارائه كند. آزمايشگاه مركزي با داشتن دستگاه‌هاي منحصر به فرد آزمايشگاهي، علاوه ‌بر برقراري ارتباط با دانشگاه‌هاي خوزستان به پژوهشگران و استادان سراسر كشور هم خدمات ارائه مي‌كند.

مسوول آزمايشگاه مركزي دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم تحقيقات خوزستان گفت: با توجه به توانمندي‌ها، آزمايشگاه مركزي آماده ارائه خدمات آزمايشگاهي در 2 بخش پژوهشگران آزاد و دانشگاهي است.

احمدي ادامه داد: با توجه به سرعت بالاي پيشرفت علم و تكنولوژي، اين آزمايشگاه سعي كرده با بهره‌گيري از نظرات ارزشمند استادان، پژوهشگران و دانشجويان به‌گونه‌اي عمل كند كه همگام با پيشرفت علوم، خود را به آخرين دستاوردها و دستگاه‌ها تجهيز كند.

وي با بيان اين‌كه دستگاه طيف‌سنج هسته اتمي از جديدترين دستگاه‌هاي آناليز در حالت جامد در جهان است، افزود: دانشگاه علوم تحقيقات خوزستان تنها دانشگاه در كشور است كه اين دستگاه را دارد. دستگاه طيف‌سنج هسته‌ اتمي براي شناسايي مواد و فازهاي مختلف استفاده مي‌شود. چشمه كبالت 57 اين دستگاه در حال وارد شدن از كشور روسيه است كه تا پايان امسال به اين دستگاه اضافه مي‌شود.

مسوول آزمايشگاه مركزي دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم تحقيقات خوزستان گفت: همچنين آزمايشگاه آناليز عنصري اشعه ايكس(XRF) دستگاه ديگري به نام Oxford ED2000 را دارد كه اين دستگاه توانايي شناسايي كمي و كيفي عناصر 9 تا 92 جدول تناوبي را در حد PPM و با سرعت بالا داشته و يكي از بهترين دستگاه‌هاي آزمايشگاهي در سطح كشور محسوب مي‌شود.

احمدي تصريح كرد: همچنين تا پايان امسال 2 دستگاه ديگر به نام LCR meter با قدرت اندازه‌گيري 8- 10 وVFM-AGFM-FORC خريداري و به آزمايشگاه مركزي اضافه مي‌شوند.

وي اظهار كرد: در حال حاضر و با تلاش‌هاي صورت گرفته، اين بخش با مجهز شدن به پيشرفته‌ترين دستگاه‌ها و امكانات و بهره‌مندي از پرسنل مجرب، به عنوان يكي از بخش‌هاي كليدي و موثر در ارتباط با انجام پژوهش‌هاي نوين ايفاي نقش مي‌كند.

احمدي افزود: اين آزمايشگاه مجهز به دستگاه‌هاي پيشرفته با ارائه خدماتي با كيفيت بالا و حداقل هزينه، نقش مهمي در پيشبرد اهداف والاي دانشگاه و همچنين پاسخ‌گويي به نيازهاي پژوهشي محققان، پژوهشگران و اعتلاي سطح علمي كشور و به خصوص خوزستان ايفا كرده است.

وي گفت: آزمايشگاه پراش پرتو ايكس(XRF)، آزمايشگاه پرتو گاما، آزمايشگاه آناليز عنصري اشعه ايكس(XRD)، آزمايشگاه آناليز حرارتي، آزمايشگاه طيف‌بيني مادون قرمز تبديل فوريه FT-IR، آزمايشگاه آناليز فلزات سنگين(دستگاه جذب اتمي AAS)، اسپكترومتر كنترل كيفي آب DR5000، اسپكترومتر UV-Vis و دستگاه اندازه‌گيري ازت(نيتروژن) از جمله آزمايشگاه‌ها و دستگاه‌هاي آزمايشگاه مركزي اين واحد است.

احمدي با بيان اين‌كه آزمايشگاه مركزي واحد علوم تحقيقات خوزستان امكانات آزمايشگاهي بسيار ديگري در اختيار دارد، افزود: پژوهشگران و دانشگاه‌ها مي‌توانند براي اطلاع از نحوه بهره‌مندي از خدمات و تعرفه مصوب آزمايشگاه مركزي، از طريق شماره تلفن‌هاي 4457612 0611و 4457174 0611 تماس بگيرند. دريافت نمونه به 2 صورت حضوري و پست، و روش پاسخ آزمايشگاه از طريق ارسال ايميل انجام مي‌شود.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها