عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

استخراج كيتين سيست آرتميا با فناوري زيستي

استخراج كيتين سيست آرتميا با فناوري زيستي
شنبه 30 بهمن 1389  12:02 ب.ظ

رئيس موسسه تحقيقات شيلان ايران خبر داد:
استخراج كيتين سيست آرتميا با فناوري زيستي

خبرگزاري فارس: رئيس موسسه تحقيقات شيلات ايران از استخراج كيتين ميگوي سيست آرتميا با فناوري زيستي در كشور خبر داد.

عباسعلي مطلبي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندر انزلي اظهار داشت: فناوري زيستي در استخراج كيتين سيست آرتميا به جاي فناوري شيميايي به منظور افزايش كيفيت، ماندگاري بيشتر و كاهش آلودگي‌هاي محيطي انجام شد.
وي ادامه داد: در اين تحقيق پوسته سيست‌هاي آرتميا از سواحل درياچه اروميه جمع‌آوري، جداسازي و خشك شد.
مطلبي با اشاره به اينكه ابتدا كيتين موجود در پوسته با فناوري رايج شيميايي استخراج شد، افزود: كيتين با فناوري زيستي نيز پس از آن استخراج شد.
رئيس موسسه تحقيقات شيلات ايران خاطرنشان كرد: در فناوري زيستي به جاي هيدروكسيد سديم براي پروتئين آرتميا از آنزيم‌هاي پروتئوليتيك باكتري با سيليوس سوبتيليس استفاده شد.
به گفته وي باكتري با سيليوس سوبتيليس مولد آنزيم‌هاي H زدايي از پوسته پروتئوليتيك بوده و فاقد آنزيم كيتين «آز» است.
مطلبي با بيان اينكه سوش باكتري از سازمان پژوهش‌هاي علمي صنعتي كشور به صورت بيوفيليزه تهيه و كشت شده است، گفت: كيفيت هر دو كيتين استخراجي از فناوري شيميايي و زيستي قابل مقايسه است.
رئيس موسسه تحقيقات شيلان ايران به مقايسه نوع كيتين پوسته ميگو استخراجي از پوسته خرچنگ تهيه شده از كشور ويتنام اشاره كرد و بيان داشت: فاكتورهاي تجزيه عنصري، طيف‌سنجي مادون قرمز، تعيين گرانروي، وزن مولكولي، رنگ و فرمول‌هاي تجربي و مولكولي مورد مقايسه قرار گرفت.
وي درصد كيتين در نتايج را 31 درصد اعلام كرد و افزود: ناخالصي‌ها در فناوري زيستي از پوسته سيست آرتميا نسبت به فناوري شيميايي كمتر بوده ضمن اينكه كاربرد اين كيتين در برخي صنايع مناسب‌تر از نوع شيميايي آن است.
مطلبي با اشاره به فرمول به دست آمده، تصريح كرد: ميزان كربن 48.6 درصد، نيتروژن 7.6 درصد، هيدروژن 78 C6H12NO واحد بوده و كيتين پوسته سيست آرتميا اورميانا از هر دو روش 47.5 و 35.5 درصد است.
رئيس موسسه تحقيقات شيلان ايران اظهار داشت: نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد با فناوري زيستي مي‌توان به جاي فناوري شيميايي كيتين استخراج كرد.
وي خاطرنشان كرد: استخراج با فناوري زيستي موجب كاهش اثرات مخرب آلودگي‌هاي زيست‌محيطي ناشي از تخليه پساب حاوي مواد شيميايي مي‌شود.
انتهاي پيام/خ20/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها