عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ثبت 3 نمونه آداب و رسوم قزوين در ميراث معنوي كشور

ثبت 3 نمونه آداب و رسوم قزوين در ميراث معنوي كشور
شنبه 30 بهمن 1389  11:55 ق.ظ

/اخبار كوتاه فرهنگي از استان قزوين/
ثبت 3 نمونه آداب و رسوم قزوين در ميراث معنوي كشور

خبرگزاري فارس: ثبت سه نمونه آداب و رسوم قزوين در ميراث معنوي كشور، توليد برنامه تلويزيوني خورشيد مستجاب ويژه ولايت پيامبر و ... از مهم‌ترين اخبار كوتاه فرهنگي استان قزوين است.

به گزارش خبرگزاري فارس از قزوين، مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين گفت: سه مراسم از مجموعه آداب و رسوم استان قزوين در بخش ميراث معنوي در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد.
اسدالله بيرانوند افزود: ميراث معنوي ناملموس شامل بيان‌ها و سنت‌هاي شفاهي، هنرهاي نمايشي، رويه‌هاي اجتماعي، شعائر و آداب و رسوم و جشنواره‌هاست كه در بافت اجتماعي يك جامعه وجود دارد و در فرهنگ بومي مناطق به صورت مخصوص انجام مي‌شود كه جذابيت ويژه‌اي داشته و براي گردشگران، محققان و پژوهشگران بسيار جالب و متنوع است.
وي عنوان كرد: مراسم پنجاه بدر، سوم امام حسين (ع‌) و سمنوپزان از جمله ميراث معنوي معرفي شده در حوزه آداب و رسوم در دومين همايش شوراي عالي سياست‌گذاري ميراث ‌فرهنگي كشور كه در چابهار برگزار شده، بود كه مورد تاييد قرار گرفت و استان براي نخستين بار موفق به ثبت ملي اين آداب و رسوم شد كه از زحمات افرادي كه براي جمع‌آوري و تدوين مطالب براي ثبت آثار معنوي‌، فرهنگي، طبيعي و صنايع دستي تلاش كرده‌اند، قدرداني مي‌شود.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين اعلام كرد: مراسم پنجاه بدر، ‌سوم امام حسين (ع) و سمنوپزان از جمله آيين‌هايي هستند كه مخصوص قزوين بوده و به صورت خود‌جوش در آداب و رسوم مردم آن اجرا مي‌شده است كه اميدواريم با ساماندهي و ثبت آن بتوانيم نسبت به معرفي آنها در سراسر كشور و حتي در بعد بين‌المللي در جذب و جلب توريسم موفق و از رونق اقتصادي آن بهره‌مند شويم.

*‌توليد برنامه تلويزيوني خورشيد مستجاب ويژه ولايت پيامبر
خورشيد مستجاب عنوان برنامه‌ تلويزيوني است كه به مدت 75 دقيقه به مناسبت ولادت با سعادت حضرت محمد (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) در شبكه استاني سيماي مركز قزوين توليد مي‌شود.
اين برنامه همزمان با آغاز هفته وحدت در روزهاي شنبه، يكشنبه و دوشنبه اين هفته از سيماي قزوين پخش مي‌شود كه با آيتم‌هاي متنوع و بهره‌گيري از دف‌زني، ني‌نوازي، شعر‌خواني، اجراي زنده موسيقي، هم‌خواني‌ فارسي و بخش گزارش تلاش خواهد كرد لحظاتي شاد و مفرح براي مخاطبان خود فراهم كند.
عوامل اين برنامه شامل تهيه كننده نبي‌الله نظري، كارگردان محمدمهدي‌ نحوي‌فرد، تصويربردار و نورپرداز‌ مهدي تركان، تدوين‌گر رامين احمدي و نويسنده فرشته يارقلي است.

*‌بازديد امام جمعه قزوين از روند ساخت خانه عالم در لوشگان
نماينده ولي فقيه و امام جمعه قزوين و مديركل تبليغات اسلامي قزوين از روند ساخت خانه عالم لوشگان از توابع تاكستان بازديد كردند.
مديركل تبليغات اسلامي استان قزوين در اين بازديد بيان داشت: حضور روحاني در مناطق روستايي موجب تقويت باورهاي ديني و فرهنگي و رفع مشكلات در روستاها مي‌شود.
حجت‌الاسلام علي‌اكبر حاجي عزيزخاني افزود: استقرار روحاني در مناطق روستايي يكي از طرح‌هاي موفق سازمان تبليغات اسلامي است كه مورد استقبال روستائيان قرار گرفته است.
وي خاطرنشان كرد: انجام كارهاي فرهنگي ديني در مناطق روستايي موجب از بين رفتن خرافات و بدعت‌ها در اين روستاها و افزايش دانش ديني نسل جوان در امور ديني مي‌شود.
انتهاي پيام/آ20/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها