عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

7 بیماری مهم مشترک میان انسان و حیوان وجود دارد

7 بیماری مهم مشترک میان انسان و حیوان وجود دارد
شنبه 30 بهمن 1389  11:55 ق.ظ

7 بیماری مهم مشترک میان انسان و حیوان وجود دارد

محمود جوادی نژاد امروز اظهار داشت: آنفلانزای a جدید به عنوان یک بیماری حاد به شدت واگیردار دستگاه تنفسی است که از طریق تنفس ذرات معلق در هوا و تماس با سطوح آلوده به ترشحات تنفسی فرد بیمار به ویژه تماس های آلوده با مخاط چشم و بینی و دهان انتقال پیدا می کند.
وی درمان را بر اساس دستورات پزشک با داروی تامیخلو و ... دانست و در خصوص راه های پیشگیری از ابتلا به آن، گفت: در موقع شیوع بیماری از حضور در مکان های شلوغ خودداری و از تماس نزدیک با افراد بیماری خودداری شود.
رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور با تأکید بر استفاده از وسائل شخصی و داشتن اغذیه مناسب و خودداری از تماس با سطوح و وسایل مشترک با فرد بیمار، افزود: بیماران در صورت نیاز به ترک منزل در اماکن عمومی از ماسک استفاده کنند و سطوح آلوده با محلول وایتکس یا الکل 70 درجه ضدعفونی شود و دستمال کاغذی های آلوده در ظروف زباله درب دار دفع شود.
وی درباره بیماری سیاه زخم تصریح کرد: این بیماری بیشتر در حیوانات علفخوار و در اثر ورود عامل بیماری از راه بریدگی یا خراش پوستی یا نیش حشره ایجاد می شود.
رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور خاطرنشان کرد: را ه های پیشگیری، خودداری از تماس با حیوانات و محصولات حیوانی آلوده، واکسیناسیون دام ها، سوزاندن جسد حیوانان آلوده و دفن بهداشتی آنها و... است.
وی تصریح کرد: سالک بیماری مشترک دیگری است که بر اثر گزش پشه خاکی به انسان منتقل می شود.
جوادی نژاد از نیشابور، تهران، مشهد، شیراز، کرمان و بم به عنوان مهم ترین کانون های سالک نوع شهری یاد کرد و افزود: استان های خراسان، مازندران، خوزستان، ایلام، بوشهر و جنوب استان فارس، کانون های نوع روستایی سالک هستند.
وی مراجعه به پزشک برای تشخیص نوع سالک را مهم ترین راه کار درمان عنوان و خاطرنشان کرد: از بین بردن سگ های ولگرد، جوندگان، دفع بهداشتی زباله، سمپاشی محل های آلوده، استفاده از پشه بند به ویژه برای کودکان و نصب توری به درب و پنجره ها را از مهم ترین راه های پیشگیری سالک است.
رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور اظهار داشت: تب مالت از حیوان به انسان سرایت می کند که بیشتر گوسفند و بز خطرناک ترین مخازن بیماری به حساب می آیند و راه های سرایت این بیماری را خوردن شیر و محصولات لبنی غیر پاستوریزه، گوشت خام و مغز استخوان دانست.
وی بیان داشت: تماس با حیوانات به ویژه در کودکان، کارگران کشتارگاه، کشاورزان و کارکنان آزمایشگاه، فرو رفتن سر سوزن حاوی واکسن دامی و تماس مستقیم با بافت های حیوان آلوده به عنوان راه های دیگر سرایت این بیماری نام برد.
جوادی نژاد خاطرنشان کرد: نظارت بر مراکز توزیع فرآورده های دامی، خودداری از مصرف شیر نجوشیده، واکسیناسیون به موقع دام و از بین بردن دام های آلوده با نظارت دامپزشکی را از راه های کنترل و پیشگیری بیماری تب مالت است.
وی درباره بیماری هاری اظهار داشت: انسان و حیوان در اثر گزش به این بیماری مبتلا می شوند که در صورت ابتلا، هیچ درمانی وجود ندارد و فرد مبتلا محکوم به مرگ است. البته اگر فرد دچار گزش شد، سریعا به مراکز درمانی جهت واکسیناسیون مراجعه کند، از ابتلا به هاری جلوگیری می شود.
رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور افزود: اکثر افرادی که در اثر هاری فوت کرده اند، کسانی هستند که به علت عدم آگاهی و سهل انگاری به مراکز بهداشت مراجعه نکرده اند.
وی خاطرنشان کرد: خودداری از نگهداری سگ و گربه در منزل، جلوگیری از نزدیک شدن کودکان به سگ های ولگرد، خودداری از ریختن زباله در اطراف منازل و معابر عمومی و از بین بردن سگ های ولگرد را در کنترل این بیماری مهم عنوان کرد.
جوادی نژاد با اشاره به اینکه زخم حیوان گزیده را نباید بخیه زد، تصریح کرد: خارج ساختن ویروس هاری از محل زخم با استفاده از ده دقیقه شستشو با آب و صابون و برس مخصوص، قطع کامل قسمت های له شده ضدعفونی با الکل 70 درجه و بتادین، تزریق سرم و واکسن ضد هاری از اقدامات درمان افراد حیوان گزیده به شمار می رود.
وی همچنین گفت: هیداتیک بیماری مشترک بین انسان و حیوان، یک نوع کرم نواری است که به دنبال خوردن سبزیجات و میوه جات آلوده به مدفوع حیوانات ایجاد و به مرور سبب ایجاد کیست و بعد پیدایش چرک در داخل آن، سبب مرگ می شود.
وی تاکید کرد: درمان قطعی را جراحی و برداشتن کیست دانست و بر ضدعفونی کردن سبزی جات، شستشوی میوه جات، ممانعت از بازی بچه ها با خاک و حیوانات ولگرد، از بین بردن سگ های ولگرد و دفن بهداشتی آنها و کشتار بهداشتی دام ها به عنوان راه های پیشگیری از بیماری است.
این مقام مسئول از تب خونریزی دهنده ویروس کریمه کنگو به عنوان یک بیماری تب دار که توسط کنه منتقل می شود، نام برد.
وی با اشاره به اینکه تشخیص موارد مشکوک در آزمایشگاه انجام می شود، بیان داشت: فرد بیمار باید در شرایط ایزوله در بیمارستان مورد مداوا قرار گیرد.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها