عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

يک استاد دانشگاه: بكارگيريICT در مراكز آموزشي ضرورتي اجتناب ناپذير است

يک استاد دانشگاه: بكارگيريICT در مراكز آموزشي ضرورتي اجتناب ناپذير است
شنبه 30 بهمن 1389  11:52 ق.ظ

يک استاد دانشگاه، گفت: به كارگيري فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT ) در مراكز آموزشي، ضرورتي اجتناب ناپذير است که بايد هرچه سريعتر به سمت توسعه آن گام برداريم.

مهنوش خزايي کارشناس ارشد علوم تربيتي گرايش تکنولوژي آموزشي در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه کرمانشاه، در مورد ضرورت به كارگيري ICT در مراكز آموزشي، اظهاركرد: فناوري اطلاعات و ارتباطات (‌ICT ) وسيله‌اي براي ذخيره سازي، پردازش و ارائه اطلاعات است كه به صورت الكترونيكي و مبتني بر تعدادي رسانه مي باشد.

خزايي تصريح کرد: كامپيوترها و آلات ميكروالكترونيك همه روزه به اشكال متنوعي در وسايل به كار برده مي شوند، با اين حال انواع فناوري دخيل در تعليم و تربيت بر انتقال محتوا و اطلاعات به منظور پشتيباني فرايندهاي رسمي يادگيري متمركز هستند.

وي يادآور شد: «آلوين تافلر» در كتاب معروف خود «موج سوم»، تمدن بشر را متاثر از سه موج عمده مي داند كه با هر موج، تاريخ تمدن وارد فصل جديدي مي شود، لذا اكنون با شكوفايي صنعت الكترونيك و رايانه، موج اطلاعات بشر به عرصه ‌تازه‌اي رهنمون شده است كه عصر اطلاعات نام دارد.

اين کارشناس ارشد علوم تربيتي گرايش تکنولوژي آموزشي، ادامه داد: رسيدن به اين عصر نيازمند مركبي به نام « دانش و فناوري اطلاعات و ارتباطات ICT » است و از اين پس جوامع با تجهيز خود همواره سعي مي كنند، سريعتر از سايرين به اين مهم دست يابند.

وي گفت: از بعد ارتباطي، ICT ارتباط شبكه‌اي كامپيوترها را فراهم مي كند كه خود امكان دسترسي به دامنه‌ وسيعي از نرم افزارها و اطلاعات را افزايش مي دهد و همچنين ارتباط در محدوده سازمان‌ها و دسترسي به اينترنت و ايميل (‌پست الكترونيكي ) را مهيا مي سازد. اينترنت همچنين در ساز و كارهاي ديگري همچون تلويزيون ديجيتالي، تلفنها و بازي‌هاي اينترنتي قابل دستيابي است.

خزايي خاطرنشان کرد:ICT ابزار بسيار قدرتمندي است كه كشورها ناچارند با آن مواجه شوند و در دنياي امروز گريز از فناوري امكان ناپذير است بخصوص كه امروزه ICT تاثيرات شگرفي بر زندگي و نحوه ‌گذران آن گذاشته است.

وي افزود: در چند سال اخير فناوري اطلاعات و ارتباطات (‌ICT ) رشد روز افزوني در عرصه فعاليت‌هاي جوامع انساني داشته است که در اين روند تغييرات ساختاري نيز در مقوله آموزش و يادگيري صورت گرفته است و در اكثر كشورهاي صنعتي جهان تغيير در بنيان نظام آموزشي رخ داده كه منجر به پيشرفت هاي چشمگيري نيز شده است.

اين مدرس دانشگاه‌ گفت: ICT باعث بروز و شكوفايي خلاقيت و پويايي فرد در اجتماع به صورت گروهي مي شود و از طريق پيوند بين انديشه و عمل با تاثير اين فناوري دريچه جديدي به روي فعاليت‌هاي آموزش و اجتماعي گشوده مي شود.

خزايي در پايان يادآور شد: توسعه بحثICT در كشور نيازمند توجه خاص مسئولين نظام آموزش و پرورش به اين امر در روند آموزشي كشور و گستردگي كمي و كيفي آموزش‌هاست.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها